Jak czytać PDFy na czytnikach ebooków?

PDF jest najpopularniejszym formatem plików tekstowych, który odczytujemy na urządzeniach mobilnych. W przypadku smartfonów i tabletów problem jest taki, że ekrany LCD szybko męczą oczy i czytanie staje się nieprzyjemne. A co z czytnikami ebooków? Jak radzą sobie na tym polu?

 

E-papier jest rozwiązaniem doskonałym dla oczu. Nie męczy wzroku nawet podczas wielogodzinnej lektury i pozwala na komfortowe zapoznawanie się z wybraną treścią. Nie da się ukryć, że czytniki stworzone są głównie do odczytu plików epub i mobi, jednak większość nowych na rynku modeli, doskonale także radzi sobie z PDFami.

 

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie księgarnie internetowe oferują ebooki w formatach przeznaczonych na czytniki. Zdarza się jednak, że zapoznanie się z treścią pliku PDF jest dla nas koniecznością. Mogą to być sytuacje gdy nie mamy innego formatu lub też mamy do czynienia ze skanem, albo też mocno zależy nam na zachowaniu oryginalnego formatu książki. Niezależnie jednak od powodu, mamy kilka sposobów na poradzenie sobie z PDFami.

 

Jakie zatem mamy możliwości czytania PDFów na czytniku?

 

1. PDF w oryginale

 

Mowa tu o niezmienionej wersji pliku PDF. Zwykle wygląda to tak, że strona zajmuje cały wyświetlacz, czcionka jest zbyt mała i czytanie jest utrudnione. Poprawić jakość może obrót ekranu do opcji poziomej, jednak po czasie i tak jest to męczące.

 

2. Tryb kolumnowy

 

Tryb kolumnowy, czyli format tekstu umieszczonego w kilku kolumnach. Najczęściej spotykany jest w gazetach, ale w niektórych dokumentach także. Ich odczyt jest prosty. Czytnik dzieli ekran na pionowe kolumny i czyta je osobno, jedna po drugiej. Niekiedy jest potrzeba by użytkownik sam zadbał o odczyt poszczególnej kolumny poprzez kliknięcie na nią, co urządzenie odczyta jako polecenie powiększenia. Jest to o tyle wygodne, że czytnik rozpoznaje, że kolejna kolumna jest dalszą częścią tekstu i nie przechodzi od razu do kolejnej strony po jej wybraniu.

 

3. Reflow

 

foto2017-01-31d_748

 

Reflow to obecnie najlepszy sposób odczytu plików PDF. Ten tryb konwersji przekształca dokument do wersji liniowej, czyli dzieli tekst na wybrane części i składa je w całość tak, by emitowane były jak formaty epub czy mobi. Reflow posiadają dziś wszystkie czytniki na polskim rynku, prócz Kindle. Należy jednak pamiętać, że konwersja ta doskonale radzi sobie z prostymi dokumentami tekstowymi, ale im trudniejszy PDF, np. specjalistyczna książka z tabelami, obrazkami i ramkami, tym gorzej będzie się on prezentował na czytniku.

 

4. Konwersja

 

Ostatnią możliwością jaką mamy jest zamiana pliku PDF na format epub lub mobi. Najpopularniejszym programem służącym do takich celów jest Calibre, który dobrze radzi sobie z zamianą praktycznie każdego możliwego pliku z ebookiem. Należy jednak zawsze mieć na względzie, że im trudniejszy PDF, tym gorzej program poradzi sobie z jego konwersją.

 

Pliki PDF są niezwykle trudne w zamianie na inne i czytaniu, jednak ich odczyt na czytnikach ebooków jest najprzyjaźniejszym dla naszych oczu. Warto zatem spróbować jednego z możliwych sposobów ich odtworzenia na czytniku ebooków i w efekcie wybrać ten dla nas najwygodniejszy.

 

 

www.71media.pl

 

www.czytio.pl

 

www.pocketbook-reader.pl

 

www.cybook.pl

 


 

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
47%
53%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Nasze programy
njqi_286
img3_286_2a_286_03
img2_286
pg_2017_286
dm17_286
dp_286_03
Giełda
WIG20
wykres WIG20 w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2017-05-23 12:59)
WIG 60778.74 -0,40%
WIG20 2334.47 -0,37%
mWIG40 4792.96 -0,21%
sWIG80 16059.26 -0,22%
Wspierane przez Money.pl
Sonda
DOBRA MARKA - Wskaż najlepszą według Ciebie markę dermokosmetyków:
AA
BIODERMA
DERMEDIC
DERMICA
EMOLIUM
EUCERIN
IWOSTIN
OILLAN
PHYSIOGEL
VICHY
INNA
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.