Nadia Sawczenko - Ukraina moja miłość

Dlaczego kochająca wolność i niezależność dziewczyna postanowiła iść do wojska, co czuła, decydując się oddać życie dla swojego kraju, dlaczego w jej świecie nie ma miejsca dla mężczyzny i jak widzi ukraińską politykę dzisiaj – Nadia Sawczenko opowiada korespondentowi Polskiej Agencji Prasowej w Kijowie Jarkowi Junko.

 

ukraina_3d_300_dpi_545_01Nie mieści się w schematach. Lotnik nawigator, posłanka do Rady Najwyższej Ukrainy, wcześniej studiowała dekorację wnętrz i dziennikarstwo. W wojsku, gdzie zgłosiła się na ochotnika, jako jedyna kobieta w kontyngencie ukraińskim podczas misji w Iraku, była komandosem i strzelcem transportera opancerzonego. To był jej żywioł. Wojna, jak wojna. Strzelają do ciebie, strzelasz ty, wybuchają pociski, robisz uniki, wojskowa normalka, tak, jak trzeba.

Gdy wybuchł konflikt w Donbasie, wzięła urlop i dołączyła do słynnego batalionu Ajdar. Trafiła do niewoli w czerwcu 2014 r. Pojmana przez separatystów i wydana rosyjskim władzom, została oskarżona o przyczynienie się do śmierci dwu rosyjskich dziennikarzy. Pozbawienie człowieka wolności to najstraszniejsze rzecz, jaka może ci się przytrafić. Nie ma kary gorszej od tego na całym świecie. W Rosji mogą odebrać ci wolność, pozbawić cię życia i nadal sądzą, że to jeszcze za mało.

Jak wytrzymała  dwa lata samotności i izolacji, bez wiedzy, ile to wszystko potrwa i jak się skończy? Pojawia się depresja? Myśli samobójcze? Jarosław Junko zadaje również takie, niełatwe pytania. I otrzymuje odpowiedź: Nie, takich głupich myśli nie miałam. Ja w ogóle nie miewam takich stanów, że nie chce mi się żyć. Myślałam sobie tylko: kurwa, kiedy to się w końcu skończy?

Nie dała się złamać, będąc żywym przykładem odwagi i siły woli, stanowiła wzór dla wszystkich Ukraińców, jak należy przeciwstawiać się presji Rosji. Była symbolem hartu ducha i siły oporu, a jej legenda z szybkością błyskawicy obiegła cały świat.

Jest bezkompromisowa i wierna sobie. Za tę wierność do dziś przychodzi jej płacić ogromną cenę. Na pytanie o to, czy w jej życiu jest miejsce na zwyczajną, ludzką miłość, odpowiada: Gdybym chciała zwykłego, banalnego, kobiecego życia, to wyszłabym sobie za mąż za księcia na białym koniu, urodziłabym dzieci.

Nadia Sawczenko - Ukraińska porucznik, lotnik nawigator, posłanka do Rady Najwyższej, odznaczona Złotą Gwiazdą Bohatera Ukrainy. Pojmana przez separatystów i uwięziona w Rosji, zostaje skazana na 22 lata łagru, stając się symbolem odwagi i niezłomności ducha. Wypuszczona po prawie 2 latach, rozpoczyna działalność polityczną, która jest odbierana na Ukrainie jako mocno kontrowersyjna.

Jarosław Junko - Wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, od 2005 roku korespondent PAP w Kijowie. Śledził i komentował wydarzenia Pomarańczowej Rewolucji, w 2008 roku zdawał relację z wojny w Gruzji, był świadkiem krwawych starć na kijowskim Majdanie. Doskonale włada językiem, co otwiera mu drzwi ukraińskich domów i serca ich mieszkańców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.