Krzysztof Sadecki - Poznaj siebie

Poczucie niespełnienia czy niekompletności dotyczy znacznej części polskiego społeczeństwa. Ograniczeni porządkiem społecznym i wychowaniem staramy się sprostać oczekiwaniom współczesnego świata. A mimo to wiele osób, nawet te, których sprawy toczą się pomyślnie, żyje z tym ciążącym poczuciem, codziennie porównując marzenia z rzeczywistością i… pragnąc zmiany. Niewielu jednak się na nią decyduje.

 

poznaj_siebie_front_300_dpi_687Poznaj siebie to niezwykła książka o rozwoju osobistym, pozwalająca zrozumieć wagę samopoznania i świadomości opartej na „tu i teraz”, które de facto decydują o tym, czy znajdziemy w sobie siłę i motywację, by odpowiedzialnie i konsekwentnie kierować swoim życiem tak, by czuć radość i spełnienie.

Mówiąc o zmianach w życiu, autor podkreśla, że są one istotą rozwoju człowieka. Niestety najczęściej, kiedy o nich myślimy, tworząc nowe strategie, szukając psychologów, kursów, nowej pracy, nowych partnerów, zapominamy, że klucz do zmiany jest w nas, a dokładniej w naszej relacji z samymi sobą i otaczającym nas światem (i tu pojawia się fundamentalne pytanie: „Kim naprawdę jestem?”): Kluczem do naszego świata są nasze własne uczucia, myśli i działania, podstawą rozumienia rzeczywistości jest samowiedza – pisze. – To ona stanowi najczęstsze tło oceny sytuacji, ona też rzutuje na powodzenie każdej planowanej operacji. Od samowiedzy zależy przekonanie o prawidłowości własnego funkcjonowania, na dalszym planie wpływa zaś ona na psychologiczne pojęcie własnego „ja”.

Siłę psychiczną można wytrenować tak, jak siłę mięśni, dlatego na potrzeby książki stworzył termin innerbuilding, który nawiązuje do używanego w stosunku do kulturystyki pojęcia bodybuilding: Bodybuilding to nie tylko same ćwiczenia. To podporządkowanie swojej aktywności ultradobowej stosunkowo krótkiemu przedziałowi czasu, w jakim odbywa się trening. Takim skrótem w przypadku budowania ciała jest zwiększenie nacisku na dietę, unikanie niepotrzebnych wydatków, zmniejszenie ilości i jakości stosowanych używek, zmiana w zarządzaniu czasem dla zabezpieczenia czasu na trening.

W pracy nad ciałem nie dochodzi się do sukcesu z dnia na dzień, a metodą małych kroków. Trzeba wykazać się cierpliwością i konsekwencją, które skutkują wiedzą o własnych możliwościach i uczą szacunku do ciała. Tak samo jest z treningiem siły psychicznej: małe kroki, konsekwencja, zwiększanie intensywności w momencie, w którym jest się gotowym i zachowanie równowagi. Cel nie jest najważniejszy – jeśli podejdziemy do sprawy z pasją, rozwój pójdzie w kierunku dla nas optymalnym, a innerbuilding szybko stanie się nawykiem.

Od czego zacząć? Zadanie nie może być zbyt trudne lub nieprzyjemne, ale powinno wiązać się z wysiłkiem. Może to być kilka minut medytacji dziennie, codzienne wyjście z domu niezależnie od pogody, powstrzymywanie się od czegoś przez godzinę dziennie (np. od słuchania muzyki lub narzekania), pomoc komuś raz w tygodniu. Wstęp do książki kończy sentencją: „Niemożliwe” oznacza, że jeszcze się za coś nie zabrałeś i życzy powodzenia w podróży do własnego wnętrza.

Krzysztof Sadecki
– polski finansista i analityk biznesowy, trener mentalny, publicysta, autor cyklu książek „Własny business – dlaczego tak?”. Obecnie Ambasador Dobrej Woli w Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka oraz World Institute of Peace, redaktor naczelny magazynu „Businessman Today – Inspired by Tomorrow”. Dzięki bardzo dobrej znajomości polskiego rynku wykłada na wyższych uczelniach w kraju i zagranicą, regularnie występuje jako prelegent na eventach motywacyjno-inspiracyjnych, prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego i biznesowego. Jest również uznanym autorytetem w dziedzinie treningów mentalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
62%
38%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.