Rośnie zainteresowanie dawną słowiańszczyzną

Grodzisko Owidz w gminie Starogard Gdański, z jedynym w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej, przebojem podbija rynek turystyczny, wpisując się w trendy rosnącego zainteresowania dawną słowiańszczyzną i historią wczesnego średniowiecza. W sierpniu br. będzie organizatorem pierwszego Festiwalu Mitologii Słowiańskiej. Planowana jest także konferencja naukowa.

 

Od kilku lat obserwujemy wzrastającą koniunkturę na słowiańszczyznę, co przejawia się głównie w popkulturze, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na biznes. Działania animatorów kultury wywołują reakcje przedsiębiorców dostrzegających popyt na szeroko pojętą słowiańskość – mówi Magdalena Cholewa, dyrektor Grodziska Owidz. Rosnąca popularność wczesnośredniowiecznych rekonstrukcji historycznych i tradycji starosłowiańskich to tendencja wyraźnie wskazująca na społeczne zapotrzebowanie na tego typu treści. Jednocześnie, w przeciwieństwie do mitologii klasycznej (greckiej, rzymskiej), ta słowiańska nie jest w Polsce rozpowszechniana na poziomie nauczania szkolnego i nie stanowi ważnego elementu dydaktycznego w budowaniu tożsamości kulturowej. Zyskuje jednak na popularności zarówno w obrębie nauk historycznych, jak i szeroko rozumianego przemysłu czasu wolnego – rekonstrukcjach budowli i obrzędów, w filmie, muzyce, literaturze, czy grach. Efektem tych tendencji jest działające od kilku lat Grodzisko Owidz, wraz z otwartym w czerwcu ub. roku, jedynym w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

 

3_1017

 

Muzeum jest partnerskim projektem Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia”. Obecnie placówkę stanowią dwa duże stanowiska ekspozycyjne w technice trójwymiarowej, które zwiedza się w okularach 3D (jedno ze stanowisk wzbogacone jest projekcją filmową).

 

0758_1008

 

Kolejnych sześć prezentuje ślady wierzeń przedchrześcijańskich we współczesnych tradycjach oraz zrekonstruowane wnętrze świątyni słowiańskiej z ponad 3-metrową kopią posągu boga Świętowita.

 

0733_1008

 

Podczas zwiedzania Muzeum odtwarzane są nagrania lektorskie z efektami dźwiękowymi w tle. Zwiedzającym towarzyszy przewodnik, który na bieżąco uzupełnia przekazywane informacje. Dla grup zagranicznych przygotowane są audioprzewodniki (po rosyjsku i angielsku). Oferowane są także lekcje muzealne dla szkół. – To pierwszy etap Muzeum, w planach mamy jego rozbudowę – mówi Radosław Sawicki, kierownik projektu Muzeum Mitologii Słowiańskiej, i dodaje: – Od kilku miesięcy również tworzymy bibliotekę i czytelnię im. prof. Aleksandra Gieysztora (historyk, autor „Mitologii Słowian” wydanej w 1982 r.). Niektóre wydawnictwa, odpowiadając na zapotrzebowanie, publikują coraz więcej książek o słowiańszczyźnie, zarówno w ujęciu naukowym, jak i popkulturowym. Kiedy zaczynaliśmy przed rokiem prace nad naszym Muzeum, nie mieliśmy świadomości, że trend jest aż tak duży. Intuicyjnie wyczuwaliśmy pewną niszę, jednak nie spodziewaliśmy się tego, że renesans słowiańszczyzny, jako wielu zjawisk kulturowo-biznesowych, odbywa się na tak dużą skalę.

 

 

Muzeum znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zrekonstruowanego XI-wiecznego grodu. Pomysł jego odbudowy był inicjatywą Stowarzyszenia FIBULA ze Starogardu Gdańskiego, które zajmowało się historycznym aspektem zagadnienia. – Co ważne, dzisiejsze Grodzisko Owidz znajduje się dokładnie w miejscu istniejącego tu przedchrześcijańskiego grodu, czego dowodem są prace archeologiczne przeprowadzane systematycznie od lat 50. ub. wieku. Stowarzyszenie interesowało się tymi badaniami i poszukiwało partnera, który mógłby wziąć na siebie ciężar realizacji inwestycji i pozyskania źródeł finansowania. Wyzwanie to podjęła gmina wiejska Starogard Gdański, na której terenie znajduje się wieś Owidz i samo Grodzisko – mówi Magdalena Forc-Cherek, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Gminy, która z ramienia samorządu kierowała pracami organizacyjnymi, w tym przygotowaniem wniosku o unijne dofinansowanie. Udało się pozyskać środki i inicjatywa działa od 2012 r. Od tego czasu na tym terenie realizowane są inwestycje w ramach kolejnych projektów i programów. W czerwcu ub. r. uruchomiono Karczmę Słowiańską „Na Podgrodziu” oraz wspomniane Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Grodzisko dysponuje bogatą infrastrukturą: parkingami, amfiteatrem, dużym placem zabaw, czy przystanią kajakową w zakolu przepływającej obok rzeki Wierzycy. Dotychczasowy koszt inwestycji sięgnął 12 mln zł, z czego ponad 60 proc. stanowiło dofinansowanie. W najbliższych planach, na które już pozyskano środki, jest budowa pola namiotowego.

 

dsc01469_1162

 
– Realizacja całości nie byłaby możliwa, gdyby nie sztab osób i instytucji, np. stowarzyszenie Chata Kociewia, które opracowało pierwotną koncepcję zagospodarowania tego terenu, Starostwo Powiatowe w Starogardzie, które za symboliczną kwotę przekazało grunt, na którym znajduje się Grodzisko, miasto Starogard Gdański i wielu miłośników słowiańszczyzny – dodaje M. Forc-Cherek. Grodzisko Owidz jest doskonałym przykładem regionalnego, efektywnego działania społeczno-samorządowego oraz dobrej współpracy organizacji pozarządowych i samorządów różnych szczebli.

 

– Rosnąca popularność słowiańszczyzny skutkuje różnymi przedsięwzięciami i przybiera różne oblicza. My bazujemy na dorobku naukowców i skupiamy się na atrakcyjnym przedstawianiu merytoryki – mówi dyr. M. Cholewa. Obok zwiedzania Grodziska i Muzeum, przez cały rok odbywają się tam różnego typu przedsięwzięcia. – Umożliwiamy zorganizowanie biesiad, spotkań integracyjnych, zabaw. Naszą karczmę oddajemy miłośnikom gier planszowych, tradycyjnej kuchni, twórcom sztuki. Jesteśmy również gospodarzem imprez sportowych, jak Maraton Rowerowy Kociewie Kołem, czy Biegi Grodzisko Cross Owidz. W tym roku zorganizowanych zostanie wiele dużych wydarzeń: projekt „Kociewski rok z dawną Słowiańszczyzną” z interesującymi warsztatami, wykładami i rekonstrukcjami obrzędów, Owidzkie Festiwale Piw Rzemieślniczych „U Welesa” (4-5 maja oraz 21-22 września), Wianki na Grodzisku (23 czerwca) oraz Festiwal Mitologii Słowiańskiej (25-26 sierpnia), z poprzedzającą go konferencją naukową na temat wierzeniowości dawnych Słowian – wymienia dyr. M. Cholewa.

Partnerem medialnym tych wydarzeń jest redakcja Forum Biznesu.

 

– Od wielkości pozyskanych grantów, o które aplikujemy, zależeć będzie forma i rozmach poszczególnych wydarzeń. Ważnym elementem naszego budżetu jest kwota pozyskana z 1 procenta podatku, więc zwracamy się do miłośników słowiańszczyzny, by pamiętali o nas rozliczając się z fiskusem za rok 2017 – apeluje R. Sawicki, dodając: – Odpowiadamy na coraz silniejsze zapotrzebowanie społeczeństwa na budowanie nowej tożsamości słowiańskiej. Naszą ambicją jest takie kierowanie tego strumienia zainteresowania, aby trafiało na rzetelną wiedzę. Chcemy być pośrednikiem pomiędzy badaczami a konsumentami kultury.

  Jacek Majewski

 

Pamiętaj o Muzeum Mitologii Słowiańskiej rozliczając się z fiskusem za rok 2017 (kliknij w banner)

grodziskoowidz_1proc_957

 

***

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukaże się w cyklu Biznes Trendy w dzienniku Rzeczpospolita, 30 marca 2018 r. kliknij w artykuł>>>

 owidz_781_01

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
59%
41%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.