Ewelina Dyda - Przychodzę nie w porę

Co musi się stać, aby detektyw, który nie ma na czynsz, podjął się śledztwa za darmo? Czasem wystarczy, aby to było jedno spotkanie z kobietą. Martwą.

 

dyda_przychodze_3d_635Kim jest morderca? Szaleńcem, zboczeńcem, ułomnym nieszczęśnikiem? Jedno jest pewne – w miasteczku, w którym wszyscy znają wszystkich, o kimś jednym wiadomo zabójczo niewiele.

Współczesny Tarnobrzeg, miasto, w którym wszyscy wszystkich znają. Jednak czy na pewno? Spokojną zazwyczaj miejscowość paraliżują makabryczne wydarzenia. Ktoś okrutnie okalecza, a następnie zabija młode kobiety. I wszystko wskazuje na to, że nie zamierza przestać. Miejscowy komisarz, bezradny wobec zaskakującej anonimowości małomiasteczkowego mordercy, nieoficjalnie prosi o pomoc prywatnego detektywa Jakuba Raua. Początkowa niechęć Kuby, by wspomóc policję, na dodatek bez nadziei na wynagrodzenie, zamienia się w zaangażowanie, gdy Rau na własne oczy przekonuje się o potwornych zapędach zabójcy…

Kim jest poszukiwany potwór? Nie wiadomo. Co do jednego nie ma wątpliwości – mieszka gdzieś za rogiem i nie jest tym, kim się wydaje.

Przychodzę nie w porę to frapujące połączenie kryminału noir z powieścią obyczajową, poruszającą aktualne problemy społeczne i opisującą wydarzenia dotyczące tzw. szarych obywateli. To także zaskakująca historia o ludziach, których mijamy codziennie, nie zauważając ich i nie zastanawiając się nad ich potrzebami i emocjami. Niespodzianką są także subtelne i pasjonujące nawiązania do arcydzieł Raymonda Chandlera i Stephena Kinga.

Ewelina Dyda – pisarka i recenzentka, mieszka w Tarnobrzegu. Ukończyła filologię polską ze specjalizacją krytycznoliteracką. Publikowała w kwartaliku literackim „Wyspa” i we „Frazie”. Współpracowała z Portalem Kryminalnym, Booklips i Literatkami. Prowadzi blog na temat literatury Poczytajnia (poczytajnia.wordpress.com). Jest autorką Złej waluty (W.A.B. 2017), pierwszej części tarnobrzeskiego cyklu noir. Kryminał Przychodzę nie w porę jest jego drugą odsłoną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.