Nowe technologie zacierają granice między życiem prywatnym a zawodowym Polaków

Rozwój technologiczny znacząco wpływa na pracę Polaków, zgodnie z trendem tzw. work-life integration przyczyniając się do postępującego zacierania się różnic między życiem a pracą. Co czwartemu aktywnemu zawodowo Polakowi przeszkadza, że nowe technologie mają wpływ na przenikanie się jego sfery zawodowej i osobistej. Co ciekawe, prawie połowa Polaków jest jednak z tego faktu zadowolona, jak wynika z najnowszego raportu Gumtree.pl „Aktywni + Praca w życiu, życie w pracy”, przygotowanego w ramach V edycji programu Start do Kariery

 

W jaki sposób nowoczesne technologie wpływają na czas spędzany w pracy i poza nią? 35% badanych uważa, że to właśnie dzięki rozwojowi technologicznemu, mają więcej czasu na życie prywatne po pracy. Jednakże niewiele mniej, bo 29% twierdzi, że z tego samego powodu… jest odwrotnie i mają  tego czasu mniej.

 

Chociaż wpływ technologii na zjawisko work-life integration jest niewątpliwy, Polacy nie oceniają go jednoznacznie, w sposób pozytywny bądź negatywny zauważa Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl i autor raportu – Z jednej strony wiemy, że dzięki dostępowi do nowych technologii możemy szybko i bez uszczerbku dla naszych zadań zawodowych, na przykład za pomocą komunikatorów, załatwić sprawę prywatną czy skontaktować się z członkiem rodziny w czasie pracy. Z drugiej strony, nie dziwią nas zadania służbowe wykonywane w czasie prywatnym, na przykład za pomocą smartfona, telefony od pracodawcy, współpracowników czy odpisywanie na maile służbowe.

 

Prywatne konta używane do celów służbowych częściej, niż na odwrót

 

Badanie Gumtree.pl wskazało na pewien interesujący trend. Polacy częściej używają prywatnych kont, profili i urządzeń do spraw służbowych, niż odwrotnie. Okazuje się, że podczas gdy prywatnego telefonu komórkowego używa do celów zawodowych 39% badanych, telefon służbowy wykorzystywany jest w sprawach prywatnych już tylko przez 17% respondentów.

 

Jeszcze większy rozdźwięk dotyczy skrzynki mailowej – 69% aktywnych zawodowo Polaków korzysta z osobistej poczty e-mail do załatwiania spraw służbowych, ale ze służbowej do prywatnych – tylko 6%. Drugim najczęstszym medium społecznościowym, którego Polacy używają do celów zawodowych, jest Facebook oraz Messenger.

 

Co jednak interesujące, mimo że Polacy wykorzystują prywatne konta w mediach społecznościowych do załatwiania spraw służbowych, aż połowa badanych twierdzi jednocześnie, że nie powinny one być używane do takich celów.

 

Szef wśród znajomych w mediach społecznościowych?

 

Mimo że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zgodnie zauważają, że dobre relacje nie tylko na gruncie zawodowym są bardzo istotne, tylko co czwarty polski pracownik nie ma nic przeciwko temu, by pracodawca lub bezpośredni przełożony miał dostęp do informacji zawartych na ich prywatnych profilach w mediach społecznościowych (26%).


Dlaczego tylko jedna czwarta aktywnych zawodowo Polaków chce utrzymywać kontakt z przełożonymi na przykład na Facebooku? Jak wynika z raportu Gumtree, według 43% pracodawców, wiedza o życiu prywatnym pracownika, między innymi o jego problemach osobistych, ma wpływ na decyzje zawodowe w obszarze zarządzania zespołem. 

Znaczenie zjawiska work-life integration wzrasta także ze względu na zauważalne zmiany w relacji między pracodawcą a pracownikiem. Obecnie obu stronom zależy, aby skracać dystans i pozostawać w dobrych relacjach również poza pracą zauważa Alina Michałek, ekspert HR, HRlink.Może to jednak powodować, że zarówno pracodawca, jak i pracownik, na przykład poprzez media społecznościowe, zyska informacje o życiu prywatnym drugiej strony, które mogą rzutować na relacje w pracy. Powinna zatem obowiązywać tutaj zasada zdrowego rozsądku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 

Jak wskazuje raport Gumtree, 52% pracodawców oczekuje także od pracowników stałej dostępności i możliwości kontaktu niezależnie od kanału komunikacji.

Przenikanie się życia prywatnego i zawodowego wpływa także na zróżnicowanie kanałów, jakimi komunikują się obecnie pracodawcy i pracownicy – zauważa Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl i autor raportu. - Ponad połowa pracodawców używa dziś prywatnych kanałów do komunikacji z pracownikami. Ważne jest jednak, aby technologie służyły sprawniejszej komunikacji i lepszej atmosferze w pracy, nie natomiast pogarszały relacje w pracy.


Znalezione obrazy dla zapytania Nowe technologie zacierają granice między życiem prywatnym a zawodowym Polaków

Start do Kariery to realizowana cyklicznie przez Gumtree Polska kampania społeczna, mająca na celu aktywizację zawodową młodych osób, wchodzących na rynek pracy. V edycja programu Start do Kariery skupia się wokół tematu work-life integration. W 2018 roku szczególną uwagę poświęcono podejściu Polaków do godzenia życia prywatnego i kariery.


W ramach kampanii zrealizowano już ponad 300 warsztatów kariery i wizyt studyjnych na obszarze całego kraju, pomagając około 10 000 uczniom w wejściu na rynek pracy.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.