Jon McGregor - Zbiornik 13

Napisana oszczędną prozą o wielkiej sile rażenia i dyskretnym wdzięku powieść McGregora to portret zapracowanej wspólnoty, na której życie pada cień spowodowany stratą. Jest to zarazem studium rytmów świata natury i ludzkiej skłonności do agresji, ujawniającej się stopniowo przez trzynaście lat trwania skutków dramatu jednej rodziny.

 

13_zbiornik_458Środek zimy, pierwsze lata XXI wieku. Trzynastoletnia dziewczynka, spędzająca ferie świąteczne w sercu Anglii, niespodziewanie znika. Okoliczni mieszkańcy zostają wezwani do pomocy w poszukiwaniach na wrzosowiskach, policja organizuje blokady dróg, a do spokojnej zazwyczaj wsi zjeżdżają tłumy reporterów.

Poszukiwania zaginionej trwają, jednak życie w wiosce toczy się dalej. Ludzie się rodzą, umierają, wracają, wyjeżdżają, zdradzają, bogacą i ubożeją. Bo taka jest kolej rzeczy, bo tak musi być. Wobec tragedii niezmienna jest też przyroda.

Z kawałków wspomnień, strzępków historii, podsłuchanych rozmów i plotek, które nie wiadomo skąd się pojawiają, relacji mediów i pubowego gwaru, urwanych zdań i nieoczekiwanych zwierzeń, pijackich niedyskrecji narrator próbuje stworzyć spójną opowieść.

Jon McGregor - jeden z najbardziej utalentowanych i rokujących największe nadzieje brytyjskich pisarzy. Autor znanej już polskiemu czytelnikowi powieści Nawet psy, laureat nagrody International IMPAC Dublin Literary Award. Jego ostatnia książka Zbiornik 13 zdobyła prestiżową nagrodę Costa Book Award, była nominowana do The Man Booker Prize, znalazła się także na krótkiej liście nominacji do British Book Awards. Obecnie pisarz mieszka w Nottingham, gdzie wykłada na lokalnym uniwersytecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.