10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać

Czy poglądy Arystotelesa – kilka tysięcy lat później – nadal kształtują światową politykę? Na czym polega geniusz Ortodoksji? Dlaczego Władca pierścieni J.R.R. Tolkiena jest lekturą konserwatywną, a Atlas zbuntowany Ayn Rand już nie? I czy faktycznie Shakespeare miał serce po prawej stronie, a jeśli tak, to czego może nas to nauczyć?

 

okadka_-_10_ksiek_ktre_kady_konserwatysta_powinien_przeczyta_604_01Benjamin Wiker przekonuje, że konserwatywna mądrość zawarta w wybranych książkach – oraz właściwe jej wykorzystanie – pomogłyby odrodzić nawet najbardziej przegniłą rzeczywistość. W niezwykle wciągającym wywodzie objaśnia, że podobnie jak złe idee mają złe konsekwencje, dobre idee ulepszają świat.

W dzisiejszej „pędzącej” rzeczywistości, rzadko który czytelnik może poświęcić czas na przeczytanie Polityki Arystotelesa, czy Atlasu zbuntowanego autorstwa Ayn Rand, a następnie przeznaczyć dłuższą chwilę na głębszą analizę treści. Dlatego warto podeprzeć się opisywaną pozycją, która może stanowić przewodnik i kompendium wiedzy dla każdego konserwatysty, również młodego pokolenia.  

W tytule przybliżono książki poniższych autorów:

- Arystoteles: Polityka

- Gilbert Keith Chesterton: Ortodoksja

- Eric Voegelin: Nowa nauka polityki

- C.S. Lewis: Koniec człowieczeństwa

- Edmund Burke: Rozważania o rewolucji we Francji

- Alexis de Tocqueville: O demokracji w Ameryce

- Alexander Hamilton, James Madison i John Jay: Eseje polityczne federalistów

- Antyfederaliści

- Hilaire Belloc: Państwo niewolnicze

- Friedrich August von Hayek: Droga do zniewolenia

- William Shakespeare: Burza

- Jane Austen: Rozważna i romantyczna

- J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni

- Biblia Jerozolimska

- Ayn Rand: Atlas zbuntowany

Urodzony w 1960 r. Benjamin Wiker jest amerykańskim etykiem. Doktoryzował się na prestiżowym Uniwersytecie Vanderbilta. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Minnesoty oraz katolickich uczelniach Marquette University i Thomas Aquinas College.  Jest autorem wielu cenionych publikacji z zakresu etyki chrześcijańskiej, m.in. Moral Darwinism: How We Became Hedonists (2002), Architects of the Culture of Death (wspólnie z Donaldem Demarco, 2004), Answering to the New Atheism: Dismantling Dawkins Case Against God (2006) oraz biografi i The Darwin Myth: Th e Life and Lies of Charles Darwin (2009).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.