Krzysztof Pluta, Edyta Żemła - WIR. Na linii ognia

To nie jest opowieść o zwykłym komandosie. To historia medyka pola walki. Pierwszego Polaka, który ukończył elitarny amerykański kurs medyków sił specjalnych pod okiem instruktorów Delta Force.

 

pluta_wir_popr2_1000pcx_617Potrafi zabijać. Ale wyszkolono go, by ratował życie.


Żołnierz, z którym walczysz ramię w ramię, przyjdzie ci z pomocą, gdy zostaniesz ranny. Opatrzy cię. Wyprowadzi spod ognia nieprzyjaciela. Zaryzykuje swoim życiem, by ratować twoje. Jeśli będzie naprawdę ciężko, zostanie przy tobie. Jego twarz będzie ostatnim obrazem w twojej pamięci.

Wir poznał najczarniejsze oblicza współczesnej wojny. Był na misjach w Macedonii, Afganistanie i Iraku. Dziesiątki razy uratował życie rannym żołnierzom i cywilom. Pamięta też tych, których ocalić nie zdołał. Najgorzej, gdy twoim pacjentem jest dziecko. Tego się nie zapomina.

To nie jest opowieść o zwykłym komandosie. To historia medyka pola walki. Pierwszego Polaka, który ukończył elitarny amerykański kurs medyków sił specjalnych pod okiem instruktorów Delta Force.

Gdy wszyscy w bazie siadali do wigilii, my ratowaliśmy życie rannym chłopakom przy bramie. Wokół krew, bandaże, nosze… Wracający z pola polski patrol śpiewał kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Każde auto, które nas mijało, milkło…

Sierżant Krzysztof Pluta "WIR" – zawodowy żołnierz, komandos Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, medyk pola walki. Pierwszy Polak, który ukończył elitarny kurs medyków sił specjalnych  (Special Operations Combat Medic) w Forcie Bragg w Stanach Zjednoczonych. Uczestnik misji w Macedonii, Iraku i Afganistanie. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Orderem Krzyża Wojskowego i Buzdyganem, wyróżnieniem czasopisma „Polska Zbrojna”. Obecnie prowadzi szkolenia z zakresu medycyny pola walki. Ma dwie córki.

Edyta Żemła – dziennikarka Onetu, korespondentka wojenna, była redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl. Publikowała w „Newsweeku”, „Super Expressie” i „Rzeczpospolitej”. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tematyce wojskowej. Autorka książek Zdradzeni. W Nangar Khel to nie żołnierze splamili honor Polskiej Armii, lecz politycy oraz Jesteśmy na progu wojny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.