Hela Foka w niebezpieczeństwie! Jak jej pomóc?

Dziennikarka i reporterka Renata Kijowska, od lat zaangażowana w ochronę środowiska i praw zwierząt, po ciepło przyjętej opowieści o Kubie Niedźwiedziu, który podbił serca czytelników, wraca z historią pewnej foki. Heli Foki.

 

kijowska_hela_foka_3d_612


Książka, powstała po to, by uwrażliwić najmłodszych czytelników (ale i ich rodziców) na piękno i potrzeby morskich stworzeń, jakimi są foki. W końcu to one jako pierwsze mieszkały w Bałtyku, wcześniej niż pojawili się na jego wybrzeżu ludzie.

Jeszcze sto lat temu w naszym morzu żyło sto tysięcy fok szarych. Ich ulubionym pożywieniem były i są ryby, więc by pozbyć się konkurencji ludzie tępili foki.

Zanieczyszczenie środowiska prowadziło do foczych chorób, turystyka zabierała zwierzętom miejsca, gdzie mogłyby na chwilę odpocząć albo, co ważniejsze, spokojnie wychować młode w tradycyjnych siedliskach. Nic dziwnego, że populacja fok drastycznie spadła – ostało się ich tylko 30 procent, a te, które zostały, przestały pojawiać się na polskich plażach.

Dalsze wyniszczające działania, takie jak gromadzenie się plastiku w morzach, podwodny hałas czy realne zagrożenie ekologicznymi katastrofami, mogą doprowadzić do tego, że foki i ich morskich przyjaciół będziemy oglądać tylko w książkach.

Ciekawska Hela urodziła się w fokarium, pod okiem najlepszych opiekunów. Teraz nadszedł dla niej czas, by odkryć morski świat. Bałtyk jest ekscytujący i pełen zadziwiających stworzeń – kur diabeł wbrew nazwie okazuje się sympatyczny, a zabłąkana wielorybica zastępuje rodzinę nieśmiałemu morświnowi.

Jednak wśród fal czai się też niebezpieczeństwo. Foliowa reklamówka przypomina meduzę, ale czy aby na pewno jest przyjazna? Kto może powstrzymać wyciek toksycznej substancji ze starego wraku?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.