Zbliżone płace mężczyzn i kobiet w Polsce

Według rocznego sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego równości płac, Polacy zarabiają średnio o 6 proc. więcej niż Polki. Ta różnica należy do najmniejszych we Wspólnocie.

 
Najniższe różnice między płacami mężczyzn i kobiet są w Słowenii, wynoszą zaledwie 3 proc. W Polsce, na Malcie i we Włoszech to od 6 do 7 proc. Największe różnice ciągle występują w Grecji, to aż 30 proc.
 
Obecnie wskaźnik zatrudnienia kobiet w Unii Europejskiej wynosi 63 proc. Od kilku lat notuje się systematyczny wzrost tego odsetka, ale według ocen, docelowe 75 proc. uda się uzyskać dopiero za 30 lat. Najwyższy procent zatrudnienia kobiet odnotowano w Szwecji, gdzie pracuje ponad 3/4 pań.
 
Komisja podkreśliła, że kobiety znacznie rzadziej wykonują obowiązki kierownicze. W największych spółkach giełdowych zajmują zaledwie 17,8 proc. stanowisk w zarządach. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na posadach dyrektorów generalnych - zaledwie 2,8 z nich to kobiety.
 
Unia Europejska od lat zajmuje się promocją równości płci, również w sferze zatrudnienia. Jednak w krajach członkowskich ciągle występują znacznie dysproporcje w warunkach pracy między mężczyznami i kobietami. Zrównanie płac to długi proces. Według szacunków, zarobki kobiet i mężczyzn we Wspólnocie zrównają się dopiero za 70 lat. (dm)

 

Źródło: forbes.pl / PAP

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.