Kobiety strażniczkami domowego budżetu

Wbrew powszechnym opiniom, kobiety w Polsce wcale nie wydają więcej niż mężczyźni. Jak wynika z badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania” Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, to panie częściej odpowiadają za gospodarowanie rodzinnym budżetem i oszczędzają na emeryturę. Dzień Kobiet to dobra okazja, aby zmierzyć się ze stereotypem lekkomyślności finansowej Polek.

 

Grecki multimilioner Aristotelis Onasis powiedział kiedyś: „Gdyby nie było kobiet, wszystkie pieniądze na świecie nie miałyby żadnego znaczenia”. Słowa te znajdują swoje potwierdzenie w kontekście badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania”, które przybliża prawdziwy obraz zarządzania finansami przez Polki.


Z badania wynika, że wbrew obiegowej opinii, kobiety znacznie lepiej obchodzą się z pieniędzmi niż mężczyźni. Blisko jedna czwarta uważnie planuje i skrupulatnie trzyma się realizacji swoich założeń finansowych, podczas gdy tylko 15 proc. mężczyzn może się tym pochwalić. Okazuje się, że Panie szczególną uwagę zwracają na to, na co wydają pieniądze. Aż 37 proc. twierdzi, że kontroluje nawet najdrobniejsze, codzienne płatności, zaś dotyczy to jedynie co czwartego mężczyzny. Jednocześnie 18 proc. panów przyznaje się, że w ogóle nie monitoruje bieżących wydatków, dotyczy to natomiast  tylko co dziesiątej kobiety.

Wyniki badań pokazują, że kobiety są bardziej zapobiegliwe. Myślą długoterminowo, co przekłada się na efektywniejsze zarządzanie budżetem gospodarstw domowych, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Z „Postaw Polaków wobec oszczędzania” wyłania się zatem obraz Polek poważnie podchodzących do zarządzania rodzinnym budżetem. Mężczyźni przykładają mniejszą wagę do kontroli wydatków, ale za to częściej i więcej inwestują. Do lokowania swojego kapitału przyznaje się 12 proc. panów   a 9 proc. kobiet. Jednocześnie co piąty mężczyzna (22 proc.) uważa, że oszczędzanie nie jest istotne. Takie zdanie ma natomiast 16 proc. kobiet.

Potwierdza się, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, częściej uznają oszczędzanie za bezsensowne. Żyją „od pierwszego do pierwszego”, podczas gdy panie są przezorne i rozważne.
Stereotyp Polek które trwonią znaczne sumy pieniędzy na wydatki konsumpcyjne, okazuje się być zupełnie nieprawdziwy. W rzeczywistości to one dyscyplinują bardziej skłonnych do rozrzutności mężczyzn, aby monitorować bilans przychodów i wydatków w gospodarstwie domowym, dodaje Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

źródło: www.cityhandlowy.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

 

Dorota Szostek - Rustecka, Dyrektor Biura Prasowego Citi Handlowy, tel. (+48 22) 690 10 49,
e-mail: dorota.szostekrustecka@citi.com

 

Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, tel. 501 128 882, e-mail: krzysztof.kaczmar@kronenberg.org.pl

 

Działająca od 1996 roku Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy wspiera w imieniu Banku prace na rzecz dobra publicznego w obszarach tematycznych takich jak: edukacja, rozwój lokalny i ochrona dziedzictwa kulturowego. Realizowane przez nią działania obejmują m.in. program edukacji finansowej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Moje Finanse

organizowany wspólnie z NBP i Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości; Wolontariat Pracowniczy (program zaangażowania pracowników Citi Handlowy w wybrane przedsięwzięcia społeczne), konkursy: Mikroprzedsiębiorca Roku i o Nagrodę Banku Handlowego w Warszawie SA za szczególny wkład w rozwój nauki w sferze ekonomii i finansów oraz Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora za osiągnięcia w dziedzinie ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Bank Handlowy w Warszawie S.A. to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, oferująca pod marką Citi Handlowy bogaty i nowoczesny asortyment produktów i usług bankowości korporacyjnej, inwestycyjnej i detalicznej. Bank Handlowy obsługuje 20 tys. klientów korporacyjnych i 869 000 klientów indywidualnych poprzez nowoczesne kanały dystrybucji oraz sieć 87 oddziałów. W skład grupy kapitałowej Banku wchodzą takie podmioty jak: Dom Maklerski Banku Handlowego i Handlowy Leasing. Przynależność do Citigroup, największej na świecie instytucji finansowej, zapewnia klientom Banku Handlowego dostęp do usług finansowych w ponad 100 krajach na całym świecie.

 

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Komentarze (2)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
NED
2015-09-12(15:13:57)
Rynek farmaceutyczny jest zdominowany przez płeć piękną. Panie nie tylko potrafią zarządzać budżetem domowym, lecz nadają się także na głowy korporacji zarówno mniejszych jak i większych. W końcu nieprawdą jest, że wyłącznie mężczyźni mają tak zwaną "smykałkę" do interesów. Polecam zapoznać się z ofertą na http://www.biznesoferty.pl/sprzedam-biznes/medycyna-farmacja/ Można wejść w posiadanie atrakcyjnych biznesów, które staną się dochodową własnością.

Gosia
2015-08-01(17:03:59)
Kobiety nie tylko świetnie gospodarują domowym budżetem, ale również finansami firmowymi. Są często niezastąpionymi pracownikami :) Przy okazji zapraszam do odwiedzenia nowej strony biura księgowego z okolic Poznania, które świadczy usługi rachunkowe na najwyższym poziomie http://sigmapartner.pl/

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.