Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej w fazie ciągłego rozwoju

Dwukrotny Laureat Programu Najwyższa Jakość Quality International – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej – nie zwalnia nawet na chwilę. Ten znany i ceniony ośrodek diagnostyczno-terapeutyczny na wschodzie Polski każdego dnia niesie pomoc, obejmując swoją opieką niemal 400 tys. mieszkańców województwa lubelskiego i mazowieckiego. Zgłaszają się tam również mieszkańcy z całej Polski i zza granicy.

 


Znany z indywidualnego podejścia do pacjentów szpital, inwestuje w rozwój personelu, nowoczesny sprzęt, w aparaturę medyczną, a także w infrastrukturę. Rok 2015 był rokiem Jubileuszu XXX-lecia jego funkcjonowania przy ul. Terebelskiej. Podsumowując działalność szpitala nie sposób nie odnotować jego licznych osiągnięć krajowych i zagranicznych.


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej znajduje się w grupie prestiżowych polskich szpitali i od wielu lat posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia. Posiada Zintegrowany System Zarządzania Jakością, zgodny z wymaganiami norm ISO: ISO 9001: 2008, ISO 14001: 2004, PN-N-18001: 2004, ISO/IEC 27001: 2013. Zdobył tytuł Laureata i Złote Godło w kategorii QI ORDER – zarządzanie najwyższej jakości przyznane w Programie Najwyższa Jakość Quality International w 2014 i 2015 r. Za wysoki poziom sprawowanej opieki zdrowotnej, jakość procesów zarządzania, jakość kontroli oraz satysfakcję pacjentów otrzymał Międzynarodowy Certyfikat Jakości (SIQS), nadany przez Swiss Institute of Quality Standards w Zurichu. Bialski szpital jest laureatem światowej nagrody business excellence „THE BIZZ 2015” za kierownictwo, jakość usług, systemy zarządzania, innowację i kreatywność, społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstwa, nadaną przez 3_bia_a-podlaska-kardiologia_06_4288Światową Konfederację Przedsiębiorstw z Houston. Szpital uczestniczy w programach i rankingach, mających na względzie ocenę jakości oferowanych usług oraz dających możliwość porównywania ze szpitalami o podobnym lub tożsamym profilu, takich jak: Ranking Bezpieczny Szpital 2015 – II miejsce w Polsce oraz I w województwie lubelskim, Rodzić po ludzku, Szpital Przyjazny Dziecku, PATH, DUQuE. W 2015 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej został wyróżniony nagrodą „Gazele Biznesu” za uzyskane wyniki finansowe, otrzymał tytuł „Ambasadora Województwa Lubelskiego” w kategorii instytucja za istotny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jego granicami. Złoty Żuraw został przyznany za „Najlepszą Inwestycję Roku 2014 na Lubelszczyźnie” dla Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych. Zdobył także „Kryształy Przetargów Publicznych 2015” – prestiżową nagrodę za promowanie i upowszechnianie stosowania najlepszych zasad i praktyk w dziedzinie zamówień publicznych.

Dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej Dariusz Oleński otrzymał nagrodę „Menedżer Roku 2015 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne”, której laureatami byli między innymi: prof. Zbigniew Religa, prof. Marian Zembala, prof. Henryk Skarżyński, prof. Andrzej Szczeklik. Jest to najbardziej prestiżowy konkurs w ochronie zdrowia. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach. Wśród laureatów w 2015 r. znaleźli się m.in.: ks. Jan Kaczkowski – Osobowość Roku, Irena Santor – Działalność Charytatywna, Beata Małecka-Libera – Zdrowie Publiczne. Jest to zasłużona nagroda podsumowująca i podkreślająca dotychczasową prężną i efektywną działalność. To prestiżowe wyróżnienie dla osób oraz podmiotów, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju ochrony zdrowia w Polsce. Pokusić się można o stwierdzenie, że Dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej jest dobrym reformatorem zmieniającym rzeczywistość nie tylko lokalnej ale i krajowej służby zdrowia.


Lista aktualnych przedsięwzięć inwestycyjnych WSzS w Białej Podlaskiej jest bardzo długa. Na szczególną uwagę zasługuje zapewne realizacja projektu „Żywienie pacjenta wraz z modernizacją bloku żywienia”. Celem projektu jest poprawa jakości w zakresie żywienia pacjentów. W ramach projektu przebudowano i wyremontowano pomieszczenia kuchni wraz z ciągami komunikacyjnymi i klatką schodową szpitala. Jest to działanie dostosowujące pomieszczenia do aktualnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych, łącznie z wyposażeniem kuchni w nowy sprzęt niezbędny do świadczenia usług żywienia pacjentów. Zmierza to do podniesienia standardów obsługi pacjentów oraz warunków pracy. Nowe wyposażenie kuchni to blisko 160 pozycji. W tym m.in. nowoczesna zmywarka taśmowa do mycia naczyń, tac, sztućców z wyciągiem oparów i tunelem suszącym spełniającą kryteria sanitarno-epidemiologiczne, kotły warzelne i piece konwekcyjno-parowe. Zakupione wyposażenie kuchni uwzględnia również przyszły rozwój szpitala. Przygotowana baza lokalowa, pomieszczenie kuchni, sala konsumpcyjna oraz nowoczesne wyposażenie tych pomieszczeń stanowić będą innowacyjne, bogate, wysokiej klasy zaplecze.

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej rozpoczął już realizację innowacyjnego przedsięwzięcia „Domowy Szpital”. W wyniku prac remontowo budowlanych powstanie budynek, w którym świadczone będą specjalistyczne usługi medyczne i opiekuńcze dla seniorów. Realizacja projektu, oprócz opieki stacjonarnej w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym oraz Zespole Opieki Paliatywnej (Hospicjum), zakłada zapewnienie opieki pacjentom w ich domach poprzez: opiekę pielęgniarską, tlenoterapię domową, rehabilitację, jak również poradnie domowyszpital_wiz03bxxy_duy_3839_01opieki długoterminowej. Ponadto wdrożone zostanie bardzo innowacyjne rozwiązanie, jakim jest teleopieka nad pacjentami pozostającymi w domu. Ta forma opieki nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi czasowo lub trwale, pozwoli im bezpiecznie pozostać w swoich środowiskach domowych. To duża szansa dla niepełnosprawnych do zwiększenia ich aktywności w życiu społecznym. Jest to innowacyjna usługa medyczna realizowana przy wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych ICT. W ramach teleopieki pacjent zostaje wyposażony w urządzenie badające podstawowe parametry życiowe, min. w EKG, RR, GPS z monitoringiem upadków oraz pomiarem glukozy. Sygnały od pacjenta automatycznie przetwarzane w sieci, to pierwszy krok w uruchomieniu pomocy medycznej lub socjalnej. „Domowy Szpital” jest odpowiedzią na obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców północnej części Lubelszczyzny oraz Południowego Podlasia na świadczenia o charakterze długoterminowym i hospicyjnym.

Kolejna inicjatywa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej na poprawę jakości udzielanych świadczeń, to kompleksowa modernizacja bloku operacyjnego z utworzeniem hybrydowej sali operacyjnej, połączona z rozbudową systemu zasilania w energię elektryczną, cieplną i chłód. Realizacja tego projektu przyczyni się do poprawy efektywności medycznej, energetycznej i kosztowej szpitala. Przestronne i funkcjonalne wnętrza znacząco wpłyną na transport pacjentów poddawanych zabiegom ale i komfort cda_5809pracy personelu szpitala. W związku z modernizacją bloku operacyjnego szpital zakłada poszerzenie wachlarza usług medycznych o operacje z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz chirurgii naczyniowej. Poprzez rozbudowę systemu zasilania szpital nie będzie zależny od publicznej sieci energetycznej i cieplnej. Rozbudowa umożliwi zasilanie strategicznych obwodów szpitalnych w przypadku awarii publicznej sieci energetycznej.


Inwestycje to nie tylko budowa, remonty, zakup sprzętu, ale także rozwój międzynarodowej współpracy medycznej, szkoleniowej i naukowej. Będąc członkami Polskiej i Europejskiej Federacji Szpitali, w minionym roku WSzS przez miesiąc gościł przedstawicieli szpitali z Francji i Grecji. Ponadto szpital współpracuje z Centrum Szpitalnym w Niort (Francja) oraz Brzeskim Szpitalem Obwodowym w Brześciu (Białoruś). W wyniku partnerstwa ze szpitalem z Brześcia w realizacji projektu „Rozwój pomocy kardiologicznej dla ludności Polski i Białorusi w ramach programu współpracy transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007–2013”, szpital w Białej Podlaskiej pozyskał drugą już pracownię hemodynamiki.


Liczne inicjatywy w działania WSZS w Białej Podlaskiej zmierzają w jednym kierunku – poprawie jakości udzielanych świadczeń, bo dobro pacjenta jest celem nadrzędnym. Tak położony blisko granicy UE ośrodek bacznie obserwuje potrzeby społeczeństwa w zakresie ochrony zdrowia, często podyktowane zmianami demograficznymi. Obserwuje, identyfikuje i szybko, skutecznie reaguje. Na swoją kolej czeka już zamierzona rozbudowa Oddziału Onkologii Klinicznej. Nowa infrastruktura planowana jest pod kątem prowadzenia Zakładów Radioterapii. Zdecydowanie można stwierdzić, że między założeniami WSzS w Białej Podlaskiej, a ich realizacją zdecydowanie można postawić znak równości. Jest to zapowiedź kolejnych sukcesów i osiągnięć nowych, nieznanych jeszcze społeczeństwu i opinii publicznej celów.

 

Michał Gryt

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.