Co Polakom w pracy doskwiera najbardziej?

foto2016-05-09x_1201

Aż 70 proc. Polaków uważa, że ich zarobki są za niskie, a blisko połowa badanych sądzi, że ma ograniczone możliwości awansu w obecnej pracy – wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”. Ponadto 39 proc. respondentów chce się rozwijać zawodowo, ale twierdzą, że pracodawca nie oferuje im satysfakcjonujących perspektyw. Co zrobić, aby kariera nie stała w miejscu – radzą eksperci Pracuj.pl


W najnowszej kampanii Pracuj.pl zachęca Polaków do przyglądania się swojej karierze, bycia na bieżąco z trendami rynkowymi oraz analizy ofert pracy dostępnych w serwisie. Kampania jest oparta na zabawie słowotwórczej wykorzystującej takie słowa jak „niskopłacyzm”, „bezperspektywizm” czy „rutynizm”. Niestandardowa forma przekazu ma zwracać uwagę na symptomy, które mogą być znakiem, że nadszedł czas na zmianę pracy.


Nie jesteś zadowolony z zarobków? Zobacz, ile zarabiają inni!

Jednym z najważniejszych czynników determinujących nasze zadowolenie z pracy są zarobki. Jak pokazują wyniki badania Pracuj.pl, aż 70 proc. Polaków twierdzi, że ich wynagrodzenie jest za niskie. Na wysokość pensji narzekają częściej kobiety (74%) niż mężczyźni (67%). Ponadto blisko połowa ankietowanych (49%) uważa, że ma ograniczone możliwości awansu. Więcej kobiet (54%) niż mężczyzn (45%) nie dostrzega szans na poprawę sytuacji.


Bardzo często zdarza się, że pracownicy nie mają orientacji w obszarze wynagrodzeń na analogicznych stanowiskach w innych firmach. Przez to trudniej jest im negocjować podwyżkę z przełożonym lub próbować zwiększyć pensję dzięki zmianie pracodawcy. Warto sprawdzić, co może nam zaoferować rynek pracy i ocenić realne szanse na wyższe zarobki. Wystarczy wejść na www.zarobki.pracuj.pl i porównać nasze wynagrodzenie z osobami znajdującymi się na tym samym etapie kariery w naszej branży – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj.


Czujesz, że stoisz w miejscu? Śledź oferty pracy i bądź na bieżąco!

Według badania Pracuj.pl, 39% Polaków chce się rozwijać zawodowo, ale uważa, że w obecnej pracy ma ograniczone perspektywy rozwoju. Jednocześnie, 35% badanych ma poczucie, że stoi w miejscu.


Bardzo często to w nas samych jest wewnętrzny opór przed zmianą, która mogłyby wpłynąć na poprawę naszej sytuacji zawodowej. Nie warto czekać, aż rzeczywistość sama się odmieni. Aby nasza pozycja na rynku pracy była lepsza, musimy systematycznie się rozwijać i zdobywać pożądane przez pracodawców kompetencje i umiejętności. Dlatego powinniśmy być czujni i stale aktualizować naszą fachową wiedzę, a także być na bieżąco z obowiązującymi trendami i oczekiwaniami rekruterów oraz pojawiającymi się na Pracuj.pl ofertami pracy. Dzięki temu będziemy gotowi do działania, gdy postanowimy ruszyć z miejsca  – przekonuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager w Grupie Pracuj.


Dokucza Ci rutyna i wypalenia zawodowe? Czas na zmiany!

Prawie co czwartemu badanemu (24%) w codziennej pracy dokucza rutyna. Natomiast już co piątego Polaka dotyka wypalenie zawodowe. Badanie pokazało, że problem częściej dotyczy kobiet (25 proc.) niż mężczyzn (16 proc.). Na występowanie powyższych symptomów mogą składać się  m.in. niesatysfakcjonujące warunki zatrudnienia, niezmieniający się od lat zakres obowiązków czy poczucie bezradności w dokonywaniu zmian zawodowych.


Niezadowolony pracownik z czasem staje się mniej efektywny. Jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się negatywny stan emocjonalny w związku z pracą, może dojść do wypalenia zawodowego. Dlatego powinniśmy dokonywać bieżącej analizy naszej sytuacji zawodowej, która pomoże zweryfikować, co nam przeszkadza, a co motywuje do działania. To pozwoli dostrzegać sygnały świadczące o tym, że może warto rozejrzeć się za nowym miejscem zatrudnienia  – dodaje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.


*Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków (kwiecień 2016).

Powoływanie się na wyniki badania jest możliwe wyłącznie za podaniem źródła: Raport Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”.

 

###

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy ofert pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie.

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.