Rozmowa z PAWŁEM SZAŁAMACHĄ, ministrem finansów

Rozmowa z PAWŁEM SZAŁAMACHĄ, ministrem finansów m.in. o pakiecie dotyczącym rynku paliwowego, przewalutowaniu kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich, deficycie budżetowym i zaleceń Komisji Europejskiej w zakresie zacieśnienia fiskalnego i powołania niezależnej instytucji kontrolującej wydatki państwowe.

 

 

Co stanowi tzw. pakiet dotyczący rynku paliwowego?

 

W wymiarze finansowym oznacza, według naszych bezpiecznych szacunków, pomiędzy 2,1 – 2,5 mld zł rocznie więcej wpływów z podatków VAT, jak i akcyzowego w przypadku sektora paliw. Uszczelniamy proces koncesyjny, proces wydawania koncesji na obrót paliwami, obowiązki z tym związane, zarówno w podatku VAT-owiskim, jak i akcyzowym. Ta regulacja spowoduje, że zjawiska szarej strefy zostaną mocno ograniczone.

 

Jak postępują prace nad ustawą dotyczącą możliwości przewalutowania kredytów zaciągniętych we frankach szwajacarskich  i jaki będzie wpływ tego zjawiska na budżet i podatek bankowy?

 
szlamacha2_895

Dyskusja o kształcie ustawy frankowej trwa. Projekt nie jest jeszcze zamknięty. Kancelaria Prezydenta przedstawiła pierwszy projekt, który spotkał się z wieloma, różnymi opiniami instytucji finansowych i bankowych, m.in. KNF i NBP, co pokazuje siłę i rolę tych instytucji w naszym porządku polityczno-prawnym. Ta opinia została wzięta pod uwagę.  Prezydent prowadzi tę sprawę w wymiarze politycznym, co wynika jeszcze ze zobowiązań powstałych w trakcie kampanii i ten projekt w całości pozostaje pod nadzorem Kancelarii Prezydenta. Oczywiście jesteśmy świadomi, że w przypadku opcji, która polegałaby na wdrożeniu przewalutowania kredytów w wersji pierwotnie zaproponowanej, nastąpiłyby koszty dla sektora finansowego, jednak sądzę, że nieco niższe, niż przedstawił KNF. Dyskusja polegała na tym, czy te koszty w wymiarze finansowym będą możliwe do zamortyzowania ze względu na przepisy księgowe. Innymi słowy, czy będą musiały być wliczone w stratę sektora natychmiastowo, jednorazowo, czy rozpisane na dalszych 10-15 lat, a być może na taki czas, ile wynosi czas spłaty kredytu. Wówczas zasadnicza będzie różnica w osiągniętym efekcie. W pierwszym przypadku duża część banków, których portfel we frankach urósł nadmiernie, musiałyby wdrażać procedurę naprawczą, a w niektórych z nich trwałaby ona na tyle długo, że według prawa przez szereg miesięcy nie płaciłyby one podatku bankowego. Polska waluta, jej stabilność nie zależy tylko od przyjęcia tej ustawy, nie wiemy czy w ogóle jej przyjęcie miałoby wpływ na postrzeganie polskiej gospodarki, waluty w szerszy sposób, ale to jest tylko jeden z czynników.

 

Komisja Europejska zaleca Polsce zacieśnienie fiskalne i powołanie niezależnej instytucji kontrolującej wydatki państwowe. Jak polski rząd się na to zapatruje, także w kontekście prognozowanej wysokości deficytu budżetowego?  

 

My przez pół roku istnienia rządu realizujemy jasną strategię, która polega na tym, że nasz ambitny program gospodarczo-społeczny jest realizowany w połączeniu z działaniami, które mają wpłynąć na odbudowanie dochodów podatkowych i dlatego np. kwestia kwoty wolnej w PIT będzie realizowana etapami. Działania będą podejmowane wraz ze wzrostem wpływów podatkowych. Obserwując w przeciągu kilku lat zalecenia wydawane przez KE, jasno widać, że w kilku przypadkach Komisja się spektakularnie pomyliła. My traktujemy te rekomendacje jako propozycje do prowadzenia polityki, natomiast naszym podstawowym celem jest nieprzekroczenie limitu deficytu  wysokości 3 proc. PKB. Tempo zacieśnienia fiskalnego nie jest tym, co byśmy rozważali, ponieważ mogłoby ono spowodować niepożądane zjawiska w sferze gospodarczej. Jeśli chodzi o powołanie niezależnej instytucji, to temat ten wraca w dyskusji od wielu, wielu lat. Nie jest to na razie propozycja, która byłaby przez nas rozważana.

 

Czy spór o Trybunał Konstytucyjny w Polsce będzie miał wpływ na nasz budżet, walutę, zdolności kredytowe?

 

W styczniu już mieliśmy do czynienia z silną reakcją rynków związaną z tą kwestią i wyszliśmy z tego, tak więc i teraz sobie poradzimy. Jestem oczywiście świadomy, że ta sprawa wpływa na moją zdolność do realizacji założonych celów.

 

Kiedy nastąpi połączenie opłat z tytułu m.in. PIT-u, ZUS-u i NFZ-u?

 

Zastąpienie różnie liczonych 6-7 składek wymaga koordynacji prac trzech resortów: Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej oraz Finansów. Realnie patrząc na prace nad przyszłorocznym budżetem i trud związany z tym, że ta ustawa będzie miała przełożenie na zasady finansowania samorządów, po to aby samorządy nie były na tej zmianie stratne, możliwe jest obowiązywanie tej zmiany od 1 stycznia 2018 r. (tp / jm)

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.