„Świdnica się opłaca – zwłaszcza młodym”

Odpowiedź na pytanie, jak zdobyć pierwszy milion, nie jest prosta. W przeciwieństwie do pytania o to, gdzie warto go zdobyć. A brzmi ona: w Świdnicy. To właśnie tam od pół roku realizowany jest program „Zostańcie z nami”, który zachęca młodych do związania swojej przyszłości z dynamicznie rozwijającym się miastem.

 

Świdnica stworzyła własny program współpracy samorządu z przedsiębiorcami, którego głównym adresatem jest młodzież – od uczniów rozpoczynających naukę aż po absolwentów szkół wyższych. Organizatorzy programu - lokalny samorząd i przedsiębiorcy – chcą pokazać młodym różne ścieżki kariery i zapewnić wsparcie na kolejnych etapach rozwoju – od wzbogaconej edukacji w szkołach, poprzez naukę w klasach patronackich, aż po powiązanie z konkretnym pracodawcą.


rynek_tomasz_pietrzyk_3000

Świdnica reformuje edukację na miarę XXI wieku

Jak w praktyce wygląda projekt „Zostańcie z nami”? Specjalne warsztaty ekonomiczne, doradztwo zawodowe, wizyty w firmach i konkursy z cennymi nagrodami – to główne elementy programu, organizowanego od kilku miesięcy przez Miasto Świdnica wraz ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Powiatowym Urzędem Pracy i Powiatem Świdnica. – Naszym wspólnym celem jest praktyczna pomoc młodym ludziom na początku ich drogi życiowej, zwłaszcza w aspekcie zawodowym. Rzeczywistość pokazuje bowiem, że szkolny system edukacji w niedostatecznym stopniu uczy przedsiębiorczości i umiejętności przydatnych na rynku pracy – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. – Dlatego właśnie stworzyliśmy program, który dostarcza wiedzę i umiejętności, a także pomaga planować ścieżki edukacji i kariery zawodowej. Jednocześnie pokazuje, jak atrakcyjnym miejscem do pracy i mieszkania jest Świdnica oraz jej okolice.


Milionerzy z gimnazjum

Głównymi adresatami programu są osoby w wieku 14-30 lat, w obecnie zwłaszcza młodzież gimnazjalna. To właśnie do niej skierowany został pierwszy z kilku planowanych konkursów – „Mój pierwszy milion” (w przyszłości szkoły podstawowe). Od września 2016 r. do kwietnia 2017 r. 146 uczniów trzecich klas świdnickich gimnazjów bierze udział w warsztatach, grze ekonomicznej oraz projektowaniu i prezentacji plakatów pod hasłem „Twój pomysł na biznes w Świdnicy”, zbierając za swoją aktywność punkty. Uczniowie, którzy zgromadzą ich najwięcej, otrzymają nagrody pieniężne. Zainteresowanie konkursem wśród uczniów było od początku duże, a organizatorzy planują rozszerzać jego zasięg i realizować kolejne działania, wśród których już znalazły się m.in. zajęcia z doradztwa zawodowego. 


Biznesowe podejście

Program „Zostańcie z nami” cieszy się popularnością nie tylko wśród uczestników, ale także lokalnych partnerów biznesowych. Od początku oferują oni młodzieży liczne propozycje współpracy, m.in. w formie odwiedzin w swoich zakładach. Są też pierwsze firmy, które podpisują umowy o współpracy z konkretnymi szkołami średnimi. – Inicjatywa jest bardzo cenna z punktu widzenia wszystkich uczestników lokalnego rynku pracy – podkreśla Andrzej Panas, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. – Dla młodych osób jest szansą, by dobrze zaplanować swoją karierę i poznać możliwości, jakie przed nimi stoją. Z kolei przedsiębiorcy mają okazję wziąć udział w kształceniu specjalistów, z których usług będą za kilka  lat korzystali.


Zanim więc dzieci i rodzice pomyślą o studiach np. we Wrocławiu czy wyjeździe za granicę, warto dokładnie sprawdzić, jakie możliwości oferuje dziś najbliższe otoczenie. – Trzeba najpierw poznać lokalny rynek pracy, rozwijające się, nowoczesne firmy i pamiętać o najważniejszych atutach Świdnicy – miasta średniej wielkości, w którym często żyje się po prostu wygodniej i taniej niż w wielkiej aglomeracji, bez korków i bliżej natury – podsumowuje Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy i koordynator programu „Zostańcie z nami” z ramienia Urzędu Miejskiego.  


ratuszrynek_tomasz_pietrzyk_small_900_01 

Cały przebieg programu „Zostańcie z nami” jest na bieżąco relacjonowany na specjalnie utworzonej stronie internetowej www.zostancieznami.pl oraz na profilu FB facebook.com/zostancieznami.

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.