Jakie kierunki rozwoju Radomska i regionu radomszczańskiego?

Z inicjatywy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku odbyło się Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości. Dzień zaowocował ważnymi i rzeczowymi dyskusjami o potencjale rozwoju gospodarczego biznesu, miasta i regionu.

 

 

Z rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wynika, że powiat radomszczański jest jednym z obszarów w Polsce zagrożonych marginalizacją. Jest to w wielu aspektach zgodne z tezami stawianymi przez lokalny biznes, samorząd i organizacje pozarządowe, a podejmowane działania na rzecz zwiększenia potencjału rozwojowego w niewystarczający sposób uwzględniają specyfikę Radomska. – Decydującą rolę w tym zakresie musi odgrywać ścisła współpraca lokalnej przedsiębiorczości i samorządu i ich wspólny głos w dyskusjach z administracją rządową – mówi Witold Świtkowski, Prezes Rady Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku.

 

Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości dedykowane było zarówno lokalnym firmom, jak i przedsiębiorcom, którzy mogą być zainteresowani zainwestowaniem w tym regionie. Dyskusja, oprócz wszelkich istotnych zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, skupiłą się na kwestiach atrakcyjności inwestycyjnej gminy. – W szczególności, chcieliśmy zwrócić uwagę na znaczenie właściwego wykorzystywania instrumentów stymulowania rozwoju gospodarczego, wagę i znaczenie właściwej identyfikacji obszarów priorytetowych w dokumentach strategicznych – lokalnych, wojewódzkich i krajowych, jak również na warunki prowadzenia biznesu, wskazując na dobre praktyki w tym zakresie – mówi prezes Witold Świtkowski.

 

Tematyka FORUM była realizowana w 3 panelach tematycznych. W pierwszym – Gmina jako miejsce do inwestowania m.in. swoją ofertę zaprezentowała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jak ocenia Agnieszka Sygitowicz,  Wiceprezes ŁSSE: – Podstrefa Radomsko jest jedną z największych wśród 44 podstref Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  Ze 142 ha  do zagospodarowania pozostało jeszcze tylko ok. 40 ha w 4 kompleksach. Duży wybór działek inwestycyjnych, ulgi podatkowe oraz profesjonalne doradztwo w zakresie pomocy publicznej na inwestycje sprawiają, że ŁSSE jest idealnym miejscem dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem działalności. Oferta Strefy kierowana jest do dużych firm i małych, w tym lokalnych przedsiębiorców.

 

W dyskusji na temat potrzeb i barier rozwoju przedsiębiorczości, koniunktury, dostępności finansowania i warunków do inwestowania dla mikro i małych firm w powiatach głos zabrała m.in. prof. Hanna Godlewska-Majkowska (SGH) oraz przedstawiciele miast i gmin regionu radomszczańskiego. Jarosław Ferenc, Prezydent Radomska mówi: – Miasto Radomsko jest w ostatniej fazie uzbrajania dodatkowych 25 ha gruntów (z bocznicą kolejową włącznie) położonych w równie atrakcyjnym miejscu. Będzie to szansa dla nowych inwestorów – niezależnie od ich wielkości.

 

Natomiast Andrzej Plutecki, Starosta Radomszczański twierdzi, iż:  Powiat Radomszczański to doskonałe miejsce dla rozwijania różnych form działalności gospodarczej. Firmy mają tu dobre warunki do funkcjonowania nie tylko ze względu na korzystne położenie komunikacyjne u zbiegu dwóch ważnych dróg krajowych i dostęp do trasy szybkiego ruchu, a niebawem autostrady A1 oraz do jednej z głównych linii kolejowych. Duże możliwości stwarza dla inwestorów radomszczańska część Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Istotne są także długie i bogate tradycje przedsiębiorczości, z których słyną firmy z naszego powiatu.

 

W tej części Forum, która dotyczyła największych wyzwań biznesu – Co spędza sen z oczu przedsiębiorcom? – z udziałem m.in. byłego wicepremiera i ministra finansów prof. Grzegorza Kołodki, mowa była o uwarunkowaniach i perspektywach rozwoju gospodarki w Polsce, obowiązkach wynikających z systemu Jednolitego Pliku Kontrolnego i innych przepisów podatkowych, jak skutecznie obniżyć koszty w firmie oraz problemach lokalnego rynku pracy, czy sukcesji w firmie.

 

Forum zwieńczył blok Przykłady dobrych praktyk w biznesie i samorządzie, w którym m.in. przedstawiciele zaproszonych samorządów pochwalą się swoimi rozwiązaniami Będzie też mowa o innowacyjności, modelowym łączeniu tradycji z nowoczesnością i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.

 

Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości objęło również mini targi, porady ekspertów, wystawę gospodarczą oraz uroczystość wręczenia nagród RIPH dla firm. Wydarzeniu patronuje Marszałek Województwa Łódzkiego i Krajowa Izba Gospodarcza.

 

Partnerami Forum byli Starosta Powiatu Radomszczańskiego i Prezydent Miasta Radomska. Redakcja Forum Biznesu była aktywnym partnerem merytorycznym tego wydarzenia, a Jacek Kozioł, z-ca red. naczelnego Forum Biznesu jest moderatorem dyskusji panelowych.

 

 

Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości

Radomsko, 23.06.2017 r., godz. 9.30

Kontakt: biuro@riph.radomsko.pl Tel 44/6831993

ul. Kościuszki 6, 97-500 Radomsko

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.