Zwyciężyć czas

 


O bogatym dorobku i o przyszłości Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków S.A. opowiada Prezes Zarządu Pan Mariusz Ciechomski.

 

 

zdjcie_prezesa_ppkz_mariusza_ciechomskiego_514_01Konserwacja zabytków to ciekawa, choć chyba mało znana branża...

Rzeczywiście. Generalnie kojarzy się konserwację czy remont zabytku z czymś bardzo starym, jakby wyjętym wprost z czarno-białych przedwojennych filmów. A tymczasem nic bardziej mylnego. Wspaniałe budowle, które są zabytkami znajdują się praktycznie wszędzie wokół nas. My nadajemy im nowy, ładniejszy wygląd. Dostosowujemy wnętrza do wymagań XXI wieku. Stare przenika się z nowym.

W świecie biznesu obecnie popularne są budynki z betonu  i szkła…

Nowoczesne siedziby firm nie mają duszy. Każdy prezes chciałby z czasem pracować w historycznym budynku. Takie wnętrza mają coś w sobie. Widać obecnie taką tendencję. Ekskluzywnymi i prestiżowymi siedzibami coraz częściej stają się pałace i dwory.

Czym się zajmuje Pana firma?

Specjalizujemy się w kompleksowych konserwacjach zabytków architektury. Nasze remonty konserwatorskie obiektów zabytkowych to duże prace pod względem wartości, bo dotyczą kubaturowych brył architektonicznych. Pracujemy w całej Polsce i za granicą.

Jakieś przykłady?

Pracowaliśmy i pracujemy przy obiektach użyteczności publicznej – wykonaliśmy np. remont elewacji Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, remont Teatru Roma w Warszawie oraz kompleksowy remont konserwatorski Teatru Starego w Lublinie, a także wyremontowaliśmy  i rozbudowaliśmy Archiwum Państwowe w Gdańsku. Pracujemy również przy obiektach sakralnych, jak np. przeniesienie i rozbudowa zabytkowego Kościoła pw. Św. Marcina w Sierakowicach oraz remont cerkwi św. Mikołaja w Cyganku w województwie pomorskim oraz kompleksowy remont konserwatorski Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej.  Doprowadzamy do świetności również zabytkowe wnętrza. Przykładem jest Pałac Tyszkiewiczów – Potockich w Warszawie, gdzie odrestaurowaliśmy m.in. tynki, stiuki, sztukaterie, plafony, elementy metalowe, stolarkę i posadzki, a także Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Tutaj wykonaliśmy m.in. prace konserwatorskie polichromii, projekt rekonstrukcji brakujących malowideł i ich właściwą rekonstrukcję.

 

klatka_schodowa_paacu_tyszkiewiczw_potockich_w_warszawie_951

Klatka schodowa Pałacu Tyszkiewiczów Potockich w WarszawieA inne prace?

O ekskluzywny i dostojny wygląd całości wnętrza, zarówno kondygnacji nadziemnych jak i podziemnych,  również umiemy zadbać. Poza budynkami użyteczności publicznej wykonujemy również remonty elewacji, klatek schodowych, prace konstrukcyjne oraz izolacyjne w zabytkowych nieruchomościach, jak np. remont Kamienicy Fukierowskiej przy ul. Piwnej 44,  kamienicy przy ul. Piwnej 46 czy przy ul. Mickiewicza 34/36 w Warszawie.

Ale to nie wszystkie zabytki, którymi zajmuje się zajmujecie?


Niejako dopełnieniem remontu całości bryły zabytkowego obiektu jest również konserwacja zabytkowego wyposażenia. Z ruchomych dzieł sztuki konserwujemy praktycznie wszystko:  tkaniny, malarstwo i rzeźbę, papier i skórę, drewno i metal, kamień, sztukaterie i stiuki. Odnowimy każdą pamiątkę rodziną czy otrzymany prezent począwszy od maszyny do szycia Singera, poprzez tabakierę, po ułańską szablę. Do otwartego po ostatnim remoncie Muzeum Warszawy nasza firma odrestaurowała ponad 500 eksponatów, w tym taki rarytas jak ostatnią papierośnicę Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.  Te drobne prace dotyczące detalu wykonujemy w naszej warszawskiej siedzibie na Powiślu oraz w Toruniu. Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki jest „oczkiem w głowie” naszej firmy.  Całością prac zajmuje się Pani Mariola Ratajczyk.

 

sala_bilardowa_paacu_tyszkiewiczw_potockich_w_warszawie_951

Sala bilardowa Pałacu Tyszkiewiczów Potockich w WarszawieOd 1 stycznia tego roku Spółka przeszła pod nadzór Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak układa się współpraca?

Współpraca z Radą Nadzorczą i przedstawicielem właściciela w osobie Pana Pawła Lewandowskiego, podsekretarza stanu Ministerstwa Kultury układa się wzorcowo. Ważne jest wzajemne zrozumienie, merytoryczna dyskusja i szybkość podejmowanych decyzji.

Jak obecnie wygląda struktura organizacyjna firmy?

Siedziba mieści się przy ul. Solec 103 w Warszawie. Tutaj też zlokalizowana jest Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki, gdzie na bieżąco trwa konserwacja ruchomych dzieł sztuki. Mamy trzy oddziały budowalne – oprócz Warszawy, także w Lublinie i w Gdańsku.  Właśnie w Lublinie i Gdańsku mamy własne pracownie stolarskie i metaloplastyczne. Większość detalu i prac przy obróbkach wykonujemy własnymi siłami. Jest to tańsze i efektywniejsze. Dzięki temu zasięg wykonywania naszych  prac to cała Polska.

 

sala_gocinna_paacu_tyszkiewiczw_potockich_w_warszawie_951

Sala gościnna Pałacu Tyszkiewiczów Potockich w WarszawieDokonania na przestrzeni lat były naprawdę duże...

Słynne „PeKaZety” powstały w 1950 r. Wtedy było to przedsiębiorstwo państwowe. Jesteśmy najstarszą do dziś funkcjonującą firmą konserwującą zabytki.  Wówczas firma zgromadziła specjalistów w celu szybkiej i sprawnej rekonstrukcji i restauracji obiektów zniszczonych przez hitlerowskie Niemcy podczas II wojny światowej. To właśnie nasza firma w latach 1971-1984 pod kierunkiem prof. Jana Zachwatowicza odbudowała Zamek Królewski w Warszawie. Prowadzono także liczne prace za granicą takie, jak konserwacja Srebrnych Wrót Królewskich z Soboru Sofijskiego w Kijowie czy malowideł ściennych Srebrnej Pagody w Phnom Penh w Kambodży oraz remont Katedry Zbawiciela Boskiego w Ostrawie w Czechach.

Czyli przeszłość łączy się z przyszłością?


Jak najbardziej. Co ciekawe, kilka lat temu ówczesne Ministerstwo Gospodarki planowało z branży ochrony i konserwacji zabytków stworzyć Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS). Wtedy uruchomiono by rządowe wsparcie dla eksportu usług tego typu za granicą. Firmy konserwujące zabytki - nasi konkurenci na rynku - to przecież polskie firmy. W dużej mierze firmy rodzinne. Warto by obecnie Ministerstwo Rozwoju wróciło do tych planów i udzieliło wsparcia proeksportowego dla  naszej branży.  Byłby to dobry przykład patriotyzmu gospodarczego.

 

tapisera_bitwa_nad_rzek_hydaspes_-_klska_porosa_538

Tapisera Bitwa nad rzeką Hydaspes - klęska PorosaAle obecnie firma to nie tylko biznes konserwatorski?

Rzeczywiście obecnie rozwijamy mocno wynajem nieruchomości. Mamy nieruchomości zlokalizowane w historycznych miejscach stolicy, Krakowa i Torunia. To wspaniałe lokalizacje w sam raz na siedziby firm i biur. Z kolei nieruchomości w Lublinie i Gdańsku to doskonałe miejsca na warsztaty i różnego rodzaju działalność gospodarczą. Szczególnie ważna jest dla mnie nieruchomość w Lublinie. To 1,8 ha. Liczę, że uda się ją zagospodarować produkcyjnie.    

Jak widzi Pan przyszłość?

Branża konserwacji zabytków jest specyficzną branżą. Liczy się przede wszystkim doświadczenie, rzetelność wykonanych prac i zapłata za nią na rzecz pracowników i podwykonawców. Gros przychodów spółki jest wygraną postepowań przetargowych. Musimy być konkurencyjni, a jednocześnie zachować rentowność prowadzonych prac. Stąd cały czas doskonalimy i optymalizujemy strukturę organizacyjną i procesy wewnątrz Spółki.

Co jest dla Pana ważne?

Zaufanie ze strony zleceniodawców. W pracach budowlanych tego typu najważniejszy jest właściwy dobór firmy remontowej tak, aby prace były wykonane rzetelnie i fachowo. Ja i nasi pracownicy to zapewniamy.

 

 

Rozmawiał: Tomasz Popławski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.