Sposoby na tanie drukowanie

Koszt materiałów eksploatacyjnych do drukarek często stanowi niemałą część comiesięcznych wydatków, jakie muszą ponosić właściciele firm. Sprzęt ten należy do najbardziej podstawowych narzędzi w pracy, dlatego zarówno wybór konkretnego urządzenia, jak i odpowiedni sposób użytkowania są bardzo ważne – pozwalają bowiem zwiększyć wydajność i oszczędność.Optymalizacja hardware


Zakup urządzenia drukującego to jeden z pierwszych kroków przy kompletowaniu wyposażenia na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Powinien być zatem dokonany w oparciu o precyzyjne określenie celu, do jakiego ma służyć (np. częstotliwość drukowania, format dokumentów, rodzaj papieru, szybkość wydruku, kolor, jakość etc.). Ma to znaczenie pierwszorzędne, gdyż inne mogą być potrzeby np. grafika niż księgowej. Pierwszy będzie korzystał z drukarki zapewne do wytwarzania plików o wysokiej rozdzielczości i głębi kolorów, podczas gdy w drugim przypadku o wiele częstsze będą tabele, faktury itd. Nie chodzi zatem o to, aby zaopatrzyć się w pierwsze lepsze urządzenie, lecz o przemyślany zakup sprzętu jak najodpowiedniejszego do charakteru prowadzonej działalności.


Optymalizacja software


To drugi ważny krok na drodze do zwiększenia wydajności i oszczędności na drukowaniu. Niewielu użytkowników przywiązuje wagę do oprogramowania służącego optymalizacji plików. Tymczasem okazuje się, że odpowiednio sformatowany dokument wymaga nawet do 30% mniej tuszu/proszku, co przy wydajności rzędu 4000 stron daje dodatkowe 1200! Czasem wystarczą bardzo proste modyfikacje marginesów, szablonów oraz kolorystyki, aby wyraźnie zmniejszyć koszty materiałów eksploatacyjnych, zachowując niezmienioną jakość wydruku.


Materiały eksploatacyjne


Jest to kwestia, której nie sposób pominąć, jeśli w grę wchodzi oszczędność na drukowaniu. Zakup alternatywnych tuszów/tonerów jest najskuteczniejszą metodą obniżenia kosztów bezpośrednich, które ponosi firma. Zamienniki – pod warunkiem, że nabywane u sprawdzonego producenta, gwarantującego ich jakość (np. Asarto – http://www.asarto.pl/) – mają identyczną, a często nawet znacznie większą wydajność niż ich licencjonowane odpowiedniki (a ponadto są kilkakrotnie tańsze). W ten sposób za 4000 stron A4, zadrukowanych standardowo (5% pokrycia), koszty mogą być niższe nawet o kilkaset złotych!


Usługi zewnętrzne


Gdy zajdzie konieczność wydruku dużej liczby dokumentów w niestandardowym formacie, specyficznej kolorystyce czy na specjalnym papierze, warto rozważyć skorzystanie z oferty zewnętrznych firm. Duża konkurencja na rynku poligraficznym powoduje, że wiele usług można znaleźć po naprawdę niskich cenach, bez konieczności inwestowania we własny, często bardzo drogi sprzęt. Opracowanie i wydruk np. folderów informacyjnych może opłacić się bardziej, jeśli zlecimy je innemu wykonawcy, aniżeli gdybyśmy musieli samodzielnie wytwarzać te materiały. O tym, iż jest to skuteczna metoda na oszczędność czasu i środków, świadczyć może znaczny wzrost liczby firm oferujących tego typu usługi.

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.