Upadłość konsumencka - jak z niej skorzystać?

Problem nadmiernego zadłużenia, prowadzącego w konsekwencji do niewypłacalności dotyka coraz większą liczbę osób. W wielu przypadkach rozwiązaniem może okazać się upadłość konsumencka.

Upadłość konsumencka może być ogłoszona przez Sąd w stosunku do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i może doprowadzić do umorzenia całości lub części długu w stosunku do niewypłacalnego konsumenta. Podstawą ogłoszenia upadłości jest wspomniana niewypłacalność, a więc utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych, zaś owa niewypłacalność powinna powstać wskutek okoliczności niezależnych od dłużnika.


Dłużnik we wniosku jest zobowiązany wykazywać, że istnieją przesłanki określone w przepisach, aby skorzystać z dobrodziejstwa umorzenia całości lub części długu. Etap sporządzenia wniosku oraz skompletowania właściwych dokumentów przez dłużnika jest kluczowy dla całego postępowania. Wniosek składany jest w sądzie gospodarczym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika i podlega opłacie. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powoduje wszczęcie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Sąd może ogłosić upadłość albo wniosek oddalić. Sąd ogłaszając upadłość, wyznacza syndyka masy upadłościowej. Dla zabezpieczenia interesów dłużnika i osiągnięcia zamierzonego celu w postaci „oddłużenia” warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika z uwagi na złożony proces postępowania upadłościowego, który może stać się szansą na zmianę i poprawę sytuacji majątkowej dłużnika.


adw. Łukasz Jabłoński
Kancelaria Prawna Powroźnik i Wspólnicy Sp.k.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.