Dane w drodze – dziel się nimi ostrożnie

Podczas podróży różne osoby mogą uzyskać dostęp do naszych danych. Część z nich na podstawie naszej zgody, inni zaś pełniąc swoje obowiązki służbowe, np. pracownicy kolei oraz linii lotniczych. Nasze dokumenty mogą jednak trafić także do rąk przestępców. Jak możemy się przed tym zabezpieczyć podpowiada dr Paweł Mielniczek z ODO 24.

 

Podczas podróży najczęściej okazujemy swój dowód tożsamości, używamy karty płatniczej i korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli ktoś prosi nas o dane, a mamy wątpliwości co do jego uprawnień, zawsze powinniśmy prosić o pokazanie legitymacji służbowej – mówi dr Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych z firmy, ODO 24.


Podczas podróży powinniśmy także starać się płacić kartą tylko, gdy jest to konieczne. Warto także ustawić w swoim banku dzienny limit dla transakcji, zabezpieczając się na wypadek nieautoryzowanego dostępu. Dodatkowym zabezpieczeniem dla karty zbliżeniowej jest etui ochronne, które uniemożliwia jej zeskanowanie – dodaje dr Mielniczek.


Aby uniknąć zagrożeń związanych z używaniem publicznych sieci Wi-Fi część osób wypoczywających za granicą decyduje się na kupno karty pre-paid u lokalnego operatora telekomunikacyjnego. Jest to jednak także ryzykowne, bo zazwyczaj musimy podać wiele informacji o sobie by aktywować usługi, w  tym dostęp do Internetu. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie ostrożności – wskazuje ekspert ODO 24.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
47%
53%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.