W zagraniczną podróż zabierz tylko niezbędne dokumenty

Wyjeżdżając na urlop do obcego kraju często zabieramy ze sobą wiele niepotrzebnych rzeczy. Wśród nich są dokumenty zawierające dane osobowe, które tak naprawdę moglibyśmy zostawić w domu. Dr Paweł Mielniczek wskazuje, co powinno się znaleźć w naszym portfelu i jak zareagować, gdy utracimy jego zawartość.

 

Na długo wyczekiwany wyjazd, który chcemy w pełni wykorzystać, zwykle zabieramy wszystko, co może nam się przydać. Nasz portfel jest wypełniony dokumentami i różnego rodzaju elektronicznymi kartami, które niepotrzebnie narażamy na niebezpieczeństwo trafienia w niepowołane ręce. Ryzyko związane z takimi sytuacjami obrazuje najnowsze badanie infoDOK, zgodnie z którym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polacy zastrzegli ponad 139 tys. dokumentów tożsamości.


Jakie dokumenty zabrać na zagraniczny urlop? Podróżując po Unii Europejskiej wystarczy nam tylko dowód osobisty, wybierając się poza nią należy zabrać także paszport. Jeżeli zamierzamy prowadzić samochód powinniśmy dodatkowo włożyć do portfela prawo jazdy. Pozostałe dokumenty możemy zostawić w domu. Ponadto warto zastanowić się jeszcze przed wyjazdem, czy będziemy płacić gotówką czy kartą i zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie – mówi dr Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych z firmy, ODO 24.


W trakcie zagranicznego urlopu często znajdujemy się w tłumie ludzi i robimy wiele rzeczy w pośpiechu. Chwila nieuwagi może sprawić, że ktoś ukradnie nam portfel np. podczas przerwy na posiłek w restauracji. W takiej sytuacji, gdy utracimy dokumenty zawierające nasze dane osobowe, powinniśmy jak najszybciej zastrzec je w swoim banku i zgłosić zdarzenie lokalnej policji. Po tymczasowy paszport możemy udać się do konsulatu  – wskazuje ekspert ODO 24.

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
58%
42%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.