Dlaczego wysoka jakość mleka jest taka ważna?

Od ponad dziesięciu lat Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka zrzesza aż 500 producentów tego surowca, pochodzących z różnych stron Polski. Tym samym jest największą tego typu organizacją w kraju. Mleko z SSPM trafia do największych mleczarni w Polsce i Niemczech.


    Pierwsze prace nad powołaniem Grupy rozpoczęły się w 2005 r., ale dopiero rok później została wpisana do Rejestru Grup Producentów Rolnych Marszałka Województwa Lubuskiego. Początki działalności spółdzielni nie należały do najłatwiejszych, rolnicy po trudnych doświadczeniach z poprzednimi organizacjami byli nieufni. Mieli wątpliwości, czy powołanie strzeleckiej spółdzielni ma szansę na powodzenie. Do 2005 r. w Polsce nie było pozytywnych przykładów funkcjonowania podobnych organizacji. Do braku zaufania przyczyniła się również nieuczciwa konkurencja nierentownych mleczarń, które zniechęcały producentów mleka do przystąpienia do Grupy. Nowopowstający podmiot miał zapewniać swoim członkom cenę rynkową za dostarczone mleko, umowy z najlepszymi mleczarniami w Polsce, a także możliwość korzystania z programów kierowanych do grup producentów rolnych.

Na początku swojej działalności Grupa zrzeszała dwudziestu, wtedy jeszcze pełnych obaw dostawców, dzisiaj jest ich prawie pół tysiąca, a SSPM jest liderem na rynku obrotu mlekiem w Polsce. Dziś łączy producentów głównie z województwa lubuskiego, a także zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
 
prezes_900_01

Priorytetem Zarządu Spółdzielni jest wysoka jakość mleka, dlatego regularnie przechodzi ono specjalistyczne badania przed odbiorem od każdego producenta. Kolejnym, równie istotnym elementem, jest rozbudowana sieć logistyczna. Obecnie sprzedaż surowca jest na najwyższym możliwym poziomie – roczna wartość handlowa wynosi 220 mln zł. Mleko pochodzące z SSPM trafia do liderów polskiego, jak i niemieckiego mleczarstwa. Członkostwo w grupie to zagwarantowany dostęp do rynków zbytu.

 

 

Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka wyróżnia się spośród 80 organizacji tego typu działających na terenie kraju, mimo, że wahania na rynku mleczarskim w ostatnich latach doprowadziły do spadku cen mleka. Ważnym osiągnięciem Grupy jest pięciokrotne wyróżnienie w Ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International oraz certyfikat na produkcję, skup i transport mleka surowego wg standardu VLOG – bez technik genetycznych świadczące o najwyższych standardach.

                                                                                                             Michał Gryt

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.