Nowy, ale doświadczony gracz na rynku energii odnawialnej

Notowana od 2007 r. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka RESBUD, po kilku miesiącach wahań, odzyskuje stabilizację na parkiecie. Wzrostowej tendencji sprzyja kontynuowany proces restrukturyzacji i wprowadzane zmiany w kluczowych obszarach tego przedsiębiorstwa o bogatej, 60-letniej historii.

 

 

Ubiegły rok nie był najłatwiejszym dla tej podkarpackiej spółki. Kontynuacja głębokiej restrukturyzacji, zmiany własnościowe i uruchomienie nowych obszarów działalności, negatywnie odbijało się na notowaniach RESBUD-u na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po najniższych w historii spółki notowaniach akcji, w grudniu ub. r., już pod koniec roku firma zaczęła odzyskiwać stabilizację, by z początkiem tego roku dynamicznie wystrzelić w górę z notowaniami, zbliżającymi się systematycznie do wysokiego poziomu cen akcji sprzed roku. To efekt konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów i determinacji zarządu firmy z prezes Anną Kajkowską na czele, by utrzymać na rynku tę jedną z najbardziej doświadczonych i zasłużonych w branży budowlanej firm w Polsce, która działa na rynku już od ponad 60 lat.

 

resbud_siedziba_609

Oddział RESBUD-u w Rzeszowie

 

Rzeszowskie przedsiębiorstwo na przestrzeni minionych 6 dekad dało się poznać jako rzetelny, wiarygodny i skuteczny wykonawca wielu inwestycji budowlanych. W ostatnim okresie przedsiębiorstwo stanęło przed wyzwaniami, które przyniosły radykalne zmiany zarówno w strukturze, jak i obszarach świadczonych usług.W trudnych czasach nie należy bać się odważnych, ale przemyślanych decyzji. Obecnie otwieramy nowy rozdział, poszerzając zdecydowanie zakres działalności o sektor energii odnawialnej – mówi Anna Kajkowska, Prezes Zarządu RESBUD-u. To efekt trwającego od jakiegoś czasu procesu restrukturyzacji, w wyniku którego udało się zoptymalizować zatrudnienie, skonsolidować spółki, będące udziałowcami przedsiębiorstwa i tworzące grupę kapitałową i przenieść główną siedzibę firmy z Rzeszowa do Płocka. W stolicy Podkarpacia pozostał oddział firmy, zlokalizowany we własnym, nowoczesnym biurowcu. Posunięcie to zdecydowanie pozytywnie wpłynęło na wzrost dostępności do usług firmy. Obecnie dokonujemy, wraz z naszymi partnerami z grupy kapitałowej, którzy mają spore doświadczenie w branży energii odnawialnej, ostatnich analiz w kwestii rozszerzenia działalności o ten sektor i jesteśmy na etapie podejmowania decyzji w jakim zakresie zajmiemy się naszą nową działalnością – podkreśla A. Kajkowska.  

 

Usługi obejmować będą zarówno wykonawstwo instalacji do pozyskiwania energii, jej wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję, jak i realizację technologii do wytwarzania bioenergii. – Nasza decyzja podyktowana jest sytuacją, jaka istnieje na rynku budowlanym od kilkunastu miesięcy. Jako aktywny uczestnik tego sektora, uważnie go obserwujemy i postanowiliśmy szybko zareagować na zmieniające się tendencje, wyprzedzając konieczność podjęcia dramatycznych decyzji, przed którymi stanęło wiele przedsiębiorstw tej branży – mówi prezes RESBUD-u, i dodaje: – Co ważne, nie zaprzestajemy działalności w branży budowlanej, ale poszerzamy ją znacząco o nowy rodzaj usług, który stanowi teraz nasz wiodący profil. Jesteśmy ciągle przygotowani do działania w sektorze budowlanym i gdy tylko koniunktura będzie ku temu sprzyjająca, w każdej chwili będziemy mogli być bardzo aktywni na tym polu.

 

RESBUD-owi w nowej działalności na pewno będzie sprzyjać ponad 60-letnie doświadczenie w branży technologiczno-budowlanej, jak i partnerstwo spółek z grupy kapitałowej, poparte głębokimi analizami ekonomicznymi.

 

***

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1950 r. Duże zapotrzebowanie na usługi budowlano-montażowe sprzyjały bardzo dynamicznemu rozwojowi firmy. Przedsiębiorstwo realizowało coraz bardziej skomplikowane organizacyjnie i technologicznie inwestycje. Już w pierwszej połowie lat 50. ub. wieku firma zatrudniała największą w swojej historii liczbę osób (ponad 7 tys.) i szybko ugruntowała swoją niekwestionowaną pozycję lidera w południowo-wschodniej części Polski, jak też dała się poznać jako partner wielu zagranicznych inwestycji, realizując kontrakty eksportowe do wielu krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, a także Libii.

 

Na początku lat 90., kiedy Polska stanęła przed dynamicznie postępującymi zmianami rynkowymi, przedsiębiorstwo rozpoczęło proces gruntownej restrukturyzacji szeregu obszarów działalności. W 1994 r. rozpoczęła się prywatyzacja RESBUDU i nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną. Debiut notowań akcji spółki na pozagiełdowym rynku Centralnej Tabeli Ofert odbył się w 1998 r.  i tym samy RESBUD S.A. był pierwszą spółką publiczną notowaną na tym rynku w Polsce. W 2007 r. nastąpił debiut notowań akcji RESBUD S.A. na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym okresie firma wyspecjalizowała się w kompleksowym budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, infrastrukturalnym i użyteczności publicznej, zwłaszcza hal sportowych, basenów, centrów handlowych i logistycznych. RESBUD był wykonawcą nagradzanych przez branżowe gremia wielu inwestycji budowlanych na terenie całego kraju. Były to m.in.: obiekty Centrum Projektowego Nowoczesnych Technologii w Tajęcinie k. Rzeszowa, sala sportowa Gimnazjum w Tyczynie, sala gimnastyczna Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku, kryta pływalnia w Jarosławiu, Laboratorium Naukowo-Badawczego w Bezmiechowej, Rektorat PWSZ w Jarosławiu, budynek Izby Celnej w Przemyślu, Pływalnia Miejska w Ustrzykach Dolnych, czy Dom Młodzieży SOS w Lublinie.

 

Ponad 60-letnie doświadczenia RESBUD-u w branży budowlanej, realizacja kilkuset obiektów w różnej technologii i zakresie, zarówno inwestycji przemysłowych, użyteczności publicznej, jak i budownictwa mieszkaniowego, dają gwarancję profesjonalnego wykonawstwa także w nowych obszarach, na które przedsiębiorstwo wkracza. Potencjał doświadczenia pracowników pozwala na podejmowanie przez firmę śmiałych wyzwań inwestycyjnych, cementując pozyskane zaufanie klientów i udziałowców spółki, ciągle umacniając jej rynkową pozycję.

 

Jacek Majewski

 

***


resbud_gala_qi2013_small_605

RESBUD S.A. jest Laureatem Ogólnopolskiego Programu Najwyższa Jakość Quality International 2013 w kategorii „Usługi”. Medal i dyplom na uroczystej gali finałowej odebrała Anna Kajkowska, Prezes firmy.

 

***

resbudd_pezes_600

Anna Kajkowska, Prezes Zarządu RESBUD S.A.

jest absolwentką SWPW w Płocku, Wydziału Administracji.

Ukończyła także kierunki: Zarządzanie Wiedzą

w Przedsiębiorstwie, Zarządzanie Technologią w Przedsiębiorstwie

oraz Zarządzanie Technologią, a także Studia Podyplomowe

na Wydziale Zarządzania w Regionalnym Centrum

Integracji Europejskiej we Włocławku.

Posiada Certyfikat wydany przez Dekra Certyfikation SE.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy

na stanowiskach menedżerskich i audytorskich.

Od 2007 roku związana jest z rynkiem kapitałowym.

Od 2009 roku jest członkiem Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.