Co świadczy o dynamice rozwoju miasta?

Dziś niemal każde miasto w Polsce zarządzane jest zgodnie z przyjętą strategią rozwoju oraz opracowanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Rodzi się pytanie: jakie czynniki świadczą o dynamice rozwoju miasta?

 

 

Właściwa polityka zarządzania to zadanie, z którym każdy samorząd musi mierzyć się każdego dnia, by gmina cieszyła się mianem przyjaznej mieszkańcom i inwestorom. Służą temu zarówno długo jak i krótko terminowe plany oraz strategie obejmujące różne płaszczyzny rozwoju miasta, w tym także jego relacje partnerskie z sąsiednim Görlitz. Dzięki zawartym w nich i realizowanym inwestycjom własnym gminy poprawia się funkcjonalność miejskiej infrastruktury i wygląd miasta, a to przekłada się na jakość życia mieszkańców i postrzeganie miasta na zewnątrz. Władze miasta liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć a z czasem zastopować niepokojący trend typowy dla małych miejscowości w całej Polsce, czyli odpływ młodych mieszkańców.

 

 

przedmiecie_nyskie_ul._daszyskiego_w_zgorzelcu_1280

Przedmieście Nyskie ul. Daszyńskiego w Zgorzelcu


Obserwując starania gminy bez wątpienia można uznać, że Zgorzelec jest dziś dobrze zarządzanym, ukierunkowanym na przyszłość miastem, które dba o swój wizerunek i zabiega nie tylko o poprawę jakości życia mieszkańców, ale też o warunki prowadzenia biznesu i stworzenie dla niego atrakcyjnego, sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości otoczenia.

 

Marzeniem władz Zgorzelca jest, aby miasto z każdym rokiem zbliżało się do poziomu jakości życia i prowadzenia biznesu, oferowanego przez bliźniacze, zachodnioeuropejskie miasta. Dzięki przemyślanej decyzji burmistrza miasta Rafała Gronicza, który obejmując w 2008 roku urząd, stworzył w magistracie wydział wyspecjalizowany w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, miasto plasuje się dziś w pierwszej setce polskich samorządów najsprawniej sięgających po unijne pieniądze i chętnie korzysta z dotacji oraz programów rządowych. Pozyskiwane z zewnątrz pieniądze pomogły urzeczywistnić wiele planów i założeń, więc miasto pochwalić się dziś może zmodernizowanymi drogami, nowoczesnym zakładem i stacją uzdatniania wody, licznymi i atrakcyjnymi placami zabaw, zrewitalizowanymi terenami rekreacyjnymi, nowoczesną, powszechnie dostępną bazą sportową przy każdej szkole oraz stadionem i wieloma innymi ważnymi dla mieszkańców inwestycjami. – Naszym priorytetem jest przede wszystkim wygoda życia naszych mieszkańców. Mamy świadomość, że poprzez te liczne inwestycje wzrasta ich zadowolenie. Kwestiami fundamentalnymi w tym zakresie są m.in. powszechna dostępność do szeroko rozumianych usług – od transportu, poprzez czystą wodę i bezawaryjną sieć kanalizacyjną, po wygodę w załatwianiu spraw urzędowych. Staramy się także tworzyć jak najbardziej przyjazny klimat dla inwestorów. W tych działaniach skupiamy się na najwyższej jakości usług – mówi Rafał Gronicz, Burmistrz Zgorzelca.

 

 

park_nadnyski__1_1280

Park Nadnyski 

 

Poprawie jakości życia służy także trwający proces rewitalizacji obszarów zdegradowanych, przekształcanych w atrakcje turystyczne chętnie odwiedzane przez odwiedzających miasto, ale też przez samych mieszkańców Zgorzelca i ich sąsiadów z Görlitz. Przykładem może być zabytkowy Park Nadnyski, który gruntownie zmodernizowano, zainstalowano oświetlenie parkowe, wybudowano nowe ścieżki piesze i rowerowe ze stanowiskami postojowymi i niezbędną infrastrukturą parkową. W planach na najbliższą przyszłość jest rewitalizacja centrum miasta na odcinku ulic Bohaterów Getta, Daszyńskiego i Piłsudskiego oraz nieczynnego od wielu lat kąpieliska miejskiego, czyli zalewu na rzece Czerwona Woda.

 

W Zgorzelcu od lat prowadzona jest konsekwentna polityka samorządu, która ma na celu realizację wizji miasta rozwijającego się w zgodzie z warunkami naturalnymi i tradycją, sprawnie zarządzanego i jak najlepiej dbającego o swoich mieszkańców. Sprawny proces kierowania miastem stanowi kluczową kwestię, warunkującą możliwości jego rozwoju. Wymaga interdyscyplinarnej znajomości wielu zróżnicowanych zagadnień, opartych m.in. na ekonomii, prawie, gospodarce przestrzennej czy ochronie środowiska. Poza szczegółowymi czynnościami, stanowiącymi wykaz realizacji zadań w poszczególnych kierunkach, ważne jest także opracowanie ogólnej i wieloletniej wizji rozwoju miasta.

 

Samorząd Zgorzelca chce, aby miasto było postrzegane, jako silny gospodarczo ośrodek subregionalny, dobrze skomunikowany z najważniejszymi miastami regionu i jego stolicą Wrocławiem, ale też w obszarze aglomeracji Zgorzelec-Görlitz. I już dziś oferuje bogaty wybór usług, przyjazne warunki zamieszkania, sprzyjające aktywnej rekreacji walory przyrodnicze oraz kalendarium pełne imprez i wydarzeń kulturalnych. Osiągnięcie najwyższego poziomu zaspokajania potrzeb mieszkańców i rozwoju miasta realizowane jest poprzez podejmowanie wyzwań, jakie stawia konkurencyjna gospodarka europejska. Miejskie tereny inwestycyjne jako Podstrefa Zgorzelec są częścią oferty jednej z dolnośląskich specjalnych stref ekonomicznych. Każdy, kto zdecyduje o lokalizacji inwestycji w Zgorzelcu, może być pewien, iż znajdzie tu przychylny klimat i przestrzeń do rozwoju, a my w miarę możliwości dostosujemy się do jego oczekiwań mówi burmistrz Zgorzelca.

 

strefa2_1280_01

Podstrefa Zgorzelecka

(kliknij w obrazek, by powiększyć)


Intensywne i skuteczne zarządzanie oraz współpraca z sąsiednim miastem Görlitz sprawiają, że Zgorzelec stwarza wyjątkowe warunki dla obecnych i przyszłych mieszkańców, a także dla potencjalnych inwestorów. Dynamiczny rozwój miasta, realizacja wielu inwestycji, poszanowanie dla ekologii, dbałość o zadowolenie mieszkańców oraz przyjazne nastawienie wobec inwestorów to suma skutecznego zarządzania, które zostało docenione certyfikatem QI 2014 dla Urzędu Miasta Zgorzelca w ogólnopolskim programie Najwyższa Jakość Quality International 2014 organizowanym pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Klubu Polskie Forum ISO 9000. – Cieszę się, że praca, jaką wykonaliśmy przez ostatnie lata, owocuje. Realizujemy wiele działań, które nie są nośne medialnie, a ich efekty będzie można ocenić po jakimś czasie. Tym bardziej wyrażam satysfakcję, że system zarządzania naszym miastem został tak wysoko oceniony. Jest to także dla nas dowód, że podążamy w dobrym kierunku. Teraz tylko nie możemy zwalniać tempa podsumowuje burmistrz R. Gronicz.


 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.