Współdziałanie i zrównoważony rozwój

SM Pawłowice od kilku lat umacnia swoją pozycję lidera polskiej spółdzielczości. Ciężka praca została zauważona przez władze gminne i instytucje ogólnopolskie. Świadczą o tym tytuły przyznane SM Pawłowice na przestrzeni ostatnich miesięcy. I miejsce w ogólnopolskim Rankingu Spółdzielni Mieszkaniowych 2013 w kategorii: spółdzielnie małe bez przychodu z inwestycji, a także srebrny medal „Za zasługi dla gminy Pawłowice” oraz tytuł Lidera Spółdzielczości 2014, to powód do dumy nie tylko dla pracowników, ale i mieszkańców. 

 

31 lipca br. mija 6 lat od powstania Pawłowickiej SM w wyniku podziału Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim. Skład osiedla stanowią 32 budynki wielorodzinne wraz z jednostkami oświatowymi, kościołem, ośrodkiem pomocy społecznej, domem kultury oraz bazą sportowo-rekreacyjną (basen i lodowisko). Dzięki rozwiniętej infrastrukturze, spółdzielnia może stanowić samowystarczalne miasteczko.


W pierwszej kolejności wyremontowano większość budynków, w tym dachy, elewacje, balkony, instalacje wodne i kanalizacyjne. W minionym roku zakończono wymianę wszystkich standardowych liczników znajdujących się w lokalach na radiowe. Inwestycja nie wiązała się z dopłatami ze strony mieszkańców, ponieważ została sfinansowana z dodatkowych przychodów. W budynkach montowane są cyfrowe domofony i lampy Led z czujnikiem ruchu, a na zewnątrz lampy z czujnikiem zmierzchowym. Te działania pozwolą na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Prawie przy każdym bloku usytuowany jest nowoczesny plac zabaw posiadający atesty bezpieczeństwa. Jednocześnie dbając o czystość osiedla zamontowano dystrybutory z torebkami na psie nieczystości.


Na terenie spółdzielni znajduje się także miasteczko ruchu drogowego, centralny plac zabaw oraz siłownia na świeżym powietrzu. Prace w zakresie remontów dróg, parkingów, oświetlenia i terenów zielonych spółdzielnia koordynuje z gminą. Wynikiem tej współpracy jest modernizacja ciągów pieszo- jezdnych. Z powodu położenia geograficznego i geologicznych złóż węgla kamiennego, które występują na terenie Pawłowic, spółdzielnia narażona jest na szkody górnicze, dlatego we wcześniej wykonanych pracach remontowych na bieżąco przeprowadzane są poprawki. Spółdzielnia została wybrana do pilotażowego projektu termomodernizacji budynku wielkopłytowego pod patronatem Katedry Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

 

Najważniejszy jest człowiek


Ważnym elementem zarządzania spółdzielnią jest działalność społeczna. Dla mieszkańców organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i sportowe. Od 19 lat organizowany jest konkurs „Zielonym do góry”, w którym wybierane są najładniejsze ogródki osiedlowe. Corocznie komisja ocenia ich wygląd. Mieszkańcy w ten sposób przyczyniają się do zmiany wyglądu osiedla, a ogródki cieszą się uznaniem nie tylko w Pawłowicach, ale i w całej Polsce. Finał konkursu ma swoje miejsce w czasie uroczystości, na którą przychodzą całe rodziny. Ta okoliczność sprzyja mieszkańcom w poznaniu się i nawiązywaniu relacji.


Wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych w ciągu roku jest więcej. W okresie wakacyjnym odbywają się rodzinne zawody wędkarskie, a 1 czerwca Dzień Dziecka, podczas którego organizatorzy zapewniają zabawy dla najmłodszych. Każde dziecko otrzymuje tego dnia słodki upominek od spółdzielni. Z końcem lata mieszkańcy mają okazję spotkać się przy osiedlowym domu kultury na festynie kończącym wakacje. W okresie zimowym do kalendarza spółdzielni wpisały się obchody dnia świętego Mikołaja, kiedy to przez osiedle przechodzi orszak mikołajów, organizowane są też gry i zabawy. Corocznie spółdzielnia przygotowuje dla dzieci paczki świąteczne. W czasie ferii zimowych prowadzona jest akcja „Lodowisko”. Spółdzielnia bezpłatnie przekazuje bilety najmłodszym mieszkańcom.

 

Wysokie tempo rozwoju okupione zostało rosnącymi nierównościami społecznymi. Budujemy świat, w którym rozrastają się systemy kontrolne, dominują normy i urzędnicze procedury, które przesłaniają coraz bardziej człowieka i jego problemy. Spółdzielnia Pawłowice jest przykładem, że można dobrze łączyć skuteczność ekonomiczną z potrzebami mieszkańców. Staramy się stworzyć naszym mieszkańcom nie tylko dach nad głową ale dom, do którego chce się wracać – mówi Anna Dąbrowska, Prezes Zarządu SM Pawłowice.

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.