Zapraszamy do Połczyna-Zdroju

Połczyn-Zdrój jest jedynym uzdrowiskiem leżącym w malowniczej krainie zwanej Pojezierze Drawskie, w odległości 57 km od Koszalina i 150 km od Szczecina, przy trasie turystycznej Poznań-Kołobrzeg. Położony wśród malowniczych wzgórz, lasów i jezior historyczny kurort, dawny Bad Polzin, prawa miejskie otrzymał przed ponad sześcioma wiekami.


W oparciu o bogate złoża znakomitej jakości borowiny i permskich solanek miasto z powodzeniem podtrzymuje i rozwija ponad 300-letnie tradycje uzdrowiskowe, natomiast teren gminy, wchodzącej w znacznej części w skład Drawskiego Parku Krajobrazowego, stanowi jeden z najbardziej urokliwych zakątków Pomorza Zachodniego, zwanego również Szwajcarią Połczyńską.


Wykorzystując naturalne walory uzdrowiskowe w Połczynie Zdroju leczy się schorzenia reumatyczne, choroby zapalne narządów ruchu, choroby zwyrodnieniowe, stany po urazach i operacjach w obrębie narządów ruchu, choroby układu nerwowego, choroby kobiece (w tym niepłodność), choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, reumatoidalne zapalenia stawów, schorzenia układu krążenia i układu oddechowego.


Miasto oferuje ponad 1000 miejsc noclegowych w sanatoriach, hotelach, pensjonatach i gospodarstwach turystycznych.
Posiada wiele ciekawych nieruchomości do zainwestowania pod usługi lecznictwa uzdrowiskowego i turystyki oraz  budownictwo pensjonatowe.


O pięknie krajobrazu Szwajcarii Połczyńskiej można przekonać się wędrując oznakowanymi szlakami pieszymi. Szczególnie polecamy wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę historycznym szlakiem „solnym”, którym niegdyś wożono sól z nad Bałtyku do Wielkopolski. Jadąc 28 km ścieżką rowerową wiodącą  nasypem  nieczynnej linii kolejowej z Połczyna Zdroju do Złocieńca można obejrzeć urokliwe wioski, przydrożne kapliczki i kościoły wiejskie.


_dsc7859_644_01


Polecamy również wycieczki rowerowe szlakiem niebieskim - „Pradoliną Dębnicy” oraz czerwonym  zwanym   szlakiem „Szwajcarii Połczyńskiej”, którego trasa biegnie przez bukowe bory  „Doliny Pięciu Jezior” - najpiękniejszego   rezerwatu  Drawskiego Parku Krajobrazowego, miejscowość  Czarnkowie, gdzie  zachowały się licznie szachulcowe chaty oraz  kamienna droga, którą niegdyś  wiódł  szlak solny zwany również polską drogą. Chcąc podziwiać panoramę Pojezierza Drawskiego  warto udać się na zlokalizowaną przy szlaku 48 m  wieżę widokową usytuowaną na największym wzniesieniu sięgającym 219 m zwanym Wolą Górą.


Jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych jest utworzona przez Nadleśnictwo Połczyn  ścieżka edukacyjna nosząca nazwę „Dbając o figurę poznaję naturę”. Oryginalne połączenie klasycznych ścieżek edukacyjnych wyposażonych w tablice informacyjne, ławostoły, wiaty z urządzeniami do ćwiczeń  na świeżym powietrzu. Na 6,5 km trasie prowadzącej przez najpiękniejsze fragmenty lasów bukowych poprzecinanych głębokimi wąwozami erozyjnymi znajdują się dwa place z siłowniami zewnętrznymi.

Do największych atrakcji miasta należy  założony w latach 1836-1839 zabytkowy Park Zdrojowy o pow. 90 ha, gdzie  zlokalizowane są  sanatoria, pijalnia wody mineralnej „Joasia”, amfiteatr, korty tenisowe. Obszar ten składa się  z mniejszej części francuskiej o symetrycznym układzie alei i założeń roślinnych oraz większej części angielskiej, mającej charakter bardziej leśno-krajobrazowy, gdzie rozpościera się    23 ha zalew który bardzo wzbogacił krajobraz parku  i stał się ulubionym miejscem wędkarzy i spacerowiczów  .Park to doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku –joggingu  i nordic  walkingu.


Zbudowane  w latach 1894-1896 z inicjatywy połczyńskiego  magistratu sanatorium  „Kaiserbad” obecnie „Gryf”,  zwany był „Nordyckim Wiesbaden”. Obecnie obiekt jest po generalnym remoncie , może jednorazowo  przyjąć około 500 pacjentów. Wewnątrz na uwagę zasługuje bogato rozbudowana baza rekreacyjna. Basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą, basen wewnętrzny z sauną i solarium, siłownia, salon kosmetyczny i fryzjerski oraz dwie kawiarnie. Integralnie częścią sanatorium  jest działająca od 2010 r. strefa SPA „Zdrojowe zacisze”, w której oprócz zabiegów leczniczych oferowane są zabiegi poprawiające urodę i relaksujące.

Odrestaurowa w znacznej części połczyńska starówka w całości wpisana jest do rejestru zabytków, gdyż od czasu średniowiecza układ ulic i budynków nie został zmieniony.


Centralną jej część stanowi rynek z fontanną, tu mieści się siedziba urzędu miejskiego oraz punkt informacji turystycznej z bezpłatnym dostępem do internetu.


Ulica  Grunwaldzka - deptak handlowo-spacerowy zabudowany 2-,3-kondygnacyjnymi kamieniczkami z drugiej połowy XIX i początku XX w. Pod ulica grunwaldzką znajduje się jedno z najciekawszych znalezisk związanych z początkiem dziejów miasta. Podczas prac ziemnych na głębokości 1,5 modnaleziona została warstwa belek drewnianych, ułożonych równolegle w poprzek ulicy. W ocenie archeologów jest to dawna nawierzchnia ulicy z okresu XIII-XIV w., którędy to przebiegał ważny trakt komunikacyjny zwany Szlakiem Solnym. Ulica kończy się urokliwym placem  z dwoma zabytkowymi budynkami, gmach szkoły podstawowej i siedziba poczty. Tu również rośnie liczący ponad 120 lat dąb- pomnik przyrody.


W centralnej części śródmieścia wyróżnia się kościół i zamek, których lokalizacja nie została zmieniona od czasów średniowiecza, jednak same budowle były wielokrotnie przebudowywane. Obecnie świątynia ma neogotycki charakter i wzniesiona została w 1881 r.


W kościele na uwagę zasługuje płyta nagrobna biskupa kamieńskiego Erazma Manteuffla z 1544 r., na skwerze przy kościele stoi  jego  pomnik, podobnie jak pomnik biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego kardynała Ignacego Jeża.

Zamek został wzniesiony na przełomie XIII i XIV przez księcia pomorskiego Bogusława IVw jako twierdza obronna, był własnością poszczególnych rodów właścicieli miasta: Wedel, Manteuffel, Krocow. W XIX w. mieszczanie odkupili Zamek z rąk prywatnych i umieszczają w nim urząd pocztowy. Przez cały XIX w. zamek pełnił funkcję budynku mieszkalnego. W 1983 roku zostaje przeniesiona do Zamku najstarsza polska biblioteka,  powstała  na Pomorzu Środkowym. Książki, które zapoczątkowały księgozbiór biblioteki pochodzą z biblioteki obozowej oflagu Gross Born i zostały sprowadzone do miasta przez pierwszego powojennego burmistrza Połczyna-Zdroju, Otto Benedykta Polaka. Obecnie zamek pełni funkcję biblioteki publicznej, ponadto mieści się w nim   sala wystawowa zwana „Kominkową”  oraz czytelnia internetowa. Zamek  z uwagi na fakt, że był wielokrotnie przebudowywany zatracił cechy  stylowe. Od czasów średniowiecza zachowały się jedynie piwnice, ciekawy układ ma brukowany  dziedziniec oraz brama wjazdowa, która po renowacji  podkreśliła jego zabytkowość. Zamek podobnie jak starówka w znacznej mierze został zrewitalizowany  przy wsparciu środków z UE. 
 
Wybudowana w 2009 r. przy wsparciu środków unijnych, hala widowisko-sportowa i w 2013 r. boisko „ORLIK”, stanowią nowoczesny  kompleks sportowy służący uczniom połczyńskich szkół, klubom sportowym, ale również grupom zawodowych sportowców przebywającym tu na obozach kondycyjnych i sparingach, którzy również chętnie korzystają z oferty zabiegowo- rehabilitacyjnej.


W ostatnich latach dzięki aktywności samorządu udało się pozyskać środki zewnętrzne na  przedsięwzięcia podnoszące atrakcyjność  parku zdrojowego i jego otoczenia. Rozpoczęto przebudowę alejek parkowych, zamontowano nowe oświetlenie i założono monitoring w części francuskiej. Park zyskał nowe ogrodzenie. Utworzono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą wyposażoną w 8 tablic opisujących historię i walory parku. Remont ulicy Solankowej głównego traktu spacerowego dla kuracjuszy znacznie poprawił wizerunek dzielnicy uzdrowiskowej.  Przeprowadzono termomodernizacje zabytkowego budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 i Przedszkola Samorządowego w Połczynie-Zdroju, Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Redle, zamontowano urządzenia solarne na Publicznym Gimnazjum w Połczynie-Zdroju, wykonano generalny remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Czarnkowie i Borkowo.


Ważną dla rozwoju Połczyna-Zdroju jako kurortu jest ostatnia inwestycja – Modernizacja Centrum Kultury Kino „Goplana’. Zadanie to od wielu lat stanowiło priorytet dla władz samorządowych. Kiedy pojawiła się możliwość pozyskania środków z europejskiego funduszu pożyczkowego Jessica  gmina przystąpiła do jego realizacji.

 

W ramach inwestycji, której I Etap jest już zakończony, przewidziano znaczące rozszerzenie funkcjonalności obiektu, tak że działalność stricte kinowa będzie tylko jedną z wielu form aktywności realizowanych w budynku.


poczyn-zdrj_14_619_01


Największą cześć obiektu w dalszym ciągu stanowi sala kinowa, jednak została ona przebudowana i wyposażona w taki sposób, aby możliwe było maksymalnie różnorodne wykorzystanie tej przestrzeni dla potrzeb widowisk scenicznych oraz prób zespołów amatorskiego ruchu artystycznego w dni wolne seansów kinowych. W wyremontowanej sali znajduje  się 325 miejsc siedzących.


Najbardziej znaczącą innowacją tej inwestycji będzie jej II Etap, który właśnie się rozpoczął, a planowane jego zakończenie przypada na  maj  2015 r.   Polega on na dobudowaniu od strony ul. Kościuszki oszklonej dwukondygnacyjnej galerii. Nowa część o dużej kubaturze ma stanowić kwintesencję łączenia funkcji kulturalnych w jednej przestrzeni. Znajdzie się tu dwupoziomowa galeria, w której realizowane będą wystawy, konferencje, spotkania z artystami, kameralne koncerty, działania amatorskiego ruchu artystycznego. Znaczną część parteru zajmie kawiarnia.  


Wyremontowane kino, amfiteatr w Parku Zdrojowym, nowoczesna hala widowiskowo-sportowa,  znacznie rozszerzą możliwości organizacji imprez  kulturalnych i  sportowo- rekreacyjnych ,  pozwalających uatrakcyjnić pobyt kuracjuszom jak i przyciągnąć nowe grupy turystów.


Rozwój turystyki kwalifikowanej w tym również agro- i ekoturystyki  umożliwią działania związane z budowaniem  nowego produktu turystycznego pn. „GEOPARK- Polodowcowa Kraina Drawy i Dębnicy” . Gmina posiada  inwentaryzacje stanowisk geologicznych i strategię rozwoju tego produktu.


Serdecznie zapraszamy Państwa do Połczyna Zdroju, który obdarzy Państwa czystym powietrzem, spokojem, życzliwością i uśmiechem jego mieszkańców. Przyjeżdżając tutaj „cofniecie  się w czasie”.  Park Zdrojowy, liczne kawiarenki , odrestaurowane uliczki i kamienice wprowadzą Was  w atmosferę przedwojennego kurortu otoczonego zielenią lasów i parków.


Zachęcamy  Państwa nie tylko  do poznania uroków miasta  i jego okolic, ale  także do nawiązania kontaktów gospodarczych.   

Wyrażamy nadzieję, że znajdziecie tu doskonałe warunki lecznictwa uzdrowiskowego, interesujące ślady historii i wiele innych atrakcji, a także przekonacie się, że Połczyn- Zdrój to prawdziwy kurort z duszą, czego serdecznie Państwu życzymy.

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
47%
53%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.