Spółdzielcza Perspektywa

indeks_161Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” w Rudzie Śląskiej podjęła się trudnego zadania związanego z administrowaniem zasobów mieszkaniowych, prowadzonych wcześniej przez miejscowe kopalnie. Różnorodność substancji lokalowej stanowi poważne wyzwanie w tym zakresie.

 

 

 

           Na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego działa wyjątkowa spółdzielnia mieszkaniowa, która powstała prawie 20 lat temu w wyniku restrukturyzacji czterech kopalń („Wawel”, „Pokój”, „Nowy Wirek” i „Polska”) oraz należących do nich zakładowych budynków mieszkalnych. Ponad 720 budynków wchodzących w skład dzisiejszej „Perspektywy” zlokalizowanych jest na terenie czterech miast: Rudy Śląskiej, Chorzowa, Świętochłowic i Katowic. W jej zasobach znajdują się zarówno wieżowce z wielkiej płyty, jak i bloki oraz kamienice z XIX w. Część budynków rudzkiej spółdzielni została objęta nadzorem konserwatorskim, co warunkuje trudne procesy modernizacyjne budynków.

magnolii_6-6a_2560zdjcie0688_2048

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zróżnicowanie wieku, a co za tym idzie stanu technicznego budynków przejętych przez Spółdzielnię od rudzkich kopalń, wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych wydatków na ich remonty i konserwację. Na przestrzeni ostatnich trzech lat Międzyzakładowa Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” przeznaczyła na remonty ponad 45 mln zł. Istotą prowadzonych w tym zakresie prac jest nie tylko poprawa stanu technicznego, ale również podniesienie komfortu życia mieszkańców.

 

raciborska_-_wolnoci_4_1724W ostatnim czasie „Perspektywa” zakończyła modernizację zabytkowej kolonii „Karol Emanuel” pochodzącej z początku XX w. Prace obejmowały zagospodarowanie i kompleksową rewitalizację wewnętrznego dziedzińca oraz budynków wchodzących w jej skład. Architektura osiedla nawiązuje bezpośrednio do całej tej okolicy i otaczających go innych budynków. Projekt odnowienia kwartału powstał na podstawie koncepcji zatwierdzonej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W czasie przeprowadzonych prac stworzona została infrastruktura podziemna, kanalizacja deszczowa, sieć oświetleniowa, parkingi, dojazdy i dojścia do budynków. Dodatkowo w centralnej części kolonii usytuowany został plac zabaw. Dzięki dwóm równoległym ścianom wykonanym z czerwonej cegły został on odizolowany od ruchu drogowego. Na tym terenie zostały także zaprojektowane dwa place gospodarcze do dyspozycji mieszkańców. – Rezultat bardzo cieszy zarówno nas jak i mieszkańców, bo wyremontowane zasoby świetnie komponują się z okolicznymi budynkami. W tym roku zakończony został ostatni etap tej inwestycji – zagospodarowanie na pomieszczenia pomocnicze oryginalnego tzw. „chlewika”, który pozostał jako „świadek czasów” – mówi Krzysztof Skrzymowski, Prezes Zarządu Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa”.

„

 


Działania te zostały docenione w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego pod patronatem marszałka województwa. „Karol Emanuel” przy ul. Wolności i Raciborskiej w Rudzie Śląskiej jest przestrzenią dobrej jakości, która przyczynia się do lokalnego rozwoju gospodarczego i społecznego.

W Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa” nikt jednak nie osiada na laurach. Sukcesy napędzają kolejne działania i inwestycje. Plany związane z przyszłością spółdzielni zostały podzielone na trzy obszary. kowalskiego_7_2592Pierwszy z nich ukierunkowany został w stronę infrastruktury osiedlowej. Priorytetowe w tym zakresie okazuje się stworzenie nowych miejsc parkingowych, w celu spełnienia oczekiwań mieszkańców. Drugą ważną sferą jest likwidacja indywidualnych pieców węglowych i przejście na system centralnego ogrzewania. Problem ten dotyczy całej aglomeracji śląskiej i musi być rozwiązany kompleksowo. Istotne jest, aby spółdzielnie były przygotowane organizacyjnie i ekonomicznie do wykorzystania zewnętrznych źródeł finansowania tych zadań. Trzecim aspektem jest ogólny rozwój, czyli kolejne inwestycje tym razem zwiększające zasoby spółdzielni. – Widoczne w ostatnich latach jest ożywienie na rynku budownictwa mieszkaniowego, trzeba to wykorzystać, tym bardziej, że dysponujemy terenami dobrze zlokalizowanymi, w atrakcyjnym otoczeniu i świetnie skomunikowanymi. Myślimy o budynkach wielorodzinnych z przewagą mieszkań średnich o pow. 50–60 m2, bo takie cieszą się największym zainteresowaniem – podsumowuje K. Skrzymowski.

 

Więcej informacji na www.perspektywa.com.pl

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
46%
54%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.