Kompetentny urząd, wspólny powiat

17 listopada br., dzień po wyborach samorządowych, Starostwo Powiatowe w Świdnicy odebrało, po raz czwarty z rzędu, godło QI 2014. Tegoroczny tytuł i Złote Godło Laureata Programu Najwyższa Jakość Quality International, Urząd otrzymał za swoje usługi jako lidera i inicjatora działań inwestycyjnych na terenie powiatu.

 

powiat_swidnica_fot_665

W tym roku po raz pierwszy do Programu Najwyższa Jakość Quality International przystapił także Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, zdobywając Złote Godło QI. Dyplom i medal odebrał Grzegorz Kloc, Dyrektor szpitala (pierwszy z lewej). Na zdjęciu także kolejno: Alicja Synowska - Wicestarosta Świdnicki, Sabina Cebula - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego oraz Zygmunt Worsa - Starosta Świdnicki

 

Uroczystość w Urzędzie Starostwa odbywała się w atmosferze oczekiwania na wyniki wyborów samorządowych.

 

Po wyborach

 

Podobnie jak w całym kraju, także w Świdnicy nie obyło się bez problemów z systemem informatycznym Państwowej Komisji Wyborczej, ale w ciągu kilku dni udało się zliczyć wszystkie głosy do Rady Powiatu Świdnickiego. Krajowe Biuro Wyborcze – Delegatura w Wałbrzychu ogłosiło wyniki samorządowe. Oczywiście ostateczny skład Zarządu Powiatu, w tym stanowiska starosty i wicestarostów będzie zależał od porozumień między zwycięskimi komitetami, dziś już jednak wiadomo, że komitet Zygmunta Worsy – Wspólny Powiat wygrał w tych wyborach, zdobywając 5 mandatów (Zygmunt Worsa, Alicja Synowska, Paweł Ozga, Ryszard Gawron, Szczepan Kownacki).

 

Aby stanowić większość w Radzie Powiatu ewentualna koalicja musi stanowić 14 radnych. Pozostałe mandaty w Radzie Powiatu świdnickiego zdobyły kolejno: PSL (5), PO (4), PiS (4), Wspólnota Samorządowa (4), Razem dla Powiatu (2), SLD (2) oraz 1 mandat zdobył Kazimierz Chajduga z komitetu Sabina Cebula Porozumienie.

 

Najwyższa jakość usług

           

Każde wybory samorządowe, nawet jeśli niosą pewne zmiany w składzie personalnym poszczególnych rad i mogą wnosić pewien powiew świeżości w zarządzaniu, nie powinny wprowadzać absolutnej rewolucji, a muszą stanowić kontynuację przyjętych standardów zarządzania w wielu obszarach, jak administracja, obsługa klientów urzędu, oferta inwestycyjna i obsługa przedsiębiorców. To zasady wypracowane na przestrzeni wielu lat doświadczeń, w oparciu o obowiązujące przepisy i wprowadzane własne, wewnętrzne procedury. Nie inaczej jest w przypadku Urzędu Starostwa Powiatowego w Świdnicy, którego usługi są systematycznie poddawane pod ocenę zewnętrznych podmiotów, potwierdzając tym samym wysoki poziom jakości wdrożonych standardów. Świdnicki Urząd Starostwa działa w oparciu o System Zarządzania Jakością, potwierdzony certyfikatem jakości PN-EN ISO 9001:2009 oraz certyfikatem „Przejrzysta Polska”.

 

dyplom_qi_656 

 

Starostwo Powiatowe w Świdnicy było pionierem wśród samorządów tego szczebla w Ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International - jest już czterokrotnym Laureatem tego konkursu. W 2011 r., jako pierwszy i jedyny urząd powiatowy w Polsce, i w 2012 r. zdobył Srebrne i Złote godło QI, a w 2013 r. ponownie Złote Godło i nagrodę specjalną – Perłę QI. W tym roku Urząd po raz kolejny poddał pod analizę Kapituły konkursu jakość świadczonych usług w zakresie realizacji zadań inicjujących rozwój inwestycyjny i gospodarczy powiatu i bezapelacyjnie, jako jeden z pięciu urzędów powiatowych w Polsce zdobył kolejne Złote Godło QI! – Każdy urząd starostwa powiatowego powinien być inicjatorem i podmiotem stymulującym działania inwestycyjne na swoim terenie. Starostwo Powiatowe w Świdnicy jest bezapelacyjnie jednym z liderów w polskim samorządzie powiatowym.

 

 

Kompetentny urząd

 

Urząd świdnickiego starostwa powiatowego prowadzi działalność w wielu dziedzinach życia społeczno-gospodarczego. Uważnie wsłuchuje się w głosy społeczeństwa, zarówno mieszkańców powiatu, jak i przedsiębiorców oraz podjazd_576potencjalnych inwestorów. Szeroki zakres kompetencji powiatowych urzędników dotyczy m.in. spraw związanych z transportem i komunikacją, budownictwem, rolnictwem i ochroną środowiska, ochroną zdrowia, oświatą i wychowaniem, gospodarką nieruchomościami, spraw konsumenckich, współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz zarządzaniem kryzysowym. Pracownicy urzędu cyklicznie biorą udział w szkoleniach, podnosząc swoje umiejętności i kompetencje. Urząd dba także o infrastrukturę budynku i jego otoczenia, aby był on przyjazny i dostosowany do potrzeb klientów, także tych niepełnosprawnych.

Podjazd dla niepełnosprawnych Klientów urzędu Starostwa Powiatowego w Świdnicy

 

 

Lider współpracy samorządowej

 

Powiat Świdnicki w ostatnich latach zintensyfikował współpracę pomiędzy samorządami wojewódzkim i gminnymi z terenu powiatu. Ma to na celu sprawniejsze przeprowadzanie działań inwestycyjnych, służących mieszkańcom poszczególnych gmin, całego powiatu i tym samym służących całemu regionowi województwa dolnośląskiego.

 

 powiat_swidnicki_droga_3396_d_i_768

Największą inwestycją koordynowaną przez powiat i przeprowadzaną wspólnie z samorządami gminnymi i wojewódzkim była budowa drogi powiatowej 3396 D, popularnie zwanej „łącznikiem do autostrady”, która skomunikowała istniejące podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z drogą krajową nr 5 i dalej z autostradą A4. To największa inwestycja drogowa zrealizowana przez powiat ziemski w Polsce. Jej całkowity koszt sięgnął prawie 110 mln zł, przy dofinansowaniu z UE na poziomie 85 proc.

 

 

Świdnicki "łącznik do autostrady"

 

 

Rejon Świdnicy to polskie zagłębie wydobycia surowców skalnych – kruszyw, marmurów, granitów i innego kamienia, które transportowane są głównie drogami gminnymi i powiatowymi. Powiat Świdnicki był inicjatorem ponadpowiatowego porozumienia pomiędzy 19 samorządami powiatowymi Dolnego Śląska i samorządem wojewódzkim w sprawie uregulowania transportu ciężkiego. Dzięki temu udało się podjąć działania, mające na celu rozwiązanie problemu niszczenia dróg lokalnych w powiatach Dolnego Śląska przed zniszczeniem przez transport ciężki.

 

Przykłady owocnej współpracy Powiatu Świdnickiego z innymi samorządami różnych szczebli można mnożyć. Udało się m.in. także zrealizować kosztowaną inwestycję termomodernizacji wszystkich placówek oświatowych w poszczególnych gminach powiatu, a kolejnym działaniem zainicjowanym i koordynowanym przez Powiat Świdnicki jest budowa nowej siedziby Pogotowia Ratunkowego, w którą włączyły się prawie wszystkie gminy  powiatu.

 

Atrakcyjny powiat

 

Powiat Świdnicki jest malowniczo położony u podnóża Gór Sowich, a zamieszkuje go prawie 160 tys. mieszkańców (8 gmin), co czyni go jednym z ludniejszych powiatów województwa dolnośląskiego. Jest to region niezwykle atrakcyjny, zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturowym, z ogromną liczną zabytków oraz mnogością wydarzeń o zasięgu regionalnym, wojewódzkim, ale także ogólnopolskim (np. Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Rajd Świdnicki Krause). To także doskonałe miejsce dla inwestorów, gdyż to właśnie na jego terenie prężnie rozwijają się podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Swoje zakłady wybudowały tutaj globalne koncerny, jak Electrolux czy Colgate-Palmolive. Powiat Świdnicki to także prowadzona od wielu lat polityka rozwoju i inwestycji. Sąsiedztwo granic z Niemcami i Czechami oraz dobra infrastruktura drogowa i kolejowa, mają zasadnicze znaczenie dla gospodarczego rozwoju tego terenu.

powiat_swidnicki_katedra_800

 

 

Powiat jest miejscem atrakcyjnym również pod względem turystycznym, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, m.in. dzięki walorom krajobrazowym i zabytkom, będącym pozostałościami po zróżnicowanym kulturowo i religijnie historycznym Księstwie Świdnicko-Jaworskim – m.in. gotycka katedra z 1330 r. z najwyższą na Śląsku wieżą (103 m) oraz drewniany Kościół Pokoju z 1656 r. (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO). Na terenie powiatu warto zwiedzić liczne muzea i pałace, m.in. Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, czy Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, powstałe na terenie byłego obozu koncentracyjnego.

 

powiat_swidnicki_gross-rosen_800

          Gotycka Katedra w Świdnicy

 

 

 

 

Muzeum Gross-Rosen 

 

 

Na terenie powiatu mieści się także słynny Pałac w Krzyżowej, dawna siedziba niemieckiego ruchu oporu z czasów II wojny światowej, w którym dziś mieści się Fundacja dla Porozumienia Europejskiego, gdzie 20 listopada br. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Ewa Kopacz otworzyły wystawę plenerową „Odwaga i Pojednanie”. Ekspozycja upamiętnia 25-lecie Mszy Pojednania – historycznej modlitwie premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla, która obyła się 3 dni po zburzeniu Muru Berlińskiego i stała się symbolicznym początkiem partnerstwa obu narodów.

 

 powiat_swidnicki_palac_w_krzyzowej_700_01

Pałac w Krzyżowej


Jacek Majewski

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.