Aktywne społeczeństwo w przyjaznej gminie

Ponad 12-tysięczną gminę Strumień (powiat cieszyński, woj. śląskie,) stanowi społeczeństwo wyjątkowo zaangażowane w jej rozwój. Sprawnie działającemu tamtejszemu samorządowi po raz kolejny przyznano tytuł „Przyjazna Gmina”.

 

Strumień jest gminą atrakcyjnie zlokalizowaną. Na jej terenie znajdują się liczne zabytki, w tym najstarszy w woj. śląskim ratusz z 1628 r. Strumień to także liczne walory sprzyjające rozwojowi agroturystyki.

 

Mieszkańcy największym kapitałem


strumien_burmistrz_709

Największym atutem naszej gminy są jej mieszkańcy. Cieszę się, że identyfikują się z tym miejscem, interesują się tym, co się tu dzieje, biorą udział w licznych przedsięwzięciach i wyrażają swoje opinie i oczekiwania – podkreśla Anna Grygierek, sprawująca już po raz trzeci stanowisko burmistrza Strumienia. – Chciałabym jednak, żeby frekwencja podczas wyborów była jeszcze wyższa. Dla mnie ważna jest społeczna świadomość współtworzenia. Moim celem jest dotrzeć do wszystkich mieszkańców, żeby pobudzić ich do jeszcze większej aktywności na rzecz rozwoju naszej gminy.

 

W Strumieniu odnotowywany jest wzrost liczby mieszkańców, nie tylko ze względu na wyjątkowo duży przyrost naturalny, ale również dlatego, że coraz więcej osób się tu przeprowadza, buduje domy i stąd dojeżdża do pracy do większych miejscowości. – Staram się, by wszyscy mieszkańcy dobrze się ze sobą czuli- ważna jest dobrosąsiedzka integracja, bo gdy pojawiają się problemy, to istotne jest dodatkowe zaangażowanie i współpraca tak, jak to było np. podczas powodzi w 2010 r., gdy dorobek życia wielu mieszkańców był zagrożony – podkreśla burmistrz Strumienia. 

 

 

Już dziś za duży sukces gminy należy uznać to, że spora część mieszkańców angażuje się w różne formy aktywności społecznej, sportowej, zrzesza się stowarzyszeniach i innych organizacjach. Organizowanych jest wiele wydarzeń, w których przygotowanie włączają się całe rodziny. Jest to również wspaniały przykład na ogromną aktywność seniorów- samo Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów zrzesza blisko pięciuset członków.

             

Współpraca zagraniczna

 

Strumień od wielu lat rozwija dobrosąsiedzkie relacje na pograniczu polsko-czesko-słowackim w zakresie realizacji licznych inwestycji i przedsięwzięć kulturalno-oświatowych. W ostatnim roku zaproszono partnerów zagranicznych gminy do udziału w trzydniowej konferencji, która odbyła się dzięki unijnemu dofinansowaniu projektu pn. „Rozwój współpracy szansą na rozwiązanie wspólnych problemów i bliższe poznanie” w ramach programu „Europa dla Obywateli”. Uczestnicy brali udział w warsztatach, dyskusjach m.in. na temat gospodarki, funduszy UE, rozwiązywania problemów społecznych, aktywizacji seniorów i planów dalszej współpracy. Prócz paneli dyskusyjnych goście zwiedzili Park Miejski, Galerię pod Ratuszem, Sanktuarium św. Barbary. Spotkanie było również okazją do poznania regionalnych tradycji obchodów Świąt Wielkanocnych wraz z degustacją świątecznych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich zarówno ze Strumienia, jak i gmin słowackich Dolny Hricov i Krasnany. Partnerzy zagraniczni wzięli też udział w rozgrywkach sportowych, które odbyły się na terenie przebudowanego Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji.

 

  strumien_hala_sportowa_800

 

Nowa wizytówka gminy

 

Oficjalne otwarcie Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji nastąpiło w kwietniu 2014 r. W tym miejscu znajdował się basen odkryty, czynny zaledwie przez dwa miesiące w roku. Po rewitalizacji stał się obiektem całorocznym, łączącym wiele funkcji i stwarzającym mieszkańcom nowe możliwości w zakresie sportu, kultury i rekreacji.   Na powierzchni 1,7 tys. m2 znajduje się ośrodek, który obejmuje m.in. salę widowiskową z częściowo składaną widownią na 180 osób i garderobami dla artystów, pracownię ceramiczną, fotograficzną, salę taneczną, a także akustycznie wyciszone pomieszczenia przeznaczone do prób zespołów muzycznych. W obiekcie tym organizują spotkania liczne stowarzyszenia działające na terenie gminy. 

 

Ponadto, na terenie wokół budynku umieszczono plac zabaw, kort tenisowy, ściankę do squasha, basen odkryty z dwoma zjeżdżalniami, w którym woda jest podgrzewana poprzez instalację solarną. Od pierwszych dni otwarcia obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Jest uzupełnieniem oferty infrastrukturalnej także dla szkół i przedszkoli. Przeznaczony jest dla aktywizacji mieszkańców, wszystkich grup wiekowych, całych rodzin i jest również w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Plany i wyzwania

 

Jednym z naszym priorytetów jest wspieranie rozwoju agroturystyki i turystyki na terenie gminy Strumień. Niedawno zorganizowaliśmy na ten temat konferencję. W gminie jest wiele urokliwych miejsc, które z pewnością przyciągnęłyby turystów chętnych do wypoczynku na łonie natury.  Podjęliśmy również działania w kierunku utworzenia gminy uzdrowiskowej- w sołectwie Zabłocie znajdują się pokłady leczniczej solanki jodowo- bromowej dotychczas wykorzystywanej w leczeniu i rehabilitacji pacjentów ustrońskich uzdrowisk. W tych działaniach wspiera nas gmina Goczałkowice- Zdrój.  – mówi burmistrz A. Grygierek.

 

rynek_w_strumieniu__800

 

W planach jest oczywiście kontynuacja modernizacji obiektów użyteczności publicznej, ochrona środowiska naturalnego poprzez termomodernizację tych obiektów i wymianę źródeł ciepła. Szczególny nacisk położony zostanie na remonty dróg i zagospodarowanie przestrzeni publicznej tak, aby była przyjazna mieszkańcom w każdym wieku i dostosowana do ich potrzeb oraz oczekiwań. Nadal inwestycje będą realizowane z udziałem środków unijnych, które będziemy się starali pozyskać w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Burmistrz Strumienia zapewnia, że gmina będzie nadal inwestować w rozwój obiektów kulturalno-rekreacyjnych i wspierać lokalne stowarzyszenia.

 

Beata Sekuła

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.