Polski pojazd do zadań specjalnych

Sformułowanie „nowy samochód polskiej marki” brzmi dziś jak oksymoron. Tymczasem istniejący od blisko 45 lat Melex (Mielec, woj. podkarpackie) mimo, że wykracza poza klasycznie definiowane pojęcie samochodu, jest dziś synonimem najwyższej jakości specjalistycznych, wielofunkcyjnych, użytkowych pojazdów elektrycznych. Markę tę, tak mocno zakorzenioną w polskiej gospodarce i świadomości społecznej, bez wątpienia można nazwać kultową. Melex, jako polski producent, zajmuje pozycję numer 1 w swoim sektorze w kraju i wprowadza na światowe rynki kolejne nowe pojazdy.

  

Kultowy, czyli jaki?


Pierwszy Melex na rynku pojawił się w 1971 r., kiedy to ówczesna fabryka samolotów w Mielcu rozpoczęła seryjną produkcję elektrycznych wózków golfowych z przeznaczeniem na rynek amerykański. Tym samym Mele
melex4_1008x jest jednym z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych. Od 1993 r. jest samodzielnym podmiotem, w który w 2004 r. zainwestowali Państwo Dorota i Andrzej Tyszkiewiczowie, otwierając nowy rozdział dla Melexa, który ponownie od ponad 10 lat przebojem podbija kolejne rynki na całym świecie szeroką gamą zarówno seryjnych pojazdów elektrycznych – pasażerskich, bagażowych i specjalnych, jak i modeli opracowywanych wg specjalnych życzeń użytkowników. Średni czas produkcji od złożenia zamówienia to zaledwie 4 tygodnie. 

                                          Melex w latach 70.ub. wieku

 

Obecnie Melex to ok. 100 różnych modeli pojazdów wykorzystywanych przez wiele branż, jak i osoby prywatne. Ich specjalne wersje służyły m.in. papieżowi Janowi Pawłowi II czy piłkarzowi Diego Maradonie. To pojazdy użytkowe z przeznaczeniem zarówno do transportu osób, jak i towarów. Ofertę uzupełniają pojazdy homologowane, dopuszczone do poruszania się po drogach publicznych Unii Europejskiej. Ważną cechą tych pojazdów, wyróżniającą je na światowym rynku, jest oryginalna stylistyka i nowoczesne wielowahaczowe zawieszenie poprawiające komfort użytkowania.


Firma nadal zlokalizowana jest na terenach byłych zakładów lotniczych, w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. – Niebawem jednak opuścimy to historyczne dla firmy miejsce, bowiem wkrótce ruszamy z dużą inwestycją budowy nowego zakładu na terenach strefy, który zlokalizowany będzie w Mieleckim Parku Przemysłowym na osiedlu Wojsław – mówi Dorota Tyszkiewicz, Prezes Zarządu Melex Sp. z o.o., i dodaje: – Melex był pierwszą firmą, która w tym roku otrzymała ponowne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Jako pierwsi spełniliśmy wszystkie wymogi formalne, dzięki czemu w ramach drugiego zezwolenia szybko zaczniemy budowę nowej inwestycji szacowanej na ponad 7,5 mln złotych. Zwiększymy też zatrudnienie. Mimo nowego adresu, Melex nadal będzie kojarzony z Mielcem i pozostaje polskim przedsiębiorstwem, firmującym polską markę. To ważne, warte podkreślenia słowa, w dobie powszechnych praktyk sprzedaży uznanych polskich marek, często niestety kosztem jakości produktów i usług. – Naszym nadrzędnym celem jest zarówno zachowanie marki i utrzymanie jej wysokiej pozycji na rynku, jak i satysfakcja użytkowników pojazdów. Dlatego stawiamy na nieustanny rozwój, dostosowując profil produkcji do stale zmieniających się potrzeb rynku – dodaje Izabela Żelazko, Dyrektor handlowy Melex Sp. z o.o.


Wieloletnia, mocna pozycja rozpoznawalnej na rynku marki, która firmuje popularne, najwyższej jakości specjalistyczne pojazdy elektryczne sprawiają, że Melex bez wątpienia uznać należy za polską kultową markę, czego potwierdzeniem jest przyznanie jej tytułu i godła „QLTOWA MARKA – Jakość, Zaufanie, Renoma”.

 

Tradycja i nowoczesność
 
Od blisko 45 lat lat niezmiennie podstawowym profilem działalności jest produkcja pojazdów z napędem elektrycznym. Sztandarowymi modelami Melexa są te z serii N.Car, oferowane w zróżnicowanych konfiguracjach użytkowych, z zastosowaniem najwyższej jakości, nowoczesnych i trwałych rozwiązań technologicznych. Wysoką jakość, zarówno procesu produkcyjnego, jak i produktu gwarantują wdrożone standardy zarządzania jakością, środowiskiem i BHP. Melex to nie tylko pojazdy, ale też serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także produkcja komponentów zamiennych. Firma produkuje części zamienne do wszystkich modeli, które powstały w zakładach Melexa.
 

Na przestrzeni ostatnich 10 lat funkcjonowania Melexa w nowej strukturze organizacyjnej, firma wprowadziła na rynek kilkanaście nowych modeli pojazdów użytkowych. Tylko w 2014 roku zaprezentowała ich aż pięć. Najnowsza z nich swoją premierę miała podczas targów Smart Mobility Expo we wrześniu ub. roku w Gdańsku, gdzie zaprezentowano prototyp nowej linii modelowej – Melex 4xx. To nie tylko zmieniona stylistyka, ale przede wszystkim innowacyjne rozwiązania technologiczne, które podnoszą komfort użytkowania i dają zupełnie nowe możliwości zastosowań. – Nowy Melex to połączenie tradycji z nowoczesnością. Są to nadal niewielkie, zwinne i ekonomiczne środki transportu, które dają bardzo wiele możliwości zastosowań.                                                                   

                                                                          

melex_4xx_fot2_3497_01

Najnowsze "dziecko" w rodzinie - Melex 4xx w wersji osobowo-towarowej

 

Nowe rozwiązania w zawieszeniu i konstrukcji sprawiają, że znów polski pojazd elektryczny znacząco wyprzedza światową konkurencję – podkreśla prezes D. Tyszkiewicz. Nowa, oryginalna stylistyka wyróżnia 4xx na rynku pojazdów elektrycznych, ale charakterystyczne przednie światła nawiązują do pierwszych modeli Melexa. Ten swoisty „cytat techniczny” jest kolejnym elementem potwierdzającym, że dzisiejszy zarząd Melexa świadome stawia na kontynuowanie najlepszych tradycji tej kultowej marki. Oczywiście w nowym pojeździe nie brak najnowocześniejszych rozwiązań, jak np. dodatkowe lampy LED, które pełnią funkcję świateł dziennych, pozycyjnych i kierunkowskazów. Na uwagę zasługuje desing nowej serii, zwłaszcza modelu 445, którego pomarańczowe barwy wybranych elementów podkreślają nowoczesny charakter pojazdu. – To oczywiście tylko nasza propozycja. Jak wszystkie, także i ten model będzie można zamówić w dowolnej kompozycji kolorów, w tym po raz pierwszy z dwukolorową tapicerką siedzeń – podkreśla dyr. I. Żelazko. Zaletą tej konstrukcji jest mały promień skrętu, który wynosi zaledwie ok. 2,8 m. Jednostkę napędową pojazdu stanowią sprawdzone, nowoczesne i bezobsługowe silniki prądu przemiennego o mocy 3,3 lub 5,0 kW. Pozwalają one na sprawne poruszanie się pojazdem z pełnym obciążeniem, także pod znaczne wzniesienia, co zostało potwierdzone latem ub. roku podczas kilkunastodniowych testów na trasie do Morskiego Oka w Zakopanem. Silniki charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, więc standardowy zestaw akumulatorów pozwala na pokonanie nawet 80 km na jednym ładowaniu. Seryjna produkcja 4xx właśnie ruszyła, a na jego bazie niebawem powstaną również inne wersje pasażerskie, golfowe, a także większe modele bagażowe. Będą ona produkowane równolegle z pojazdami popularnej serii N.Car.
 

Taki mały, a tak zachwyca
 
Jak na tego typu pojazdy, Melexy posiadają imponujące wyposażenie i osiągi techniczne. Przykładowo, najmniejszy model pasażerski serii N.Car, dzięki niewielkim rozmiarom sprawnie
przemieszcza się zarówno po wąskich ciągach komunikacyjnych zakładów przemysłowych, ciasnych parkowych alejkach, obiektach sportowych, jak i zabytkowych uliczkach. Jego standardowe wyposażenie obejmuje m.in. oprócz silnika i akumulatorów, zewnętrzny prostownik 48V, galwanizowaną ramę, karoserię z laminatu dostępną w dwóch kolorach, pełne oświetlenie, system zintegrowanych wskaźników na ciekłokrystalicznym wyświetlaczudsc09694_small_919 (z takimi informacjami jak: prędkość, ilość przejechanych kilometrów, stan rozładowania baterii czy przewidywany dystans do pokonania), 13-calowe kola na samochodowym zawieszeniu z podwójnym wahaczem na sprężynach, hamulce hydrauliczne, 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, zadaszenie, szklana szyba z wycieraczką i spryskiwaczem, wolny i szybki bieg i gniazdo 12V na pulpicie. To jednak nie koniec jego możliwości. W opcjach dodatkowych producent oferuje m.in. składane tylne siedzenia, dzięki czemu powstaje przestrzeń bagażowa, 4 zagłówki, system uzupełniania wody w bateriach 48V, pokrowiec przeciwdeszczowy, felgi aluminiowe, lampę ostrzegawczą (stroboskopową lub obrotową), relingi dachowe, zamykany schowek pod pulpitem, prostownik pokładowy, a także instalację pod radio, głośniki i antenę.


Modele N.Car na przestrzeni lat doczekały się szeregu wariacji użytkowych i
specjalistycznych. Oczywiście wszystkie posiadają bogate standardowe wyposażenie, a opcje 8 dodatkowe dedykowane są zgodnie z funkcjami użytkowymi pojazdów. Na przykład wersja sześcioosobowa z mocnym, energooszczędnym i bezobsługowym silnikiem, może zostać wyposażona w prostownik pokładowy, dzięki któremu możliwe jest ładowanie akumulatorów z dowolnego gniazdka elektrycznego.


Ciekawą propozycją uzupełniająca ofertę pojazdów osobowych jest 8-osobowa przyczepa pasażerska, będąca idealnym rozwiązaniem dla organizatorów np. wycieczek po zamkniętych dla ogólnego ruchu parkach. Wraz z pojazdem tworzy 14-osobowy, komfortowy zestaw. Przyczepa dodatkow
 o może być wyposażona w zadaszenie.                

  melex_fot3_25928-osobowy Melex N.Car na krakowskim rynku

 

Specjalistyczne zastosowanie
 
Odrębną grupę Melexów stanowi szeroka gama pojazdów specjalnych, w tym bagażowych. Najmniejszym z nich jest 2-osobowy model N.Car z zamkniętą kabiną i aluminiową skrzynią o ładowności 250 kg. Dzięki swym niewielkim rozmiarom idealnie sprawdza się na ograniczonych powierzchniach np. dróg transportowych zakładów produkcyjnych czy magazynów. Możliwość wyposażenia pojazdu w ogrzewanie spalinowe, zamykany kontener z drzwiami lub roletą i hak holowniczy dodatkowo poszerza zakres jego zastosowań. Pojazd ten posiada opcjonalnie m.in. plandekę na skrzynię bagażową, kontener aluminiowy, lampę ostrzegawczą, ogrzewaną przednią szybę, a także możliwość instalacji kierownicy po prawej stronie. Oczywiście Melex oferuje również znacznie większe wersje pojazdów bagażowych z zabudowami o różnym zastosowaniu (m.in. wywrotka, pojazd strażacki, karawan pogrzebowy, pocztowy pojazd kurierski, ambulans medyczny z noszami), o ładowności aż do 1250 kg, w których zastosowane odpowiednio mocniejsze jednostki napędowe i akumulatory umożliwiają przejechanie aż 130 km na jednym ładowaniu.

 

melex_fot4b_4592

Melex 4xx z zabudową kontenerową

 

Oczywiście Melex od lat jest znany także jako producent pojazdów golfowych. Już niebawem firma zaprezentuje całkowicie nowy pojazd tego typu, który powstanie na bazie nowej linii modelowej 4xx, a skonstruowany zostanie od podstaw wyłącznie na potrzeby tej dyscypliny sportu.

 

Bezkonkurencyjny polski hit
 
Melex dawno ma za sobą trudny okres przełomu lat 80. i 90., kiedy nad marką, wówczas będącą częścią zakładów lotniczych w Mielcu wisiało widmo upadku. – Dziś pewnie i spokojnie zmierzamy w obranym kierunku, realizując plany dalszego rozwoju, zgodnie z opracowaną strategią. Znów jesteśmy bezkonkurencyjni na polskim rynku branży pojazdów elektrycznych i mocno rozpoznawalną polską marką w wielu zakątkach świata – we wszystkich krajach Europy, ale też w tak odległych rejonach, jak Egipt, Tunezja, a nawet USA, Australia i Argentyna – wymienia prezes D. Tyszkiewicz. Firma stawia na dalszą ekspansję i jest otwarta na współpracę w zakresie dystrybucji swoich pojazdów w krajach całego świata.

 

Więcej informacji na www.melex.com.pl

 melex_llogo_613


Jacek Majewski

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Komentarze (2)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
abc
2015-04-10(10:48:20)
Pamiętam starego poczciwego melexa... Nawet nie wiedziałem, że tak wypiękniał! Fajnie, że nadal mamy tę polską markę. Chyba jedna z nielicznych polskich marek znanych na świecie Gratulacje dla firmy!

Motomaniaczka
2015-04-10(10:39:22)
Ooo! Melex! W świadomości go mam chyba od zawsze...zasłużona nagroda! Dobrze dowiedzieć się, że ta polska marka wciąż ma się tak dobrze.

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.