W trosce o rozwój radiologii

Od 17 lat HELIMED Diagnostic Imaging – największa sieć pracowni diagnostycznych na południu Polski – skutecznie przyczynia się do poprawy poziomu jakości nowoczesnej diagnostyki medycznej na Górnym Śląsku, a tym samym efektywności i skuteczności leczenia pacjentów. Działalność ta została doceniona, także przez specjalistyczne środowisko branżowe. Podczas ostatniej Śląskiej Konferencji Radiologicznej HELIMED otrzymał specjalne wyróżnienie za swój wkład w rozwój śląskiej radiologii.

 

HELIMED to największa sieć diagnostyczna działająca na terenie województw śląskiego i opolskiego i jedna z największych tego typu placówek w Polsce. Pracownie HELIMED działają m.in. w Katowicach, Opolu, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Zawierciu, Kędzierzynie-Koźlu, Czeladzi, Żorach i Bieruniu, w których każdego roku wykonywanych jest ok. 100 tys. badań. Od początku działalności (1998) przebadano już ponad milion pacjentów!

 

HELIMED to światowej klasy technologie do przeprowadzania badań tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, radiologii klasycznej i ultrasonografii oraz innowacyjne rozwiązania informatyczne i specjalistyczny zespół diagnostów i techników medycznych.

 

Na rzecz rozwoju radiologii


Podczas zakończonej właśnie Śląskiej Konferencji Radiologicznej połączonej z Jubileuszem 60-lecia Śląskiego Oddziału Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego HELIMED otrzymał wyróżnienie i specjalne podziękowanie za wkład w rozwój radiologii śląskiej. HELIMED będąc pierwszą prywatną firmą działająca w sektorze usług radiologicznych na śląsku, znacząco przyczynił się do dynamicznego rozwoju radiologii w regionie. Dzięki zaangażowaniu HELIMEDu wiele śląskich szpitali uzyskało dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, co przełożyło się na poprawę jakości diagnostyki obrazowej. Odbierając nagrodę z rąk Przewodniczącego Śląskiego Oddziału PLTR, Józef Lubojański, Prezes HELIMED, w imieniu swoim i wszystkich pracowników podziękował za to prestiżowe wyróżnienie: – Od początku naszej działalności najważniejszym dla nas pozostaje świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie, a nagroda ta potwierdza, że droga obrana 17 lat temu jest doceniana nie tylko przez pacjentów, ale również przez środowisko medyczne – podkreślił J. Lubojański.

 

dsc_0465_4928          nagroda_3264

 

HELIMED był ważnym gościem tegorocznej Śląskiej Konferencji Radiologicznej, nie tylko z tytułu przyznanej nagrody, ale też jako uczestnik w ważnych dyskusjach środowiska radiologicznego, zarówno lekarzy, jak i techników elektroradiologii. Spotkanie naukowe miało na celu pogłębienie wiedzy na temat ultrasonografii oraz radiologii ogólnej, natomiast warsztaty przeznaczone dla techników elektroradiologii obejmowały zagadnienia z integracji systemów jako podstawy dobrego funkcjonowania zakładów radiologii.

 

HELIMED od lat aktywnie uczestniczy w licznych działaniach naukowych podejmowanych na rzecz rozwoju medycyny. Jest certyfikowaną przez Ministerstwo Zdrowia placówką medyczną wpisaną na listę jednostek, prowadzących specjalizacje i staże kierunkowe oraz szkolącą lekarzy rezydentów. Ponadto HELIMED wspólnie z firmami farmaceutycznymi uczestniczy w wielu badaniach klinicznych i programach naukowych z zakresu neurologii i diagnostyki chorób układowych i innych. W 2004 r. HELIMED opublikował Archiwum Radiologii Klasycznej – zbiór zdjęć, które w wersji cyfrowej do dziś służą edukacji radiologów. Kolejne części Archiwum zostały wydane w latach 2006 i 2007.

 

Inwestycje IT dla precyzyjnej diagnostyki


HELIMED wykorzystuje wyłącznie nowoczesne technologie, które wymagają odpowiedniego zaplecza IT. To wyznacznik rozwoju i jeden z elementów dostarczania usług medycznych na najwyższym poziomie.

 

Ważne inwestycje HELIMED w zakresie technologii informatycznych obejmowały m.in. dostosowanie jej placówek do ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (obowiązek przechowywania dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej). Koniecznym stało się uruchomienie profesjonalnego data center, które pozwoliło na obsługę rosnącej liczby pacjentów oraz jeszcze lepsze zabezpieczenie danych medycznych. W ramach inwestycji połączono 20 kilometrami światłowodów wszystkie placówki HELIMED. Wszystkie dane (30 TB), wraz z infrastrukturą wirtualizacji serwerów, zlokalizowano w dedykowanej chmurze (3S Private Cloud), zabezpieczonej z użyciem technik kryptograficznych i zapewniającej pełen back’up danych. Rozwiązanie to ułatwia lekarzom i diagnostom sieci HELIMED zdalny dostęp do kompletnych danych dotyczących pacjenta, a jednocześnie podnosi bezpieczeństwo zgromadzonych informacji. Ulokowanie danych w chmurze eliminuje konieczność przechowywania obszernych plików, zawierających dokumentację medyczną na zasobach informatycznych w poszczególnych ośrodkach. Kompletny obraz stanu zdrowia każdego pacjenta jest do pełnej dyspozycji upoważnionego lekarza w dowolnym centrum diagnostycznym HELIMED.

 

We wszystkich placówkach HELIMEDu uruchomiono także nowoczesny system, stanowiący intuicyjne rozwiązanie do składowania i przetwarzania informacji w zaawansowanych systemach diagnostyki. Daje możliwości wizualizacyjne, bogate narzędzia do przetwarzania obrazów, elektroniczną dokumentację medyczną wraz z jednoczesnym bezpośrednim dostępem do historii pacjenta. Wdrożenie to umocniło HELIMED na pozycji lidera technologicznego w zakresie rozwiązań informatycznych w obszarze diagnostyki obrazowej. Dzięki temu wdrożeniu diagności zyskują większe możliwości współpracy między sobą, zarówno w obrębie placówki, jak również poza nią. Mają swobodny dostęp do aktualnych zdjęć pacjenta i pełnego archiwum. Lekarz będący poza szpitalem może szybko uzyskać dostęp do danych pacjenta z dowolnego miejsca. Może przeprowadzać szerokie konsultacje on-line ze specjalistami z każdego zakątka świata.

 

tomograf_1685           toograf_2_1685

  

 

Wśród inwestycji IT znalazł się także dedykowany, nowoczesny system do obsługi pacjentów i obiegu dokumentacji medycznej. Uruchomienie modułów pełnej e-rejestracji oraz odbiorów wyników przez internet znacznie podniosło poziom i jakość obsługi pacjentów.

 

Pierwszy w Polsce cichy rezonans magnetyczny


W Pracowniach Rezonansu Magnetycznego HELIMED w Opolu i Katowicach uruchomiono dwa pierwsze w Polsce ciche MRI (z ang. magnetic resonance imaging). To nowoczesne aparaty z funkcją Silent Scan, dzięki której, w przeciwieństwie do dotychczas wykorzystywanych urządzeń, możliwe jest przeprowadzanie skomplikowanych badań MRI głowy w całkowitej ciszy. Funkcja Silent Scan, pozytywnie wpływa na samopoczucie badanych, dzięki czemu pozwala w krótszym czasie uzyskać wysokiej jakości wynik. Nowoczesny rezonans posiada również zwiększoną przestrzeń dla pacjenta, zatem jest on zalecany również osobom obawiających się zamkniętych, małych przestrzeni.

 

Skorzystanie z tej nowoczesnej technologii jest refundowane przez NFZ, więc zainteresowanie pacjentów jest bardzo duże. Tylko w pierwszym roku jego funkcjonowania przebadano kilkanaście tysięcy pacjentów.


                                    gwne_1644  

        
                                


Najwyższa Jakość Quality International


Za realizowane wysokospecjalistyczne badania z zakresu tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, radiologii klasycznej oraz ultrasonografii, HELIMED zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich znajdują się Złote Godła QI (2015, 2014, 2013, 2012 i 2011), przyznawane w prestiżowym ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International. HELIMED jako wielokrotny Laureat tego Programu jest też zdobywcą nagrody specjalnej – Perła QI (2013). W Programie Najwyższa Jakość Quality International poddawane ocenie są produkty, usługi i standardy zarządzania, realizowane w oparciu o wdrożone procedury i systemy. Działalność HELIMED od 2005 r. definiuje wdrożony i systematycznie certyfikowany Zintegrowany System Zarządzania Jakością ISO 9001:2008 oraz 27001:2007 (bezpieczeństwo informacji). W 2014 roku HELIMED uzyskał certyfikaty ISO 14001 z zakresu zarządzania środowiskowego oraz certyfikat PN-N 18001 obejmujący bezpieczeństwo i higienę pracy.

 

HELIMED Diagnostic Imaging

ośrodek główny - ul. Panewnicka 65, 40-760 Katowice

(budynek Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach-Ligocie)

 

Lista wszystkich pracowni HELIMED na:

www.helimed.pl


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.