Zapraszamy do Rytra!

 

Rytro, niewielka miejscowość w Beskidzie Sądeckim w Dolinie Popradu – idealne miejsce do wypoczynku. Gmina pretenduje do tytułu Przyjazna Gmina 2015 r.

 

  pg2015_samorzad25-lecia_1867

 

Gmina Rytro jest gościnna nie tylko dla turystów, wczasowiczów i dzieci uczestniczących w obozach wakacyjnych i koloniach, ale też dla potencjalnych inwestorów branży turystycznej, nieuciążliwego rzemiosła czy zagospodarowania źródeł wód mineralnych.

 

Malownicza gmina

 

Bogactwo przyrodnicze i kulturowe gminy oraz piękne krajobrazy zachęcają do spędzenia tu czasu o każdej porze roku. Atrakcje czekają nie tylko dla miłośników narciarstwa, ale również górskich wycieczek, rajdów pieszych, rowerowych i konnych, połączonych z możliwością obserwacji rzadkich gatunków zwierząt i roślin górskich. – Nasi mieszkańcy  są gościnni i życzliwi i na pewno stworzą najlepsze warunki do wypoczynku. Zaręczamy, że kto raz przyjedzie do Rytra, wraca tu zauroczony ponownie – mówi Władysław Wnętrzak, Wójt Gminy. Rytro położone jest na trasie głównego szlaku turystycznego Beskidu Sądeckiego w pięknej przełomowej części doliny Popradu.

 

rytro6_960

Rytro i rzeka Poprad

 

Od zachodu otaczają ją lesiste wzgórza pasma Radziejowej (1265 m n.p.m.), a od wschodu pasmo Jaworzyny z Makowicą (948 m n.p.m.). Ponad 70 proc. powierzchni gminy zajmują lasy, które stanowią o wspaniałym czystym klimacie. Rytro leży na wysokości 339 m n.p.m. Jest węzłem szlaków turystycznych oraz punktem etapowym dla wędrówek, głównym szlakiem beskidzkim z Krynicy do Krościenka. Piękno ryterskiej przyrody opisała Maria Kownacka w opowieści „Rogaś z Doliny Roztoki”, będącą lekturą szkolną.

 

rytro3__rytroi_pasmo_makowicy_909

Rytro i pasmo Makowicy

 

Rytro łączy walory spokojnej gminy, bazy turystyki górskiej i jednocześnie ekskluzywnego miejsca na urlop z dostępem do krytego basenu, SPA i innych atrakcji w Hotelu „Perła Południa” oraz innych hotelach i pensjonatach. Gmina Rytro wspólnie z Małopolskim Towarzystwem Inwestycyjnym w Nowym Sączu uruchomiła w 2005 r. nowoczesny Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny „Ryterski Raj”, w skład którego wchodzi kolej krzesełkowa, wyciąg orczykowy oraz dywanowy dla dzieci, trasy zjazdowe, biegowe wraz z zapleczem noclegowo-gastronomicznym. Na terenie gminy funkcjonują też kwatery agroturystyczne i pokoje gościnne. Od 2008 r. Spółka „ABlandia” zaprasza do profesjonalnego parku linowego, w którym zlokalizowano kilkadziesiąt platform, kładek i innych przeszkód i zjazdów na linach. Atrakcją Gminy Rytro jest też spływ łodziami Popradem z Piwnicznej do Rytra. Bezpieczne łodzie z turystami pokonują 10-kilometrowy odcinek malowniczej doliny Popradu, dostarczając wielu niezapomnianych wrażeń. Urozmaiceniem wakacyjnego okresu dla gości i mieszkańców jest organizowana co roku impreza plenerowa „Dni Rytra”.

 

7 wieków historii

 

Gmina Rytro utworzona została 1 stycznia 1995 r. w wyniku odłączenia się od gminy Piwniczna. Dziś Rytro to 42 km2 i 3,8 tys. mieszkańców. W skład gminy wchodzi 5 sołectw: Rytro, Sucha Struga, Roztoka Ryterska, Obłazy Ryterskie, Życzanów z Podmakowicą.

 

 rytro4_widok_z_obazow_909

Widok z Obłazów

 

Ziemia Ryterska ma kilkuwiekową historię. Pierwsze zapiski  pochodzą z 1312 r. w przywileju króla Władysława Łokietka przyznającym Klaryskom Starosądeckim prawo pobierania cła na Popradzie. Natomiast pierwsza wzmianka z nazwą Rytra (Rytter) pojawia się w testamencie Piotra Wydżgi (1224 r.), właściciela zamku ryterskiego broniącego granic państwa od strony Węgier, a jednocześnie stanowiącego komorę celną nad drogą lądową i wodną. W okresie świetności zamku przez Rytro przejeżdżały orszaki królewskie Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Królowej Jadwigi. Ruiny zamku przetrwały do dzisiaj stanowiąc jedną z atrakcji gminy dla przyjezdnych. Od kilku lat trwają prace archeologiczne oraz konserwatorskie na wzgórzu zamkowym.

 

Walory przyrodnicze

 

Gmina leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Spacery Dolinami Małej i Wielkiej Roztoki pozwalają bez trudu zauważyć wiele ciekawych i rzadkich przedstawicieli miejscowej flory i fauny. U źródeł Roztoczanki założono w 1924 r. rezerwat „Baniska” gdzie ochronie podlega drzewostan  buka, jodły, świerka i jawora. Z występujących tu zwierząt ochronie podlegają rysie. Zimą często spotkać można dzika, na łąkach pod lasami sarny i zające. W czystych wodach Roztoczanki żyją pstrągi potokowe. Poniżej rezerwatu wybudowano ujęcie wody zaopatrujące w wodę pitną mieszkańców gminy. Dolina Roztoczanki jest ostatnią doliną Beskidu Sądeckiego, którą ominęły regulacje koryt i dzięki temu zachowały się tutaj obszary podmokłych łąk i bagnisk. Stały się one siedliskiem kilkunastu gatunków płazów (traszka, salamandra, żaba). Wiosną na tym terenie można zauważyć około 5 odmian storczyka. Na nasłonecznionych zboczach można spotkać kilka gatunków gadów (jaszczurki, padalce, zaskrońce). Występowanie tych rzadkich okazów  stało się przyczyną nawiązania przez Samorząd Gminy Rytro ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Greenwoorks, czego efektem jest utworzenie Gminnego Parku Ekologicznego. Czyste powietrze, nieskażone, miejscami dziewicza przyroda sprzyja także rozwojowi pszczelarstwa. Na terenie gminy jest około 250 pni pszczelich, z których pszczelarze pozyskują  najlepsze produkty.

 

rytro5_998

Panorama Rytra

 

Samorząd Gminy Rytro realizuje wiele inwestycji związanych z ochroną naturalnego środowiska. Nowoczesna oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacji obsługuje większość  mieszkańców. Rozwiązana jest gospodarka odpadów, w kranach płynie znakomita woda. Gmina została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Gmina Przyjazna Przyrodzie”.

 


Zainwestuj w Rytrze!

rytro_herb_521

 

Samorząd Gminy Rytro w oparciu o aktualny plan zagospodarowania przestrzennego posiada tereny pod inwestycje, związane z obsługą ruchu turystycznego. Każdy zainteresowany inwestor otrzyma pełną informację o możliwościach inwestycyjnych i uwarunkowaniach. Urząd zaprasza na  spotkania konsultacyjne.

 

  tel. 18 4469040

gmina@rytro.pl

www.rytro.pl

 

 

 

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
turystki z Krakowa
2015-08-07(15:38:27)
Rytro nas bardzo pozytywnie zaskoczyło, wspaniała okolica super baza wypadowa, mili ludzie. Moi drodzy jak możecie to inwestujcie w tej Gminie. My tam wrócimy

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.