Geopark Kielce – innowacje w geoturystyce

 

logo_geopark_-_wersja_jpg_1138

 

Geopark Kielce – innowacje w geoturystyce i zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych

 

 

Geopark Kielce - jednostka Urzędu Miasta Kielce, to innowacyjna formuła zaangażowania władz lokalnych w promocję i wykorzystanie dziedzictwa geologicznego na terenie miasta Kielce. Jednostka, która powstała w 2003 roku, prowadzi działania inwestycyjne na terenie dawnych wyrobisk górniczych, a obecnie rezerwatów: Kadzielnia, Wietrznia i Ślichowice, jak również realizuje inicjatywy związane z edukacją i turystyką geologiczną. Geopark prowadzi ponadto długofalową inwestycję budowy Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Obecnie inicjatywa jest w trakcie realizacji części południowej obejmującej nasadzenia i obiekty małej architektury.

 

 

Część projektów inwestycyjnych została zrealizowana przy wykorzystaniu środków unijnych. Dotyczy to przede wszystkich dwóch zakończonych już sztandarowych inwestycji: Przebudowa Amfiteatru Kadzielnia i Budowa Centrum Geoedukacji w Kielcach.

 

Centrum Geoedukacji wraz z Rezerwatem Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego, to wyjątkowy obiekt położony na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. To miejsce, w którym poprzez przygodę i zabawę możemy poznać historię Ziemi zapisaną w skałach. Obiekt położony jest w sąsiedztwie dawnego kamieniołomu wapieni dewońskich a obecnie rezerwatu przyrody nieożywionej Wietrznia, zlokalizowanego w południowo-wschodniej części Kielc, przy ul. Daleszyckiej 21. Dwa najważniejsze elementy Centrum to: Galeria Ziemi i Klub Miłośników Geologii.

 

Oferta edukacyjna Centrum obejmuje wycieczki z przewodnikiem, warsztaty geologiczne – stacjonarne i terenowe, prelekcje multimedialne, gry terenowe oraz specjalne programy edukacyjne (m.in. Geo-Geniusz, Geostanowiska w Twoim sąsiedztwie oraz Geo-Lab). Zastosowanie nowoczesnych, interaktywnych form przekazu wzbogaconych o różnorodne narzędzia multimedialne, powoduje, że oferta Centrum cieszy się szczególnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, i do tych grup jest przede wszystkim skierowana. Szczegółowe informacje dotyczące rezerwacji i zakresu oferty Centrum znajdują się na stronie: www.centrum-geoedukacji.pl.

 

dsc_0981_644


Ważnym elementem Geoparku jest Amfiteatr, Rezerwat i Park Kadzielnia. Amfiteatr Kadzielnia w Kielcach stanowi unikalny, na skalę europejską obiekt wpisany w krajobraz dawnego wyrobiska wapieni, którego centralna część – w postaci malowniczego ostańca skalnego, objęta jest obecnie ochroną, jako Rezerwat Kadzielnia. W latach 2008-2010 miała miejsce gruntowna przebudowa obiektu. W ramach inwestycji zrealizowano przede wszystkim budowę zadaszenia sceny i widowni oraz przebudowę sceny, podscenia i widowni wraz z infrastrukturą techniczną. Inwestycję zakończono w sierpniu 2010 roku. Unowocześnienie Amfiteatru Kadzielnia umożliwia realizację widowisk na najwyższym światowym poziomie, co zostało podkreślone m.in. cyklem imprez ,,Sabat Czarownic’’czy Kabareton Świętokrzyski transmitowanych w telewizji publicznej. Szczegółowe informacji na temat obiektu i odbywających się w nim imprez dostępne są na stronie: www.amfiteatr-kadzielnia.pl .

 

 

kadzielnia_fot_wirtualne_swietokrzyskie_pl_1050_01

 

Park Kadzielnia to typowy obszar pogórniczy zagospodarowany pod cele turystyki, rekreacji i edukacji. Kluczowym elementem infrastruktury turystycznej są ścieżki terenowe wraz z punktami widokowymi oraz Podziemna trasa turystyczna w połączonych jaskiniach: Odkrywców, Prochowni i Szczelinie na Kadzielni. Obiekt ten przygotowany do użytku i administrowany przez Geopark Kielce jest obecnie rozpoznawalną w regionie atrakcją turystyczną, którą rokrocznie odwiedza ponad 10 tys. turystów. Szczegółowe informacje odnośnie atrakcji i możliwości rezerwacji zwiedzania Podziemnej trasy turystycznej na Kadzielni dostępne są pod adresem: www.geopark-kielce.pl/jaskinie .

 

Kielecki Ogród Botaniczny to najnowsza inwestycja realizowana przez Geopark Kielce. Aktualny stan inwestycji obejmuje nasadzenia w części południowej, połączone z budową kolejnych części alpinarium (m.in. Tatry Zachodnie i Wysokie oraz Góry Świętokrzyskie) oraz zakończoną już realizację budynku Zielonej Szkoły. Ogród Botaniczny w Kielcach wypełnia lukę w przestrzeni pomiędzy Warszawą, Łodzią, Zabrzem, Krakowem i Lublinem. Jest urzeczywistnieniem kilkudziesięciu lat dążeń kieleckiego środowiska naukowego. Głównym organizatorem i koordynatorem na etapie planowania ogrodu botanicznego był prof. dr hab. Stanisław Cieśliński, profesor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jego pomysł znalazł uznanie i wsparcie organizacyjne u Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego. Prace organizacyjne nad tworzeniem ogrodu zostały powierzone Geoparkowi Kielce. Po zakończonych pracach konkursowych nad projektami i wykupieniu gruntów pod przyszły ogród, w roku 2009 przystąpiono do pierwszego etapu prac ziemnych i grodzenia terenu. Od tego momentu obszar przyszłego Ogrodu Botanicznego ulega sukcesywnym zmianom, których docelowym efektem będzie udostępnienie części południowej (nasadzeniowej) i północnej (kubaturowej) dla odwiedzających i specjalistów.

 

Szczegółowe i systematycznie aktualizowane informacje na temat inwestycji można sprawdzić pod adresem: http://www.geopark-kielce.pl/ogrodbotaniczny .

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.