Strzegom - kolejne odsłony Granitowego Serca Polski

Gmina Strzegom przedstawia się…

 

panorama_strzegomia_717

Panorama Strzegomia

 

Gmina Strzegom leży w południowo-zachodniej części Polski na obszarze województwa dolnośląskiego, w powiecie świdnickim, wśród granitowych i bazaltowych wzniesień nazwanych Wzgórzami Strzegomskimi.  Na obszarze gminy znajduje się miasto Strzegom oraz dwadzieścia dwa sołectwa: Bartoszówek, Goczałków, Goczałków Górny, Godzieszówek, Granica, Graniczna, Grochotów, Jaroszów, Kostrza, Międzyrzecze, Modlęcin, Morawa, Olszany, Rogoźnica, Rusko, Skarżyce, Stanowice, Stawiska, Tomkowice, Wieśnica, Żelazów i Żółkiewka. Powierzchnia gminy wynosi 145 km2, natomiast obrębów wiejskich 123 km2. Obszar gminy należy do makroregionu Przedgórze Sudeckie tj.  Wzgórza Strzegomskie i Obniżenie Podsudeckie oraz makroregionu Pogórze Zachodniosudeckie, czyli Pogórze Bolkowsko - Wałbrzyskie. Głównymi osiami komunikacyjnymi o znaczeniu lokalnym są drogi Jelenia Góra –Wrocław, Świdnica –Legnica oraz obwodnica miasta Strzegomia. Gmina Strzegom pod względem jakości gleb jest przykładem gminy o bardzo dobrych warunkach glebowych. Przeważają tu gleby pseudobielicowe w kompleksie pszennym dobrym, które w połączeniu ze specyficznym mikroklimatem stwarzają korzystne warunki do produkcji rolniczej. Przemysł związany jest głównie z wydobyciem i obróbką surowców mineralnych, głównie granitu.Strzegom – Granitowe Serce Polski

 

strzegom_-granitowe_serce_polski_717Dobrem naturalnym gminy Strzegom jest granit. Wydobycie, obróbka, przeróbka granitu i produkcja wszelkiego rodzaju wyrobów kamiennych osiągnęły w gminie Strzegom standardy światowe, a firmy tu działające zajmują wysokie lokaty w ogólnopolskim rankingu.  Górnictwo odkrywkowe, będące filarem gospodarki gminy Strzegom, obejmuje swym  zasięgiem 31 okręgów górniczych, 14 czynnych kamieniołomów, ponad 350 firm, zatrudniających ponad 4 tys. pracowników, liczne związki branżowe o ogólnopolskim zasięgu  i klaster kamieniarski. W gminie tworzą  lokalni rzeźbiarze: Ewa Solima, Jerzy Zysk, Adam Ratkowski, Zbigniew Zych.  W Strzegomiu powstają niezwykłe rzeczy z kamienia, które przyciągają uwagę swoją niepowtarzalną formą, nowatorskim spojrzeniem na możliwości kamienia i ekspresją wyrazu. Święto Granitu Strzegomskiego, które promuje możliwości kamienia i osiągnięcia branży kamieniarskiej  przybrało niespotykaną w Polsce formę swoistej symbiozy przemysłu, nauki, sztuki i kultury.

 

kopalnie_granitu_717

Kopalnia granitu


Gmina Strzegom- przyjazna inwestorom

 

fsb_piekarnia_820

FSB PiekarniaGmina Strzegom posiada dobre warunki lokalizacyjne, komunikacyjne i bardzo przyjazny inwestorom samorząd gminny, który wykorzystując różne mechanizmy dla rozwoju inwestycji, kształtuje przyszłość Strzegomia poprzez tworzenie sprzyjających warunków dla powstawania nowych i rozwoju już istniejących inwestycji. W pełni uzbrojone tereny podstrefy Strzegom położone w granicach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST - PARK" Sp. z o.o. , tereny przygotowywane pod rozszerzenie podstrefy oraz inne grunty komunalne stanowią jeden z najważniejszych argumentów dla lokalizacji nowych przedsięwzięć w Strzegomiu. Aktualnie  gmina Strzegom dysponuje powierzchnią ponad 25 hektarów do inwestowania. Wspieranie przedsiębiorczości to dewiza gminy Strzegom. Podjęto stosowne uchwały w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości na sześć lat dla przedsiębiorców inwestujących w nowe hale produkcyjne oraz zwolnienia na trzy lata dla firm, które dobudowują lub nadbudowują istniejące już obiekty produkcyjne w ramach pomocy de minimis cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Wizytówki gminy Strzegom  

 

wito_granitu_strzegomskiego_2_717

Święto Granitu StrzegomskiegoGmina Strzegom może poszczycić się wspaniałymi obiektami sportowymi, zabytkami, będącymi perełkami architektury gotyckiej, a także imprezami kulturalnymi i sportowymi o charakterze międzynarodowym. W program kulturalny i sportowy Dolnego Śląska na stałe wpisały się imprezy: Międzynarodowy Festiwal Folkloru, organizowany od 24 lat, Biennale Rzeźby w Granicie, letnia Szkoła Projektowania w Kamieniu, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, Międzynarodowy Turniej Judo im. E. Brzegowego, czy Dożynki Gminne i Dolnośląskie.


Bazylika Strzegomska - perła rycerskiego gotyku, największa atrakcja turystyczna miasta  

 

bazylika_strzegomska_1024Największą atrakcją turystyczną miasta jest kościół pw. św. App. Piotr i Pawła w Strzegomiu – obecnie Bazylika Strzegomska, jedna z największych gotyckich budowli sakralnych na Dolnym Śląsku. Świątynia jest zwieńczona dachem o powierzchni 1 ha, co świadczy o jej wielkości i niezwykłości,  posiada trzy unikatowe, gotyckie portale wejściowe z gareliefami przedstawiającymi sceny biblijne. Na wieży znajduje się najstarszy czynny w Polsce dzwon. W 2002 r. kościół pw. Św. App. Piotr i Pawła w Strzegomiu otrzymał, decyzją papieża Jana Pawła II, zaszczytny tytuł Bazyliki Mniejszej, w 2012 r. został partnerem projektu Via Sacra i   w tym samym roku otrzymał tytuł Pomnika Historii. W 2012 roku, podczas Jubileuszu  770 - lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom, decyzją papieża Benedykta XVI, Apostołowie – św. Piotr i św. Paweł zostali patronami miasta.

Ale to nie tylko bazylika stanowi o atrakcyjności Strzegomia jako średniowiecznego miasta. Wokół kościoła położone są urokliwe małe kościoły gotyckie, a wśród nich unikat na Dolnym Śląsku – Basteja Obronna pw. św. Antoniego, które zachęcają do zwiedzania i spacerów. Od strony południowej do Bazyliki Mniejszej przylegają ogrody zwieńczone starymi murami obronnymi, w których możliwy jest odpoczynek i relaks. Dla turystów odwiedzających bazylikę przewidziano imprezy mające na celu promocję kościoła – m. in. „Noc kościołów” czy też „Gotyk na dotyk”. W kościele odbywa się wiele koncertów i widowisk z wykorzystaniem światła i dźwięku, okolicznościowych wystaw, adoracji, a w ogrodach odbywają się pikniki parafialne. Bazylika to obecnie tętniące życiem centrum kultury religijnej, odnowy duchowej oraz działalności oświatowej. Dodajmy, że parafia wraz z Urzędem Miejskim w Strzegomiu wydała wiele ciekawych publikacji nt. historii i wspaniałej architektury Bazyliki Mniejszej.Strzegom 2017 - Mistrzostwa Europy‎ Seniorów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego

 

wsierp1_820W sierpniu 2017 roku w Strzegomiu zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy‎ Seniorów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Uroczystość przekazania flagi FEI - Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej odbyła się 13 września br. podczas tegorocznych mistrzostw rozgrywanych w szkockim Blair. Strzegom reprezentowali - Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz dyrektor zawodów Marcin Konarski.


 
Strzegom 2017 – zaprasza!

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.