Mielno zaprasza przez cały rok! Także jesienią i zimą

mielno_logo_2_982

Gmina Mielno – usytuowana pomiędzy morzem a jeziorem Jamno, pełna urokliwych dzikich plaż, których coraz mniej na wybrzeżu, czystych plaż, w rankingach internetowych często w ścisłej czołówce najpopularniejszych polskich kurortów.


Mielno,  stolica gminy, leży 12 km od Koszalina. W sezonie letnim do Mielna można dostać się z Koszalina szynobusem Przewozów Regionalnych,  autobusami MZK, a także przypływającym do Unieścia statkiem Koszałek, autobusami PKS, które kursują dalej, przez Mielenko i Chłopy do Sarbinowa i Gąsek, prywatnymi busami oraz własnymi środkami lokomocji. Droga z Mielna do Mielenka – biegnie wzdłuż alei ponad 150–letnich lip. Stare drzewa szczególnie pięknie reprezentują się wiosną i jesienią, a w okresie letnim tworzą naturalny szpaler i osłonę dla kie­rowców przed słońcem. Dwukilometrową drogę z Mielna można także przebyć przez las mieszany lub chodnikiem. Warto odwiedzić także nowo otwarty Park Linowy w Mielnie, w którym czeka ponad 60 atrakcji.

 

Na terenie gminy Mielno leży Jezioro Jamno (jezioro w całości należy do gminy). Jego średnia głębokość wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta. Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał Kanał Jamneński zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem na trasie  do Łaz. Powstał w 1890 r., kiedy to w wyniku sztormu zamknięta została mierzeja pod Łazami.

 

Sympatycznym akcentem Mielna jest  Pomnik Jelenia. Niestety często jest dewastowany, ale zawsze jednak odnawiany. Rzeźba najpierw znajdowała się na placu przy muszli koncertowej (ul. 1 Maja), obecnie można ją podziwiać na skwerku przy Urzędzie Gminy (ul. B. Chrobrego 10). Z kolei Pomnik Morsa usytuowany przy głównym wejściu na plażę (ul. Kościuszki), jest symbolem organizowanych w Mielnie od 2004 roku Międzynarodowych Zlotów Morsów, na które przybywają tysiące miłośników zimowych kąpieli.

 

mielno_plaa_3_1309 

 

Gminę Mielno stanowi kilka znanych nadmorskich miejscowości.

 

Unieście, to druga co do wielkości miejscowość gminy, położona nieopodal Mielna. To wymarzone miejsce dla rodzin z dziećmi. Czyste, szerokie plaże, morski klimat i wspaniała atmosfera, to podstawowe walory miejscowości, które sprawią, że chce się tu wrócić. Doskonałe położenie – na mierzei, pomiędzy morzem a jeziorem Jamno, naturalne i dzikie wydmy, czyste lasy i ciekawe ścieżki rowerowe przyczyniają się do wyjątkowości tego miejsca. Często odwiedzana przez turystów jest Przystań Rybacka w Unieściu. Tu można kupić ryby prosto z morza lub świeżo wędzone węgorze, łososie, halibuty, śledzie i inne ryby. Można przyjrzeć się pracy rybaków na łodziach i w sieciarniach.

 

Z kolei Sarbinowo należy do najpiękniejszych miejscowości gminy. Wieś leży tuż przy samej wydmie i promenadzie gdzie, znajduje się wiele pięknie odrestaurowanych budynków przedwojennych oraz nowoczesne wille i pensjonaty.

 

Malowniczą nadmorską wsią jest Mielenko, bezpośrednio sąsiadującą z Mielnem. Jej sielski charakter znacznie odróżnia ją od pobliskiego kurortu. Mielenko to idealne miejsce na wypoczynek dla osób szukających cichej i atrakcyjnej miejscowości nadmorskiej.

 

6 km od Mielna leżą Chłopy – miejscowość letniskowa, która stanowi doskonałą ofertę turystyczną dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Ukształtowanie terenu, malownicze ścieżki dla spacerowiczów, trasy rowerowe oraz szeroka i czysta plaża to tylko niektóre z licznych walorów tej miejscowości. Warto wybrać się na wycieczkę do tamtejszych Przystani Rybackich. Przed południem można tutaj obserwować rybaków wracających z morza sieciami pełnymi ryb. Urokliwe tawerny, wędzarnie i bary, serwujące świeże ryby morskie przyrządzone na różne sposoby, czynią przystanie jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

 

mielno_przyta_rybacka_w_chopach_1152

 

Kolejna miejscowość, to Gąski – piękne, czyste plaże, wspaniały nadmorski klimat oraz urok małego letniska to niewątpliwie atuty tej malowniczej miejscowości. Turyści wciąż na nowo odkrywają, że Gąski są wyśmienitym miejscem relaksu. Ta położona 12 km od Mielna osada, oferuje spokój i wypoczynek, połączony z niedrogą bazą noclegową. Niemal każde gospodarstwo prowadzi tu działalność wczasową. Charakterystycznym dla niej elementem są pola campingowe o wysokim standardzie. Powstało wiele nowych budynków, pensjonatów i kwater oferujących bardzo atrakcyjną jakość i przystępne ceny. Niewątpliwie największą tamtejszą atrakcją turystyczną jest Latarnia morska w Gąskach. Została zbudowana  na przełomie 1877-78 r., mierzy 50,2 m wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce.

 

Na wschodnim brzegu jeziora Jamno, 6 km na wschód od Unieścia leżą Łazy. To najmniejsze sołectwo w gminie Mielno. Na stałe mieszkają tu zaledwie 84 osoby. Już około 2000 lat p.n.e. istniała tu osada ludzka. Przez wiele lat Łazy były niewielką osadą rybacką.

 

Na południe od drogi wiodącej do Chłopów i Sarbinowa widać zabudowania miejscowości Niegoszcz. W ostatnich latach powstało tam wiele pięknych gospodarstw agroturystycznych i nowoczesnych pensjonatów.

 

Po zdrowie nad morze

Najcenniejszym walorem gminy Mielno jest oczywiście Morze Bałtyckie – pod względem rocznej temperatury Bałtyk można określić mianem zmiennego. Najniższa temperatura wód notowana jest w miesiącu lutym i kształtuje się ona na poziomie 1 st. C. Natomiast w ciągu sezonu letniego (lipiec, sierpień) temperatura w południowej i południowo- wschodniej części akwenu dochodzi nawet do 19 st. C.

 

mielno_plaa_1309

 

750 lat Mielna

Po raz pierwszy Mielno – Mëllen wymieniono w dokumentach pochodzących z 1266 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku Mielno będzie świętować swoje udokumentowane 750-lecie. W posiadaniu prywatnego kolekcjonera znajduje się replika herbu Gross Moëllen z 1288 r. W  1333 r. właściciel posiadłości Mëllen – Henning Schlieffen – sprzedał ją Hermanowi Damitzowi. Mielno było własnością tego rodu do 1776 r., następnie trafiło pod zarząd wierzycieli. W 1804 r. Mielno zakupił ród Schmelingów. Do rozwoju mieleńskiego kąpieliska przyczynił się Max von Schmeling – wówczas najsłynniejszy Europejczyk, który w 1936 r. pokonał przez nokaut króla światowego boksu Joe Louisa i został mistrzem świata wszechwag. Max von Schmeling był również prezesem Mieleńskiego Związku Kąpielowego, popierał inicjatywę budowy pływalni z podgrzewaną wodą. W 1770 r., a więc w okresie kiedy w Anglii zakładano już pierwsze kąpieliska nad morzem, Jan Wolfgang Goethe uważał, że publiczna kąpiel jest szaleństwem zwolenników powrotu do natury. Do połowy XVIII w. morze było dla większości ludzi siedliskiem grozy i nieczystych sił, z którymi łączono zabobonne wyobrażenia. Tu i ówdzie krążyły wieści o nadzwyczajnych właściwościach morskich kąpieli, które osobom trawionym różnymi dolegliwościami przywracały siły, poczucie świeżości i rześkości, a nawet powodowały całkowite ozdrowienia, lecz do oficjalnego uznania wartości kąpieli daleka była jeszcze droga. W miarę jak poznawano lecznicze, wzmacniające i hartujące oddziaływanie kąpieli morskich zaczęto zakładać kąpieliska nadmorskie.

 

Najwcześniej, bo już od lat 20.-30. XIX wieku rolę małych kąpielisk zaczęły spełniać Unieście i Mielno. W 1873 r. w osadzie rybackiej w Unieściu, w miesiącach letnich, było kilka restauracji, a liczba osób w kąpieliskach Unieścia, Mielna, Chłopów i Sarbinowa wynosiła ponad tysiąc osób. Do 1881 r. obowiązywał zakaz wspólnych kąpieli kobiet i mężczyzn. Kobiety kąpały się z reguły od godz. 8 do 10 i od 13 do 15, a mężczyźni od godz. 6 do 8 i od 17 do 19 . Administracja kąpielisk strzegła swych gości przed natręctwem ludzi postronnych, jako że było nie lada wydarzeniem, gdy człowiek wchodził do wody „tylko dla zabawy”. Letnik zażywający kąpieli morskich zakładał specjalny ubiór, a wywoływał tak duże emocje, że współcześni mu pamiętnikarze poświęcali jego wyczynom całe stronice. Niedyskretnym gapiom starano się uniemożliwić podglądanie plażowiczów przez zakaz zbliżania się do kabin na odległość mniejszą niż 50 kroków, lecz jak wynika z XIX-wiecznych dokumentów zakaz ten nie zawsze mógł być wyegzekwowany.

 

 Zapraszamy do Mielna!

Zapraszam do spędzenia uroczych, letnich chwil w miejscowościach naszej gminy. Znajdziecie u nas czyste plaże, spotkacie przyjaznych gospodarzy, poznacie klimat urokliwego miejsca nad polskim Bałtykiem, poczujecie zapach morskiej bryzy, ujrzycie cud natury, czyli miejsce zetknięcia morza z jeziorem – zwane Kanałem Jamneńskim – zobaczycie prawdziwego morsa…Wszystkim smakoszom polecam rybne specjały prosto z rybackich kutrów, aktywnym wczasowiczom rozmaite sporty wodne, leśne trasy spacerowe, wędkowanie, zaś najmłodszym gościom budowanie zamków z piasku i dziecięce miejsca zabaw. Popołudniami i wieczorami dużym oraz małym turystom proponuję uczestnictwo w imprezach Mieleńskiego Lata Artystycznego. Czeka na Państwa szereg komfortowych obiektów i nowoczesna baza uzdrowiskowo-hotelowa. Państwa rekomendacje, które uzyskała Gmina Mielno w prestiżowych rankingach i konkursach, potwierdzają, iż jesteśmy tym jedynym i wyjątkowym na Pomorzu miejscem na urlop, wczasy i wypoczynek – zaprasza Olga Roszak–Pezała, wójt gminy Mielno, i dodaje: Zapraszamy  przez 365 dni w roku. Obalamy mit, iż morze jest atrakcyjne tylko latem. Zapraszamy zimą na wielkie morsowanie w Bałtyku, jesienią na szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, wiosną na odnowę biologiczną i zabiegi SPA, latem na plażę i do uprawiania sportów wodnych na morzu i jeziorze. Zaś przez cały rok na spacery brzegiem Bałtyku.
Zlot Morsów
mielno_logomzm_648

- 12-letnia tradycja morsowania  - Mielno zimową stolicą morsów. W 2015 pobicie Światowego Rekordu Guinessa - 1799 osób jednocześnie kąpiących się w Bałtyku
- najmłodszy mors miał 4 miesiące, a foczka 8 miesięcy
- najstarszy mors miał 82 lata, a foczka 77 lat
- z najbardziej odległego zakątka przybył do nas mors pokonując trasę prawie 900 km
- promocja aktywnego stylu życia, forma zabawy i rekreacji
- promocja aktywnego stylu życia, forma zabawy i rekreacji
- patronat m.in. Ministra Sportu i Turystykimielno_morsy_-_dwie_odsony_960_01

 

Turystyka zimowa i całoroczna

- zimą – wielkie morsowanie w Bałtyku
- specjały rybne prosto w kutrów rybackich przez cały rok
- ośrodki sanatoryjne, uzdrowiskowe, odnowa biologiczna , zabiegi i rytuały SPA przez cały rok
- rozbudowana baza hotelarska i gastronomiczna
- alternatywne formy spędzania wolnego czasu: plaża, spacery, sporty wodne (na morzu i jeziorze), szlaki turystyczne, leśne ścieżki rowerowe

 

mielno_jezioro_jamno_1296 

 
Dlaczego warto odwiedzić Gminę Mielno?

- 25 km piaszczystych, szerokich, czystych i bezpiecznych plaż
- wyjątkowy klimat – morskie powietrze nasycone jodem
- duże obszary leśne
- unikalne położenie – nad morzem i jednocześnie nad jeziorem
- ścieżki rowerowe, szlaki piesze
- żeglarstwo, wędkowanie
- 17,5 tys. miejsc noclegowych,
- nowoczesna baza turystyczna, uzdrowiskowa, hotelarska

 

mielno_ogolny_widok_1309

 

mielno_herb_392

www.mielno.pl

www.facebook.com/GminaMielno


 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.