Złote Godło Najwyższa Jakość 2015 dla Grupy Medycznej Scanmed

qi_zloto_small_591

 

Lider na rynku medycznym w Polsce nagrodzony. Grupa Scanmed zdobyła Złote Godło w programie Najwyższa Jakość – Quality International za kompleksowe usługi leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego w zakresie ginekologii.

 

 

Innowacyjne Centrum Ginekologii

 

Centrum Ginekologii Grupy Scanmed działa od ubiegłego roku. Ośrodek funkcjonuje w ramach struktur szpitala św. Rafała w Krakowie i przyjmuje pacjentki z całej Polski. Centrum Ginekologii Grupy Scanmed zapewnia wielostronną opiekę medyczną począwszy od konsultacji lekarskich i programów profilaktycznych, poprzez pełen wachlarz nowoczesnych badań diagnostycznych, aż po innowacyjne zabiegi operacyjne i rehabilitację. Ośrodkiem kieruje dr n. med. Paweł Szymanowski, Ordynator Oddziału Ginekologii Scanmed Szpitala św. Rafała w Krakowie, gdzie zespół medyczny na co dzień wykonuje innowacyjne zabiegi medyczne.

fot1_joanna_szyman_536

 

– Innowacyjność jest istotnym filarem naszej działalności. Nie tylko staramy się podążać za trendami i dobrymi praktykami, ale aktywnie je wyznaczamy, między innymi w dziedzinie ginekologii. Dlatego wprowadzając do codziennej praktyki przełomowe technologie, podnosimy jakość dostępnych na rynku świadczeń medycznych – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu Grupy Scanmed.

 

Powstałe niespełna dwa lata temu Centrum ma już na swoim koncie znaczące osiągnięcia. Opracowana przez prof. dr hab. Marcina Jóźwika metoda rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowo-macicznych metodą laparoskopową (HYSA) pozwala na usunięcie bezpośredniej przyczyny obniżenia macicy zachowując równocześnie wszystkie narządy rozrodcze kobiety. Oszczędza macicę, którą do tej pory w większości przypadków trzeba było usunąć, co wiązało się z bardziej dolegliwym bólem pooperacyjnym i koniecznością dłuższej rekonwalescencji.

 

Latem 2014 roku zespół pod przewodnictwem dr n. med. Pawła Szymanowskiego wykonał pierwszy w Polsce zabieg łączonej laparoskopowo-pochwowej rekonstrukcji dna miednicy u pacjentki, u której nastąpiło całkowite wypadnięcie pochwy i macicy. Operacja polegała na przywróceniu położenia pęcherza moczowego od strony pochwy i jednoczesnym umocowaniu implantu do szyjki macicy i kości krzyżowej od strony brzusznej małoinwazyjną metodą laparoskopową z użyciem opracowanego w Niemczech implantu.

 

– W codziennej praktyce stawiamy na poszukiwanie rozwiązań jak najbardziej optymalnych dla pacjenta. Dlatego inwazyjne operacje zastępujemy nowoczesnymi, często pionierskimi zabiegami, które zmniejszają dolegliwości bólowe i skracają czas rekonwalescencji. Wobec wciąż niewystarczającej wśród kobiet świadomości, jak istotna jest dbałość o zdrowie intymne dużo uwagi poświęcamy również działalności edukacyjnej – dodaje prezes Joanna Szyman, Prezes Zarządu Grupy Scanmed.

 

W czerwcu br. w Scanmed Szpitalu św. Rafała uruchomiono Ogólnopolskie Centrum Uroginekologii, które jest certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym i referencyjnym Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz certyfikowaną poradnią Niemieckiego Towarzystwa Kontynencji, a także jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce.

 

Placówka aktywnie włączyła się w tegoroczne obchody Tygodnia Kontynencji. Grupa Scanmed została też partnerem I Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, który zgromadził ponad 250 uczestników potwierdzając ogromne zainteresowanie środowiska medycznego oraz istniejące potrzeby polskich lekarzy, fizjoterapeutów i pacjentów odnoście diagnostyki i leczenia uroginekologicznego na europejskim poziomie.

 

______________________________________

 

Laparoskopem w raka

 

Wykrycie i leczenie nowotworu narządów płciowych lub miejsc intymnych stanowi dla kobiety ogromny stres. Jest on tym większy, jeśli jedyną szansą na powrót do zdrowia jest leczenie operacyjne. Grupa Scanmed proponuje pacjentkom szereg małoinwazyjnych zabiegów dla zachowania zdrowia i komfortu zarazem.

 

O zaletach laparoskopii w ginekologii mówią prof. dr hab. Marcin Jóźwik oraz dr n. med. Paweł Szymanowski z Centrum Ginekologii Scanmed Szpitala Św. Rafała w Krakowie.

 

W jaki sposób laparoskopia pomaga zminimalizować ryzyko powikłań?

 

Paweł Szymanowski: Laparoskopia pozwala ograniczyć krwawienie, uraz narządów wewnętrznych i zaburzenia ich funkcji, a także problemy w trakcie gojenia. Gojenie rany i powrót do zdrowia są zdecydowanie dłuższe w przypadku operacji na otwartym brzuchu, a to sprzyja powstaniu innego rodzaju powikłań i zakażeń oraz przynosi gorszy efekt kosmetyczny. Klasyczne operacje częściej skutkują też powstaniem zrostów w jamie brzusznej.


A co z powstawaniem zakrzepów?


Paweł Szymanowski: Dziś wiemy, że przedłużone leżenie i rekonwalescencja sprzyjają powstawaniu zakrzepów. Dzięki laparoskopii można zminimalizować takie powikłania. 

 

Jak szerokie zastosowanie ma laparoskopia w leczeniu nowotworu narządów płciowych?

 

Marcin Jóźwik: W naszym ośrodku standardowo wykonywane są operacje nowotworów endometrium (śluzówki macicy) sposobem laparoskopowym i takie postępowanie zgodne jest z zaleceniami światowych i europejskich towarzystw naukowych. Tę metodę można również stosować w mało zaawansowanych nowotworach szyjki macicy. W przypadku nowotworów jajnika standardem jest wciąż operacja na otwartym brzuchu. Wyjątek stanowią nowotwory jajnika w bardzo wczesnym stadium. Wtedy również operację można przeprowadzić laparoskopowo.

 

Nasi eksperci:

fot2_marcin_jozwik_324

prof. dr hab. Marcin Jóźwik

Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku oraz na Uniwersytecie w Montpellier we Francji. Specjalizację w dziedzinie ginekologii i położnictwa uzyskał z wyróżnieniem w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku, zaś specjalizację w dziedzinie ginekologii onkologicznej uzyskał w Niemczech, w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu w Ulm w Aalen. Jako stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz amerykańskiej Fundacji Fulbrighta odbył staże w Centrum do Walki z Rakiem w Montpellier oraz na Uniwersytecie Stanowym Colorado w Fort Collins, w USA. Pracując od 2006 roku w Niemczech, zdobył wysokie kwalifikacje z zakresu leczenia nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej oraz leczenia nowotworów kobiet, w szczególności z wykorzystaniem chirurgii małoinwazyjnej – laparoskopii i hysteroskopii. Obecnie jest kierownikiem Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

 

fot3_pawel_szymanowski_486

dr n. med. Paweł Szymanowski

Ukończył studia na Akademii Medycznej w Hanowerze w Niemczech. Specjalizacja z zakresu ginekologii i położnictwa w Szpitalu Klinicznym Charité w Neuruppinie oraz w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Drezdeńskiego w Görlitz. Były ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Greiz. Prowadził własną praktykę i oddział ginekologiczno-położniczy w Würzburgu. Obecnie jest ordynatorem oddziału ginekologicznego w Scanmed Szpitalu Świętego Rafała w Krakowie, jak też konsultantem w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem w Hanau, w Niemczech. Posiada szczególne doświadczenie w dziedzinie leczenia operacyjnego nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej z wykorzystaniem chirurgii minimalnie inwazyjnej oraz w zakresie onkologii ginekologicznej, chirurgii piersi i uroginekologii zachowawczej

  

***

Grupa Scanmed jest liderem w tworzeniu kompleksowej, koordynowanej opieki medycznej na wysokim poziomie jakości i bezpieczeństwa. Scanmed udziela ponad 1 mln świadczeń medycznych w ciągu roku – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń ratujących życie. Scanmed działa w największych miastach w Polsce, oferując usługi w ramach 36 wielospecjalistycznych ośrodków, a także sieci ponad 850 placówek partnerskich. Grupa zatrudnia blisko 2,5 tys. specjalistów.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.