Nowa Inwestycja LPGK - Sortownia odpadów zmieszanych

Sortownia odpadów zmieszanych to kolejna inwestycja Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., która ma poprawić efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstwa

 

logo_631


Została rozpoczęta 28 maja 2015 roku i składała się z dwóch etapów — budowy placu technologicznego oraz montażu urządzeń. Sortownia wyposażona w sita bębnowe pełni funkcję instalacji do mechanicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Instalację postawiono na terenie placu. W skład sortowni wchodzą:

- przenośnik wznoszący zintegrowany z nadawą,

- stacjonarny przesiewacz bębnowy o średnicy 3 m i długości 14,5 m,

- zespół przenośników,

- separator metali żelaznych,

- stacja automatycznego załadunku kontenerów,

- automatyka sterownicza z systemem bezprzewodowego przesyłania danych.

Planowana roczna zdolność przerobowa sortowni wynosi ok. 50 tys. ton przy pracy jednozmianowej, a jej minimalna wydajność to 17 ton/godz.

 

sortownia2_2_820Odpady zmieszane dowożone są do instalacji i rozładowywane w boksie. Przy pomocy ładowarki podawane są do nadawy, z której przy pomocy przenośnika wznoszącego trafiają do przesiewacza bębnowego o średnicy oczek 90 mm. Na sicie bębnowym wyodrębniane są frakcje odpadów do 90 mm i powyżej 90 mm. Wydzielona na sicie frakcja do 90 mm, głównie biologiczna część odpadów kierowana jest do boksu z bloczków  betonowych, z którego trafi do kompostowni. Frakcja powyżej 90 mm poprzez przenośnik skierowana jest do stacji automatycznego załadunku kontenerów, z której jest transportowana do sortowni odpadów surowcowych lub na składowisko w zależności od jakości odpadów. Na kwatery trafia balast i odpady, których nie można wykorzystać i są dopuszczone do składowania.

 

sortownia2_1_820


Nowa sortownia umożliwi spełnienie wymagań dotyczących gospodarki odpadami zgodnie z obowiązującymi przepisami i przyczyni się do zwiększenia poziomu odzysku odpadów. Sortownia w pełni zabezpieczy zagospodarowanie odpadów wytworzonych przez mieszkańców Legnicy i sąsiadujących gmin. Przyczyni się także do redukcji negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko naturalne.

 

sortownia2_5_820


Łączny koszt realizacji wyżej opisanej inwestycji wyniósł ponad 3 mln 700 tys. zł.


 

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.