Góra Kalwaria – tradycja i nowoczesność

Góra Kalwaria to gmina, która bez wątpienia łączy wspaniałe tradycje z nowoczesnością, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem zarówno do zamieszkania, jak i zainwestowania i prowadzenia biznesu.

Góra Kalwaria to wspaniałe miejsce na mapie Polski. Licząca ponad 25 tys. mieszkańców gmina położona jest 35 km na południe od Warszawy, obfituje w wiele atrakcyjnych miejsc pod względem historycznym, przyrodniczym i krajobrazowym. Góra Kalwaria to czyste środowisko, rozwinięte sadownictwo, klarowny podział na część przemysłową, rolniczą i mieszkaniową. Zachwyca malowniczy nadwiślański krajobraz, obiekty sakralne różnych wyznań oraz cenne zabytki. Jest to urokliwe miasto o obliczu przyjaznym dla mieszkańców i turystów. Klimat i koloryt Góry Kalwarii pozwala na chwile? wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku, dlatego jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku. Planowanie weekendowych wycieczek jest proste dzięki aplikacji, która dostępna jest na stronie www.turystyka.gorakalwaria.pl. Dzięki niej można ułożyć trasę w taki sposób, aby zobaczyć Wisłę, bezkresne sady, historyczny Czersk (dawną stolicę południowego Mazowsza), kompleksy leśne w Chojnowskim Parku Krajobrazowym, które znajdują się na obrzeżach gminy, a także architektoniczne perły sztuki sakralnej dawnej Nowej Jerozolimy oraz pozostałości po przedwojennym żydowskim ruchu religijnym (chasydyzmie).


gra_kalwaria_widok_na_barokowy_koci_pw._podwyszenia_krzya_witego_na_grce_900

 

Warunki do prowadzenia biznesu


 Góra Kalwaria oferuje bardzo atrakcyjne warunki prowadzenia biznesu. Z jednej strony położenie blisko Warszawy, a jednocześnie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych wschód-zachód i północ-południe. Z drugiej przemyślane zagospodarowanie, które umożliwia dynamiczny rozwój biznesu. Północna część gminy to działalność usługowa i logistyczna oraz przemysł nieuciążliwy. W południowej zaś części rozwijają się przede wszystkim inwestycje sportowo-rekreacyjne. Niepowtarzalne walory turystyczne i krajobrazowe – Wisła i skarpa wiślana, Czersk i ruiny zamku, baza sportowo-rekreacyjna oraz unikalne w skali europejskiej założenia architektoniczne miasta – oferują szeroki wachlarz szans inwestycyjnych, zwłaszcza w zakresie turystyki.
 
Tereny inwestycyjne

Inwestowanie w Górze Kalwarii jest atrakcyjne ze względu na stabilność polityki podatkowej i opłat lokalnych. Ponadto istotne dla przedsiębiorców są informacje o tym, że gmina ma wysoki stopień zwodociągowania, skanalizowania i zelektryfikowania, a ceny za media, w tym wodę i kanalizację są jednymi z najniższych wśród okolicznych gmin. Prowadzone są też prace nad wdrożeniem dostępu do szerokopasmowego internetu na terenie całej gminy, co pozwoli organizacjom działającym i planującym tu działalność na korzystanie z szybkiego łącza internetowego. Wartością dodaną z punktu widzenia inwestycji jest decyzja o budowie obwodnicy Góry Kalwarii. Nie ulega wątpliwości, że odegra ona znaczącą role? w procesie rozwoju całego regionu. Stale aktualizowana oferta inwestycyjna jest dostępna na stronie www.gorakalwaria.pl, a pracownicy urzędu są zawsze gotowi do udzielania pomocy tym firmom, które zamierzają w Górze Kalwarii ulokować swoją działalność.
 
Komunikacja

Góra Kalwaria posiada bezpośrednią komunikację z Warszawą poprzez linie autobusów ZTM i PKS. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się mieszkańców i turystów podróżujących ze stolicy. Gmina cały czas pracuje nad rozwojem i zagęszczeniem sieci komunikacyjnej. Dogodny dojazd od strony Warszawy, a także połączenia autobusowe z Grójca, Kozienic, Warki, Radomia i innych większych miast w Polsce powodują, że osoby korzystające z komunikacji zbiorowej nie mają problemów z dotarciem do Góry Kalwarii. Dodatkową wartość stanowi bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą, z którego chętnie korzystają osoby mieszkające w Górze Kalwarii, a pracujące w stolicy. Warto tu nadmienić, że w bliskiej odległości od miasta znajduje się też lotnisko międzynarodowe im. F. Chopina, które stanowi bazę wypadową dla turystów i firm.
 
Edukacja

Strategia gminy na lata 2013–2020 definiuje zadania w zakresie oferty edukacyjnej oraz nadaje kierunek rozwoju. Jej filarami są: dostosowanie bazy edukacyjnej do wymagań i potrzeb dzieci i młodzieży, podniesienie poziomu kształcenia, wsparcie dyrektorów i nauczycieli poprzez systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także prowadzenie remontów i prac konserwacyjnych, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. Gmina wspiera i motywuje uczniów w procesie nauczania poprzez programy stypendialne oraz dodatkowe zajęcia. A w związku z tym, że na terenie gminy zlokalizowany jest Ośrodek dla uchodźców dyrektorzy i nauczyciele wykazują się dużym doświadczeniem i kompetencjami, szczególnie w zakresie kształcenia i współpracy z dziećmi cudzoziemskimi. Z tego powodu są oni zapraszani jako eksperci na konferencje i są już autorytetami. Takie kompetencje można zdobyć jedynie dzięki praktyce, więc nasi pedagodzy maja się czym dzielić.

 

gra_kalwaria_plkolonie_w_gminie_800

 

gra_kalwaria_przedszkolaki_w_urzdzie_1200Sport

Góra Kalwaria to miejsce, gdzie sportowy duch jest widoczny na każdym kroku. Bardzo dobra baza sportowa oraz oferta imprez cyklicznych służą całej społeczności, począwszy od najmłodszych pociech, poprzez młodzież i jej potrzeby, a skończywszy na osobach dojrzałych. Dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych gmina przygotowała zajęcia WF na krytej pływalni w Zespole Basenowym. Stanowią one wyróżnik na tle innych gmin, ponieważ są w 100 proc. finansowane z budżetu miasta. Dzięki nim dzieci już od najmłodszych lat kształtują umiejętności sportowe, podnoszą sprawność fizyczną, pracują nad hartem sportowego ducha. Gmina ponadto finansuje i wzbogaca ofertę zajęć pozalekcyjnych w szkołach oraz wspiera realizację programów profilaktycznych, które służą zmniejszeniu zagrożeń i patologii wśród młodzieży. Zaraz obok basenu do dyspozycji w sezonie letnim są boiska do gry w siatkówkę. Wielu lokalnych siatkarzy zaangażowanych jest w organizację oraz udział w zawodach z cyklu Grand Prix, czyli turniejach dla amatorów siatkówki plażowej, największych tego typu na Mazowszu. Młodzież chętnie korzysta z nowo wybudowanego skateparku.


gra_kalwaria_rajd_rallye_monte_calvaria_3_678

 
Kultura i rozrywka

11 grudnia 2015 r. zapisał się w sposób szczególny na kartach historii Góry Kalwarii. Tego dnia nastąpiło otwarcie Muzeum Błogosławionego Stanisława Papczyńskiego. To symboliczny początek powołania do życia ważnego obiektu. Z tej okazji zebrali się przedstawiciele różnych środowisk, w tym przedstawiciele kościoła, kultury i sztuki, lokalnej prasy i mieszkańcy. Wnętrza są bogate w eksponaty. Specjalnie przygotowane przez plastyków wydruki stanowią tło narracyjne dla zgromadzonych zbiorów. Część z nich stanowią starodruki, dokumenty oraz szaty liturgiczne. Jeden z sektorów poświęcony jest dziejom Góry Kalwarii. Gmina zdecydowała się wesprzeć utworzenie muzeum kwotą 40 tys. zł.


gra_kalwaria__muzeum_b._o._papczyskiego_1095_06

 

– Muzeum ma dużą wartość edukacyjną i kulturalną. Wierzę, że stanie się jedną z wizytówek naszego miasta. Miejscem, do którego będą przyjeżdżały wycieczki, chcące poznać życiorys o. Papczyńskiego, który w szczególny sposób wpisał się w dzieje regionu – powiedział Dariusz Zieliński, Burmistrz Góry Kalwarii. Dyrektorem Muzeum, które znajduje się w Domu Zakonnym Księży Marianów w Górze Kalwarii, został ks. Jan Rokosz MIC.
Za ofertę w zakresie rozwoju kultury i rozrywki w Górze Kalwarii odpowiada Ośrodek Kultury. Oferta jest bogata i stale się powiększa, a najmocniejszym akcentem turystyczno-kulturalnym gminy jest Czersk, z którym wiążą się najważniejsze w ciągu roku plany eventowe. Majowy Turniej Rycerski to wydarzenie całodzienne z pokazami konnymi, walkami rycerskimi, rekonstrukcjami bitew, atrakcjami dla dzieci, które cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów. Interesującym punktem w programie imprez plenerowych jest piknik związany z XVII-wieczną historią zamku w Czersku pt. „Szwedzi na zamku”. Popisy jazdy konnej, huk armat i zapach prochu strzelniczego, czyli rekonstrukcja, która obejmuje epizody historyczne sprzed 360 lat. Jesienią zaś odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Czersk, będący niegdyś stolicą Mazowsza, stanowi symbol dziedzictwa i jest miejscem szczególnym. To jedna z najbardziej okazałych i malowniczych budowli w rejonie, a jednocześnie świadectwo burzliwej historii, której ślady są tu bardzo wyraźne. Pomimo utraty wielu materialnych źródeł i dowodów przeszłości, przyjaciele Czerska i miłośnicy historii starają się zachować pamięć i tożsamość tego miejsca w umysłach lokalnej społeczności.
 
Nowoczesna struktura, potencjał ludzki, walory mieszkaniowe

Na terenie gminy dostępnych jest wiele atrakcyjnych nieruchomości. Są to mieszkania, gotowe domy jednorodzinne i grunty, które w skali powiatu utrzymują się na bardzo atrakcyjnym poziomie cenowym. Dzięki dogodnemu położeniu, komunikacji, ofercie edukacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz ofercie kulturalnej i sportowej gmina jest przyjaznym miejscem do mieszkania i prowadzenia biznesu. Zapewne te walory sprzyjają podejmowaniu przez wielu nowych mieszkańców decyzji o wyborze Góry Kalwarii na swoje miasto.

Tagi: Polska
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.