Ekogospodarka komunalna – skutecznie i kompleksowo

 

 

O działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze rozmawiamy z Włodzimierzem Stasiakiem, Prezesem Zarządu spółki.

 

Jakie zadania realizują Państwo w ramach swojej działalności?

 

mpgk_wodzimierz_stasiak-prezeszarzadu_803Nasze przedsiębiorstwo działa na rynku jeleniogórskim przede wszystkim w zakresie całorocznego utrzymania czystości ulic i placów oraz terenów zielonych, wywozu nieczystości stałych i płynnych, gruzu i innych odpadów. Zapewniamy mieszkańcom również comiesięczny odbiór odpadów wielkogabarytowych i tzw. problemowych. Na terenie miasta funkcjonuje obsługiwany przez naszą spółkę system selektywnego zbierania odpadów. W miejscach dogodnych dla mieszkańców miasta utworzono 250 gniazd do selektywnej zbiórki odpadów. Docelowo ma ich powstać 500. Na terenie spółki utworzono natomiast Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie mieszkańcy Jeleniej Góry mogą bez dodatkowych opłat przekazywać tzw. odpady problemowe, takie jak meble, sprzęt IT, AGD, baterie i inne. Dodatkowo w Jeleniej Górze zorganizowano PSZOK mobilny, umożliwiający mieszkańcom przekazywanie tzw. odpadów problemowych bezpośrednio z miejsca ich zamieszkania.  Ponadto MPGK sp. z o.o. prowadzi, według ustalonego harmonogramu, zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, które odbiera również bezpośrednio od mieszkańców miasta.

 

Jaki system segregacji odpadów przyjęto w mieście?

mpgk_jelenia_gra_altana_na_pojemniki_368

 

W Jeleniej Górze wprowadzono dość zaawansowany system podziału na pięć frakcji, w którym zbiera się oddzielnie odpady zmieszane, biodegradowalne, tworzywa sztuczne, szkło i makulaturę. Do segregacji odpadów zapewniamy swoim klientom odpowiednie pojemniki i worki. Większość spółdzielni w naszym mieście utworzyła altany, w których umieszczane są całe gniazda. Ponieważ pojemniki są pozamykane w takich altanach, to nawet jeśli pojawi się w nich nadmiar zgromadzonych odpadów, to nie wpływa to na estetykę najbliższego otoczenia.

 

Skąd u nas tak duża niechęć do segregacji śmieci?

 

Niechęć, to może zbyt mocne słowo. Wbrew jednak pozorom w naszym kraju jest to stosunkowo nowy temat i potrzeba przede wszystkim wielu lat edukacji aby przekonać ludzi co do słuszności segregacji i recyklingu w ogóle. Spółka ze swojej strony, między innym poprzez działalność edukacyjną, gorąco zachęca wszystkich do tej idei - na przykład za pośrednictwem specjalnych ulotek i konkursów informujemy o zasadach segregacji i przekonujemy mieszkańców, że prawidłowe segregowanie odpadów ma sens, tym bardziej, że dzięki temu wiele surowców można odzyskać. Uważam również, że należy obalić mit, że np. papier i  plastik i tak trafiają do jednego kontenera. W praktyce stosuje się kilka metod załadunku na śmieciarki odpadów zbieranych selektywnie i dzięki temu segregacja śmieci jest po prostu mniej kosztowna i bardziej efektywna. Poza tym wykorzytujemy m.in. śmieciarki wielokomorowe z przegrodami, do których trafiają odpady z tradycyjnych pojemników oraz plastikowych worków. Bardzo często śmieciarka odbiera tylko jeden rodzaj odpadów selektywnie zebranych ale wówczas taki system generuje wyższe koszty logistyczne.

 
Zadania komunalne w gminach muszą być dziś realizowane w oparciu o  rozwiązania i technologie gwarantujące spełnienie rosnących wymogów z zakresu ochrony środowiska. W jaki sposób spełniają Państwo te warunki?

 

Podejmujemy wyzwania w kierunku stosowania innowacyjnych, niekonwencjonalnych rozwiązań, jeśli tylko pozwolą one zminimalizować negatywne skutki rozwoju cywilizacyjnego. Chcemy podnosić poziom świadomości ekologicznej, zarówno wśród pracowników, jak i mieszkańców Jeleniej Góry. Kontynuujemy zakup pojazdów do wywozu odpadów oraz oczyszczania miasta o małej emisji CO2 do atmosfery. W najbliższych planach mamy budowę sortowni odpadów oraz biokompostowni. Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej planowana jest również budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Wspólnie z Urzędem Miasta podejmujemy także szeroko zakrojoną edukację ekologiczną, o której już wspomniałem – organizowane są wycieczki i imprezy tematyczne oraz wydawane książki edukacyjne dla najmłodszych. Organizowane są również konkursy związane z prawidłową segregacją odpadów.  

 

Firma świadcząca usługi komunalne w szczególny sposób jest współodpowiedzialna za standard życia lokalnej społeczności. Jak Państwo postrzegają siebie w tym aspekcie?

 

Wszystkie rozwiązania, propozycje, udogodnienia skierowane są do naszych klientów, którymi są przecież nasi sąsiedzi, współpracownicy, przyjaciele i rodzina. Firmy, które obsługujemy to te same firmy, dla których my jesteśmy klientem. Jesteśmy więc osobiście zainteresowani tym, aby wspólnie tworzyć lepsze miejsca pracy i życia.

 

Jakie dostrzega Pan różnice w funkcjonowaniu systemów zbiórki odpadów w Polsce i w pozostałych krajach Unii Europejskiej?

 

Z pewnością jest ich wiele i długo by o nich mówić. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć chociażby o paru kwestiach istotnych z punktu widzenia mieszkańców. Jedna z nich dotyczy np. obowiązków związanych z odbiorem i dostarczaniem odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki „u źródła”. W większości krajów Unii Europejskiej przenosi się na mieszkańców ten obowiązek, ponieważ większość frakcji odpadów selektywnie zbieranych (np. frakcja biodegradowalna, zużyty sprzęt AGD, czy meble) dostarczana jest do wyznaczonych punktów bezpośrednio przez mieszkańców. W naszym przypadku frakcje te odbierane są sukcesywnie przez naszą spółkę (zgodnie z ustalonym harmonogramem) bezpośrednio od mieszkańców naszego miasta. Ponadto w innych krajach UE, to najczęściej spółki odbierające odpady obciążają bezpośrednio mieszkańców kosztami nieprawidłowego segregowania odpadów. W naszym systemie czynności te powierzono gminom, co w sposób zasadniczy obniża ich efektywność, a zwłaszcza samej egzekucji, ponieważ trudniej władzom gminy karać bezpośrednio swoich wyborców.

 

Rozmawiała Joanna Chrustek

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.