TTBS – nowoczesne i efektywne inwestycje mieszkaniowe w Toruniu

Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. jest samofinansującą się instytucją, która po przekształceniach dokonanych w 2009 r. jest dziś nowoczesnym administratorem i skutecznym inwestorem rynku mieszkaniowego. Działalność tę, wraz z najwyższą jakością świadczonych przez TTBS usług, wielokrotnie już doceniano. Już dwukrotnie znalazło się w gronie Laureatów Programu Najwyższa Jakość Quality International, w tym roku zatem spółka staje przed szansą zdobycia Perły QI 2016.

Rozmowa z Beatą Żółtowską, Prezesem Zarządu Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Jakie grupy społeczne przejawiają największe zainteresowanie Państwa mieszkaniami? Do kogo głównie trafia oferta Toruńskiego TBS?

Mieszkaniami na najem zainteresowani są głównie ludzie młodzi. Skłania ich ku temu stosunkowo niski koszt partycypacji w kosztach budowy lokalu, często brak zdolności kredytowej umożliwiającej im zakup mieszkania własnościowego oraz wysoki standard oferowanych mieszkań. Z uwagi na naszą współpracę z Miastem Toruń w zasobach TTBS mieszkania otrzymują również osoby zajmujące aktualnie mieszkania komunalne w zasobie gminy i chcące poprawić swoje warunki mieszkaniowe. W ostatnim czasie realizacja tych mieszkań odbywa się przy wsparciu środków z Funduszu Dopłat.


watzenrodego_10a_w_toruniu_4288

Czy prowadzą Państwo działania ułatwiające dostęp do mieszkań dla ludzi młodych (studentów, absolwentów, itp.)?

Ponieważ z naszej oferty korzystają głównie osoby młode, w tym gronie są także absolwenci toruńskich uczelni. Warunkiem najmu jest posiadanie odpowiednich dochodów.Co w Państwa przypadku zmieni uruchomienie nowego programu społecznego budownictwa czynszowego?

Program, który został uruchomiony w październiku ub. r. pozwoli na budowę kolejnych mieszkań na zasadzie najmu. Pierwszeństwo nabycia mieszkań wybudowanych w ramach tego programu będą miały rodziny z dziećmi. Biorąc pod uwagę, że inwestycje te realizowane będą na preferencyjnych warunkach finansowania, możliwym będzie utrzymanie atrakcyjnych stawek czynszu, tj.  niższych, niż przy najmie komercyjnym.

Czy planują Państwo w tym lub przyszłym roku budowę kolejnych mieszkań? Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed Państwem w najbliższym czasie?

W 2016 r. kończymy rozpoczęte inwestycje, a także planujemy rozpocząć projektowanie nowych zadań, w tym przygotowanie dokumentacji związanej ze zmianą dotychczasowej siedziby, która powstanie w nowobudowanym budynku na osiedlu JAR w Toruniu.
W chwili obecnej trwają przygotowania do realizacji budynków ze 108 mieszkaniami przy ul. Poznańskiej 294 c w Toruniu. Aktualnie jesteśmy na etapie przetargu na wybór wykonawcy na roboty budowlane, a termin ich rozpoczęcia przewidziany jest na czerwiec br.
W najbliższym czasie planujemy także ogłosić przetarg na roboty budowlane pozostałych 2 budynków realizowanych w ramach III etapu inwestycji na terenie JAR-u. Docelowo w ramach tego etapu ma powstać 170 mieszkań.
W niedalekiej przyszłości wdrożymy program budowy mieszkań przeznaczonych dla osób starszych. Pod kątem funkcjonalności mieszkania te będą się wyróżniały od standardowych m.in. bardziej przestronnymi przedpokojami umożliwiającymi swobodne poruszanie się,  szerszymi drzwiami oraz kabinami prysznicowymi zamiast wanien, a także instalacją alarmową w każdym mieszkaniu. Ponadto w każdej klatce schodowej będzie winda, a przy budynkach tereny rekreacyjne dostosowane do potrzeb tych osób. W parterze jednego z budynku będzie zaprojektowane lokale użytkowe przeznaczone do obsługi tych osób.

 

jar_iii_etap_1920

 

To plany. A co w tym momencie? Realizacja jakich inwestycji dobiega aktualnie końca?

Z końcem marca zasiedlone zostały 2 budynki na osiedlu JAR przy ul. Watzenrodego 8 i 8A w Toruniu. Cała inwestycja obejmowała budowę 5 budynków z mieszkaniami na najem              z partycypacją osób fizycznych. W 3 budynkach, które zostały oddane do użytkowania               w sierpniu ub. r. usytuowanych jest 90 mieszkań, natomiast w obecnie oddawanych 2 budynkach jest ich 56. Mieszkania o powierzchni użytkowej od 33 do 60 m2 są w pełni wykończone i wyposażone w armaturę sanitarną. Każde mieszkanie ma swój balkon, lokale na parterze – taras. Dodatkowo do każdego mieszkania przynależna jest komórka lokatorska oraz miejsce postojowe w hali garażowej pod budynkiem. Do wszystkich mieszkań i do  części piwnicznej zapewniony jest dostęp dla osób niepełnosprawnych poprzez zainstalowanie w każdej klatce  specjalnych platform. W budynkach znajdują się wózkownie i suszarnie do wspólnego użytku.
W sierpniu przekażemy do użytku 9 mieszkań i 6 garaży w 2-piętrowym budynku przy ul. Podgórskiej 14 c w Toruniu.  Budynek stanowi uzupełnienie istniejącej już zabudowy, tj. osiedla mieszkaniowego Gerwazego, które za swój kameralny charakter decyzją Komisji Konkursowej, powołanej przez Prezydenta Miasta Torunia zostało wyróżnione w konkursie „Obiekt Roku - edycja 2009-2010” w kategorii: „Zespoły i pojedyncze budynki mieszkalne wielorodzinne”;
Trwa nadzór nad realizacją kolejnego budynku na osiedlu JAR przy ul. Watzenrodego 17 w Toruniu. Planowany termin oddania mieszkań do użytku jest ustalony na sierpień 2017 r. W budynku zaplanowano 62 mieszkania o pow. od 33 do 56 m2, lokale użytkowymi w parterze oraz halę garażową z 70 miejscami postojowymi.
Wszystkie oddawane mieszkania są w standardzie „pod klucz”, tzn. są w pełni wykończone i wyposażone w armaturę sanitarną.

Standardy budynków mieszkalnych to nie tylko to, co w środku, ale też otoczenie.
Na co Państwo stawiają aranżując przestrzeń wokół budynków?

Przestrzeń ta zagospodarowywana jest zawsze kompleksowo zagospodarowana z uwzględnieniem potrzeb najemców, w związku z czym budowane są m.in. place zabaw, parkingi, stawiane są stojaki na rowery. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców tereny są monitorowane. Dbamy również o ochronę środowiska. Tereny zielone przy nowych inwestycjach są atrakcyjnie zaprojektowane. Na wcześniej wybudowanych osiedlach ma miejsce stała pielęgnacja oraz uzupełnienia zieleni o nowe nasadzenia, na które pozyskujemy środki finansowe z zewnątrz.

 

watzenrodego_8a_3959_01


Rozmawiała Zuzanna Pawełczyk

Tagi: Polska
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.