Staszów wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom

staszow_herb_779

 

Miasto i Gmina Staszów łączy w sobie kilka ważnych elementów. Piękne krajobrazy, przemysł, a przede wszystkim dbałość o mieszkańców poprzez stwarzanie im możliwości rozwoju – to wszystko sprawia, że warto tutaj zamieszkać a przede wszystkim inwestować.

 
Głównymi wyznacznikami pracy Burmistrza Leszka Kopcia jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz stały rozwój potencjału inwestycyjnego gminy. W 2015 roku wartość zrealizowanych zadań inwestycyjnych wyniosła 15 299 295,73 zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych wyniosło 8 153 650,25 zł. Pozyskane dofinansowanie stanowiło więc 53,29% wydatkowanych w 2015 roku pieniędzy. Wśród inwestycji, które ułatwiają codzienne życie mieszkańców należy wymienić: budowę parkingu na 60 miejsc w Staszowie, liczne remonty i przebudowy ulic i dróg gminnych, rozbudowę Świetlicy wiejskiej w Grzybowie, budowę infrastruktury technicznej na Osiedlu Małopolskie i Osiedlu Na stoku czy budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach Wólka Żabna i Wola Osowa. Władze miasta realizują także wiele przedsięwzięć infrastrukturalnych oraz projektów i programów w zakresie edukacji, kultury i sportu, m.in. budowę boisk sportowych i placów zabaw. Najważniejszą inwestycją na rzecz sportu jest modernizacja stadionu miejskiego, który całkowicie zmieni wygląd i swoją funkcjonalność oraz zapewni możliwość dalszego rozwoju utalentowanym sportowcom z terenu gminy Staszów.

 

staszw_modernizowany_stadion_miejski_800

Modernizowany stadion miejski

 

Zakończył się I etap prac polegających na modernizacji części lekkoatletycznej i zaplecza sanitarnego. Aktualnie Gmina Staszów pozyskała z Ministerstwa Sportu i Turystyki niemal 900 tysięcy złotych dofinansowania na II etap prac. Zaplanowane prace przewidują budowę boiska treningowego do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, budowę budynku gospodarczego, nowe oświetlenie stadionu oraz zakup sprzętu i wyposażenia do konserwacji boiska.
 
Malownicze położenie wśród rozległych lasów, pełnych uroczych oczek wodnych sprawia, że wypoczynek w gminie Staszów jest ceniony przez turystów. Znajdą tu oni zarówno gwarne ośrodki turystyczne takie jak Golejów czy zalew w Chańczy, jak i ciche, rzadko odwiedzane zakątki. Oprócz wielu walorów przyrodniczych turystów zachwycą również wspaniałe zabytki jak: XVIII-wieczny pałac z izbą pamięci Hugona Kołłątaja w Wiśniowej, eklektyczny pałac Dzięki w Wiązownicy Kolonii. Zaś w pobliskich Kurozwękach turysta może zwiedzić XIV-wieczny kościół i klasztor Kanoników Regularnych, oraz zespół parkowo-pałacowy, z jedynym w Polsce stadem bizonów. W okresie letnim na turystów czekają również imprezy plenerowe, niespotykane w innych regionach naszego kraju, podczas których można bliżej poznać regionalne wyroby, historię i tradycję np.: „Szklarki”, „Dziki Zachód” w Kurozwękach, „Dzień Chleba” w Staszowie, „Święto Śliwki” czy „Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego” w Szydłowie.

 

staszw_orodek_turystyczny_golejw_922 

Ośrodek turystyczny Golejów


Staszów jest miastem które wciąż się rozwija, o czym świadczą działania na rzecz poszerzenia oferty terenów inwestycyjnych. Obszar gospodarczy na terenie Grzybowa należący do Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, liczy 15 ha i jest wyposażony w pełną infrastrukturę techniczną z dostępem do drogi wojewódzkiej nr 757 relacji Opatów-Stopnica.
 
W najbliższych planach inwestycyjnych Gminy Staszów jest utworzenie wielofunkcyjnego obszaru aktywności gospodarczej - Strefa „B i C”, rewitalizacja Rynku w Staszowie oraz terenów Golejowa. Kolejnym kluczowym zadaniem jest uruchomienie nowo powołanej spółki "Staszowskie Centrum Przedsiębiorczości". Przy tworzeniu SCP gmina otrzymała wsparcie Ministra Rozwoju w ramach działającej przy Ministerstwie Platformy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Głównymi celami jest rozwój przedsiębiorczości, podniesienie atrakcyjności gminy i wsparcie dla rozwoju lokalnego. Utowrzona SCP zajmie się zarządzaniem i obrotem nieruchomościami, transportem pasażerskim, public relations, doradztwem biznesowym, organizacją targów, wystaw i kongresów; wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników oraz środków zewnętrznych na prowadzenie działalności statutowej. Nowa jednostka będzie wspierać tworzenie nowych i rozwój istniejących działalności gospodarczych. Ma to wpłynąć na podniesienie konkurencyjności gminy Staszów i całego regionu oraz wzrost atrakcyjności terenów inwestycyjnych. W ramach SCP będą działać „Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Przesiadkowe oraz Centrum Biznesu i Innowacji. SCP oferować będzie usługi przedsiębiorcom znajdujących się w różnych formach rozwoju. Utworzenie spółki zajmującej się rozwojem przedsiębiorczości, jest jednym z celów zapisanych w Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Staszów na lata 2015-2025.
 

staszw_strefa_a__tereny_inwestycyjne_na_terenie_grzybowa_1200

Strefa A - tereny inwestycyjne na terenie Grzybowa


Wszystkie inwestycje realizowane są z wykorzystaniem własnych zasobów finansowych, oraz dzięki skutecznie pozyskiwanym środkom z funduszy Unii Eropiejskiej i źródeł krajowych.

 

STASZÓW - NOMINACJA DO TYTUŁU PRZYJAZNA GMINA 2016

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.