Częstochowa - Wschodząca Gwiazda BPO

Polska od lat jest w światowej czołówce najatrakcyjniejszych lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług biznesowych. Potężne i wykwalifikowane zasoby ludzkie i wciąż rozwijająca się infrastruktura są z pewnością wielkim atutem naszego kraju, w którym z roku na rok powstaje również coraz więcej nowoczesnych powierzchni biurowych.


 

iicz_cmyk_ang_1024_03Podstawą są ludzie dlatego współpracujemy z uczelniami

Wykwalifikowane kadry to jeden z kluczowych elementów dla firm poszukujących nowej lokalizacji pod centrum usług biznesowych. Podstawą w sektorze jest znajomość języków obcych. Kilka lat temu wystarczyła znajomość języka angielskiego, która dziś jest nie dla wszystkich wystarczająca.  Podobnie jest z innymi wymaganiami, dotyczącymi doświadczenia zawodowego.  Centra na terenie Polski obsługują coraz bardziej zaawansowane procesy, za czym idą coraz większe wymagania wobec pracowników.

W ramach programu Akademicka Częstochowa, miasto wspiera finansowo uczelnie, które chcą rozwijać się i dostosowywać swoją ofertę do potrzeb lokalnego rynku pracy. Dzięki tej współpracy miasto doposażyło pracownie na Politechnice Częstochowskiej i zakupiło system operacyjny SAP. Od październiku tego roku na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej ruszy specjalizacja: księgowość w centrach usług wspólnych. We współpracy z uczelniami, organizuje się w Częstochowie seminaria i konferencje dotyczące możliwości rozwoju sektora BPO, przykładem może być zorganizowana wspólnie z Politechniką Częstochowską, Konferencja Naukowo – Biznesowa: „Sektor nowoczesnych usług dla biznesu – fundament rozwoju regionu, miasta, uczelni”, która odbyła się w październiku tego roku.

 

wzpcz_mielczarek1_768

Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, fot. A. Mielczarek


Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, Częstochowa jest idealną lokalizacją dla firm z sektora BPO. Doskonała współpraca pomiędzy przedsiębiorcami, władzami miasta a uczelniami i szkołami średnimi przynosi w Częstochowie efekty w postaci wykwalifikowanych zasobów ludzkich. Jednocześnie miasto jest konkurencyjne pod względem kosztów pracowniczych.
    
Praca i wypoczynek

Miasto atrakcyjne dla sektora BPO powinno być dosyć nowoczesne, z dobrze rozwinięta infrastrukturą drogową i sprawną komunikacją publiczną – co jest istotne z punktu widzenia dojazdów do pracy. Bardzo ważny jest aspekt kulturalny miasta, ponieważ musi ono być atrakcyjne dla pracowników pod kątem spędzania wolnego czasu po pracy, musi być też bezpieczne by chcieli się tam osiedlić i założyć rodzinę. .
    
W tej kwestii Częstochowa ma się czym pochwalić, ponieważ ponad 260 imprez w ciągu roku organizowanych przez sam tylko samorząd, w przypadku miasta, które nie jest stolicą województwa to doprawdy imponującą liczba. Gdy do atrakcji kulturalnych dodamy uroki Jury Krakowsko – Częstochowskiej, regionalne, zdrowe produkty i bogate tradycje sportowe to otrzymujemy bardzo atrakcyjne miejsce do osiedlenia się na dłużej.

 

mural_setowskiego_a.mielczarek_667

Mural znanego malarza Tomasza Sętowskiego, na jednym z częstochowskich budynków, fot. A. Mielczarek


Częstochowa jest miastem bezpiecznym. Przestępczość w mieście jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi częściami naszego  kraju, a ilość przestępstw pospolitych z roku na rok nieznacznie spada.

Dobry przykład


Z pewnością przykładem dobrych praktyk w branży BPO, na terenie Częstochowy jest  Europejskie Centrum Obsługi Finansowej ZF TRW. Zlokalizowana  tu jednostka świadczy usługi księgowo-finansowe dla innych zakładów ZF TRW zlokalizowanych w Europie. Obsługa procesów księgowych dla klienta zagranicznego wymaga znajomości j. obcych. Języki używane w Centrum Finansowym to m.in. niemiecki, hiszpański, portugalski, angielski, czeski, słowacki, włoski, francuski, rumuński. Różnorodność stanowisk i wielorakość języków obcych jest imponująca i wymaga wykształconych zasobów ludzkich. Stały rozwój i rozbudowa zakładu ZF TRW świadczy o tym, że klimat dla sektora w Częstochowie jest sprzyjający.

Nowoczesne powierzchnie biurowe

Oprócz wszystkich zalet, jakie miasto powinno posiadać jest jeszcze jeden, bardzo istotny czynnik, który może spowodować, że firmy z sektora postanowią tu zainwestować - nowoczesne biura. Preferowane są wysokie standardy jakości, dlatego rozpatruje sie powierzchnie biurowe w klasie A  lub B+. Bardzo istotna jest dobra lokalizacja biurowca i jego skomunikowanie z innymi częściami miasta. W miarę upływu czasu coraz bardziej znaczące stają się   dodatkowe usługi, dostępne w ramach tego samego obiektu i dotyczyć to może nawet dostępu do gastronomii lub klubu fitness.
    
Częstochowa może poszczycić się już takimi powierzchniami we wrześniu tego roku oddany do użytku zostanie DL Center Point Częstochowa, położony na południu miasta w bezpośrednim sąsiedztwie trasy DK1, zaledwie 1 km od centrum miasta. Obiekt jest doskonale skomunikowany, można do niego dojechać tramwajem i kilkoma liniami autobusowymi. Budynek DL Center Point Jest to budynek klasy A, o charakterze biurowo – usługowym dostosowany do potrzeb najemców o różnym profilu. Nowy właściciel obiektu – katowicka spółka DL Invest Group, podkreśla, że decyzję o inwestycji podjęła ze względu na bardzo dobre położenie budynku i rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie handlowo-biurowe w regionie. Inwestycja katowickiej spółki została wpisana do Miejskiego Programu Rewitalizacji.
    
DL Center Point to jednak nie jedyna tego typu inwestycja w mieście, zostały już wydane pozwolenia na budowę kolejnych biurowców w klasie B+ lub A, tym razem przez lokalnych deweloperów.
    
Biorąc pod uwagę fakt, jak zapotrzebowanie firm z branży BPO stymuluje rynek nieruchomości, można zaryzykować stwierdzenie, że sektor ten jest jego motorem napędowym co ma znaczenie i jest z pewnością doceniane w mniejszych miastach.

Miejskie ulgi

Przy poszukiwaniu dogodnej lokalizacji dla swojej inwestycji, firmy z sektora BPO analizują również poziom wsparcia, jaki władze udzielają inwestorowi. W tym punkcie Częstochowa ma bardzo wiele do zaoferowania. Firmy mogą ubiegać się o lokalizację na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, co wiąże się ze znaczną pomocą publiczną, a strefy w mieście są dwie i do tego w trzech lokalizacjach.  Oprócz oferty w lokalizacji w jednej ze stref, miasto oferuje całkowite wsparcie podczas procesów administracyjnych, pomaga w aklimatyzacji firmy i asymilacji ze społecznością miasta. W Częstochowie dba się o przedsiębiorców, włącza się ich do życia społecznego, włącza się ich także w procesy edukacyjne by mogli mieć realny wpływ na kształcenie swoich przyszłych kadr.
    
Rozumiejąc jak ważna dla rozwoju sektora BPO jest dostępność atrakcyjnych powierzchni biurowych, Rada Miasta Częstochowy w lipcu 2015 podjęła uchwałę, dzięki której deweloperzy budujący nowoczesne biurowce, zwolnieni są z podatku od nieruchomości. Zwolnienie to stosuje się jeśli budynek spełnia obowiązkowe kryteria jakości przestrzeni biurowej i trzy z dodatkowych kryteriów standardów biurowych, w tym standard ochrony środowiska, przewidzianych dla klasy obiektu B+, wynikających z „Wytycznych do projektowania oraz opracowania specyfikacji współczesnych przestrzeni biurowych” Rolfe Judd Architecture.

Sektor Nowoczesnych Usług dla Biznesu nie jest w chwili obecnej wiodącą branżą gospodarki w Częstochowie ale miasto robi wiele by zachęcić przedsiębiorców z branży do inwestowania w mieście. Rozwój gospodarczy jest dla władz miasta absolutnym priorytetem i wszelkie sprawy związane z obsługą inwestorów otrzymują taki właśnie status. Z pewnością mogą to potwierdzić przedsiębiorcy, którzy już zainwestowali w Częstochowie.


Anna Mielczarek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.