Strzegom - tu bije Granitowe Serce Polski

Gmina Strzegom położona jest w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. Gmina posiada dobre warunki lokalizacyjne, komunikacyjne i bardzo przyjazny inwestorom samorząd gminny, który wykorzystując różne mechanizmy dla rozwoju inwestycji, kształtuje przyszłość Strzegomia poprzez tworzenie sprzyjających warunków dla powstawania nowych i rozwoju już istniejących inwestycji.

 

W pełni uzbrojone tereny podstrefy Strzegom położone w granicach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST - PARK" Sp. z o.o., tereny przygotowywane pod rozszerzenie podstrefy oraz inne grunty komunalne stanowią jeden z najważniejszych argumentów dla lokalizacji nowych przedsięwzięć w Strzegomiu. Gmina Strzegom jako jedna z niewielu w Polsce zwalnia z podatku od nieruchomości nowo wybudowane hale produkcyjne poza strefą na okres 6 lat. W gminie obowiązuje najniższa stawka podatku od środków transportu ciężarowego.

 

tereny_inwestycyjne_w_gminie_strzegom-1_896

Tereny inwestycyjne w Gminie StrzegomGmina Strzegom może poszczycić się wspaniałymi obiektami sportowymi, zabytkami, będącymi perełkami architektury gotyckiej, a także imprezami kulturalnymi i sportowymi o charakterze międzynarodowym. W program kulturalny i sportowy Dolnego Śląska na stałe wpisały się imprezy: Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Święto Granitu Strzegomskiego, Puchar Narodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Międzynarodowy Turniej Judo im. E. Brzegowego, czy Dożynki Gminne i Dolnośląskie. Największą atrakcją turystyczną miasta jest kościół pw. św. App. Piotr i Pawła w Strzegomiu – obecnie Bazylika Strzegomska, jedna z największych gotyckich budowli sakralnych na Dolnym Śląsku.

 

bazylika-snop_960_01

Kościół pw. św. App. Piotr i Pawła w StrzegomiuRok 2017 był dla gminy Strzegom rokiem wyjątkowym. Świadczy o tym szereg zadań inwestycyjnych, które udało się zrealizować dla dobra mieszkańców. Jednym z najważniejszych zadań drogowych była przebudowa ulic: Paderewskiego i Matejki w Strzegomiu, łączących się z drogą wojewódzką nr 374, w ramach dofinansowania z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. W obrębie miasta i na terenie sołectw również wykonano szereg remontów dróg lokalnych i wybudowano nowe chodniki (m. in. w Stanowicach i Międzyrzeczu). Wspólnie z miastem partnerskim Horice z Czech realizowany jest aktualnie projekt „Szlak Kamienia” w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. W wyniku tego projektu w Strzegomiu powstanie tzw. Aleja Rzeźb, wzdłuż której zostaną ustawione granitowe rzeźby. Dużą atrakcją będzie multimedialne centrum informacji o „Szlaku Kamienia” w CAS Karmel oraz oświetlenie krzyża na Górze Krzyżowej. Ważnym procesem, który już wkrótce się rozpocznie będzie scalanie gruntów trzech wsi gminy Strzegom: Granicy, Godzieszówka i Tomkowic, dzięki któremu finalnie powstaną m. in. nowe drogi bitumiczne i trasy dla miłośników jazdy na rowerze. Dofinansowanie w wys. ponad 8 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Duże zmiany przechodzą aktualnie szkoły i przedszkola. W 2017 r. rozpoczęła się budowa budynku Publicznego Przedszkola nr 4 wraz z oddziałem żłobkowym. Procesowi modernizacji poddano 6 placówek oświatowych na terenie gminy Strzegom. W tym roku zakończona zostanie także budowa małej przyszkolnej pływalni „Dolnośląski Delfinek” w Strzegomiu. Zadanie to jest realizowane przy współudziale środków z Funduszu Kultury Fizycznej (Ministerstwo Sportu i Turystyki) oraz środków budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Dolnośląski Delfinek”. Nie zapomniano również o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wykonano remonty remiz w  miejscowościach Stanowice i Granica oraz  dokonano zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Goczałkowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jak co roku, sołectwa miały do dyspozycji fundusz sołecki. W 2017 r. była to ogólna kwota 413 808 zł. Zrealizowano również zadania inwestycyjne w ramach budżetu obywatelskiego w łącznej kwocie ok. 400 tys. zł. W 2017 r. udało się wyremontować zabytki sakralne, zrealizować konkurs „Odnów i wygraj” dla wspólnot mieszkaniowych oraz konkurs „Innowacyjna wieś” dla sołectw gminy Strzegom. W budżecie również zaplanowano środki   na realizację programów dot. profilaktyki zdrowotnej, przeprowadzono akcję „Bezpieczna Kobieta”, przyznano  dotacje dla organizacji pozarządowych, stypendia dla dzieci i młodzieży oraz środki finansowe na  pomoc społeczną.

 

stadion_960

Ośrodek Sportu i Rekreacji w StrzegomiuGmina Strzegom w 2017 r. mogła pochwalić się organizacją dwóch bardzo dużych imprez. Pierwszą z nich był 26. Międzynarodowy Festiwal Folkloru, podczas którego wystąpiły zespoły folklorystyczne z wielu kontynentów. Najważniejszym jednak wydarzeniem w regionie , w kraju a także za granicą było zorganizowanie Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Mistrzostwa zgromadziły na starcie najlepszych europejskich jeźdźców w tej konkurencji. Europejski czempionat miał miejsce w dniach 17-20 sierpnia br. w małym sołectwie Morawa, liczącym ok. 300 mieszkańców. Oprócz samych mistrzostw odbyło się wiele imprez towarzyszących, które doskonale wpisały się w to ogromne przedsięwzięcie: „Święto Chleba” (projekt polsko-czeski), XXXII Strzegomska Giełda Minerałów i Święto Granitu Strzegomskiego. Na chętnych czekało wiele atrakcji: prezentacje kuchni regionalnej, wyrobów kamieniarskich i rękodzieła artystycznego. Warto podkreślić, że swoje stoiska wystawiły wszystkie 22 sołectwa gminy Strzegom. Całości dopełniły koncerty zespołów i przyjazd gości z miast partnerskich Strzegomia. Hipodrom w Morawie odwiedziło mnóstwo kibiców i turystów, nierzadko zagranicznych. Szacuje się, że sobotni cross na żywo w kulminacyjnym momencie oglądało nawet 18 tys. osób. Do tego trzeba doliczyć telewidzów, którzy za pośrednictwem m. in. TVP 1, TVP Sport i innych telewizji oglądali mistrzostwa na ekranach swoich telewizorów i urządzeń mobilnych. O Strzegomiu i Morawie było naprawdę głośno w ogólnopolskich mediach. Strzegomski samorząd też postanowił wykorzystać ME do promocji gminy, wystawiając efektowne stoisko z gadżetami, ulotkami i materiałami promocyjnymi. Przez kilka dni stoisko odwiedziło kilkaset osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Szwecji czy też Białorusi.

 

wkkw_836

Mistrzostwa Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
57%
43%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.