W Grupie Wyszehradzkiej najlepiej swoją sytuację ekonomiczną oceniają … Polacy

38 proc. Czechów pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą własnego kraju. Podobnego zdania jest jedynie 18 proc. Węgrów, 20 proc. Słowaków. Polacy aż w 44 proc. są zadowoleni z sytuacji ekonomicznej.

W listopadzie 2017 r. CBOS opublikował Komunikat z badań „Oceny i prognozy sytuacji gospodarczej oraz warunków materialnych gospodarstw domowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej”. (Komunikat Nr 159/2017, ISSN 2353-5822). Najgorzej, bo aż w 43 proc. sytuację gospodarczą w kraju oceniają Słowacy. Poziom niezadowolenia na Węgrzech plasuje się na 27 punktach procentowych, a w Czechach 19. Tylko 15 proc. Polaków krytycznie ocenia sytuację gospodarczą, choć aż 7 proc. respondentów wskazuje odpowiedź „trudno powiedzieć”. Najwięcej odpowiedzi „ani dobra ani zła”, na powyższe pytanie, notujemy na Węgrzech – 54 proc.  Co ciekawe, Polacy w 2010 roku oceniali pozytywnie sytuację gospodarczą w kraju na poziomie 21 proc. a w 2017 r. na poziomie 44 proc.


Słowacy również negatywnie odnoszą się do najbliższej przyszłości. Aż 23 proc. bowiem respondentów na Słowacji wypowiedziała się, że ich sytuacja gospodarcza pogorszy się w najbliższym roku. „Zadowolenie z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego deklaruje ponad połowa Polaków (54 proc.) i połowa Czechów (50 proc.). Ten wskaźnik jest wyraźnie niższy na Słowacji (35 proc.) i na Węgrzech (28 proc.), jednak także w tych krajach oceny pozytywne przeważają nad negatywnymi. Najwyższy odsetek badanych źle oceniających swoją sytuację materialną obserwujemy na Słowacji (24 proc.). (…) We wszystkich państwach Grupy Wyszehradzkiej większość badanych uważa, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych nie ulegną zmianie. Mniej więcej co piąty respondent sądzi, że się poprawią. Pogorszenia częściej obawiają się Czesi (14 proc.) i Słowacy (13 proc.) niż Polacy (7 proc.) i Węgrzy (8 proc.). Są to wyniki bardzo podobne do uzyskanych przed rokiem.”*


Powyższe badania oczywiście odnoszą się do sytuacji ekonomicznej państw i ich mieszkańców, lecz można postawić tezę, że miara zadowolenia jest w dużym stopniu przekładalna na miarę poparcia dla integracji Unii Europejskiej i zadowolenia z przynależności do Unii.

 

Piotr Żołądkowski

 

* Antoni Głowacki, CBOS, Komunikat z badań „Oceny i prognozy sytuacji gospodarczej oraz warunków materialnych gospodarstw domowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej”. (Komunikat Nr 159/2017, ISSN 2353-5822).

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
45%
55%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.