Badanie BSA: nielegalne i nieetyczne zachowania w firmach europejskiego, w tym polskiego sektora MSP

Badanie przeprowadzone na zlecenie BSA, organizacji reprezentującej branżę producentów oprogramowania dowodzi, że prawie jedna piąta (15%) pracowników biurowych sektora MSP w Europie jest świadoma nielegalnych lub nieetycznych praktyk w swoim aktualnym miejscu zatrudnienia. Najliczniejszą grupę w tym zakresie stanowią pracownicy w Polsce (22%), najmniej oporów przed zgłaszaniem przypadków takich zachowań mają pracownicy w Wielkiej Brytanii (82%).

 

Wyniki badania, w którym wzięło udział ponad 12 000 pracowników biurowych sektora MSP z Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec wskazują, że prawie trzy czwarte (74%) z nich nie miałoby skrupułów, aby zgłosić nielegalną lub nieetyczną praktykę biznesową w swoim miejscu pracy, a część z nich już to kiedyś zrobiła.

 

Dokonanie takiego zgłoszenia w przeszłości deklaruje 12% pracowników w Europie, w Polsce co dziesiąty (9%). Pracownicy polskich firm, zapytani o powody takiej decyzji, najczęściej wskazywali na moralny (54%) i profesjonalny (38%) obowiązek, jedna piąta (22%) na nagrodę finansową.

 

Pracownicy ze wszystkich krajów biorących udział w badaniu, zapytani o powody, które skłoniłyby ich do dokonania zgłoszenia, wymienili m.in. prześladowanie i dyskryminację (66%), oszustwo (60%), kradzież własności firmy (56%), defraudację (54%), unikanie płacenia podatków (47%) i nieprzestrzeganie regulacji branżowych (40%).

 

Ponad jedna trzecia (34%) pracowników z Europy, jako powód potencjalnego zgłoszenia podało nielegalne praktyki IT, w tym korzystanie z nielegalnego oprogramowania, korzystanie z oprogramowania bez odpowiednich licencji lub pobranego ze stron z torrentami. Wśród pracowników w Polsce wskaźnik ten jest jeszcze wyższy (38%).

 

Liczba zgłoszeń z Europy

 

Zgłoszeń do BSA z Europy było w 2017 roku 4 500 (3 900 w 2015 roku). Korzystanie z nielegalnego oprogramowania kosztowało w 2017 roku europejskie firmy sektora MSP ponad 7 mln Euro tytułem odszkodowań.

 

Badanie BSA

 

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie BSA w 2017 roku wśród 12 030 pracowników biurowych firm z sektora MSP w Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech i we Włoszech.

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
42%
58%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.