Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2018 roku

W I kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 146 705 ofert pracy. To o 6% więcej, niż w I kwartale 2017. Na rynku najczęściej poszukiwani byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. Największy wzrost liczby ofert odnotowano w przypadku zawodów technicznych. Wśród regionów liderem jest województwo mazowieckie – pochodziło stamtąd co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl. Za nim znalazły się województwa: dolnośląskie, małopolskie i śląskie. Badania komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

 


Co w raporcie?
Jakie branże zatrudniały w I kwartale?
Którzy specjaliści mają największy wybór ofert?
W których województwach najłatwiej o pracę?
Na jakich szczeblach szukają pracodawcy?
Trzy pierwsze miesiące 2018 roku upłynęły pod znakiem kolejnych wzrostów liczby ofert pracy (6% w stosunku do I kwartału 2017). Szczególne ożywienie można było zaobserwować w styczniu - firmy zamieściły wówczas o 12% ogłoszeń więcej niż w tym miesiącu przed rokiem. Jakie branże zatrudniały w I kwartale?
I kwartał 2018 roku nie przyniósł zmian w czołówce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników. Więcej niż co 10 ogłoszenie na portalu Pracuj.pl pochodziło z branż handel hurtowy/sprzedaż B2B (12%) oraz szeroko rozumianego sektora finansowego (bankowość/ubezpieczenia/finanse/ekonomia/księgowość) – 10%. Wysokie wyniki odnotowano także w handlu detalicznym/sprzedaży B2C, produkcji FMCG i dóbr użytkowych oraz przemyśle ciężkim i chemicznym (wszystkie po 7%).


Na uwagę zasługuje wysoka pozycja wśród pracodawców firm z szeroko rozumianego sektora nowych technologii. Łączny udział ofert pracy z branż IT oraz internet/telekomunikacja/eCommerce/nowe media wyniósł 8%, co daje mu mocne, trzecie miejsce w zestawieniu.Najwyższy wzrost liczby ofert pracy w I kwartale 2018 w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku miał miejsce w branży budownictwo/inżynieria (24%). Tuż za nią znalazł się przemysł ciężki i chemiczny (23%). Duży wzrost można było zaobserwować także w przypadku firm działających w zakresie handlu detalicznego i sprzedaży B2C (15%). Jedyny istotny spadek zanotowany został natomiast w przypadku branży doradztwa i konsultingu, która opublikowała aż o 9% mniej ofert pracy niż w I kwartale 2017. Którzy specjaliści mają największy wybór ofert pracy?
Początek 2018 roku przyniósł najwięcej ofert pracy dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta, IT oraz finansów. To grupy, które od dłuższego czasu stanowią obiekt największego zainteresowania pracodawców w Polsce. Do handlowców skierowana była co trzecia oferta na portalu Pracuj.pl (34%) – łącznie w I kwartale 2018 mogli oni wybierać spośród 49 230 ogłoszeń. Blisko co czwarte ogłoszenie było kierowane do specjalistów od obsługi klienta (23%), a 15% - do ekspertów ds. IT. Pracodawcy intensywnie szukali również finansistów (14%) i inżynierów (12%).


Specjalizacje o najwyższej liczbie ofert nie wiązały się jednak jednocześnie z największym wzrostem zapotrzebowania. Można było go zaobserwować natomiast w przypadku pracowników o specjalizacjach technicznych. Aż o 41% w stosunku do I kwartału 2017 roku wzrosła liczba ofert dla specjalistów od budownictwa, o 29% - inżynierów, 25% - ekspertów od produkcji, a o 23% - logistyków. Spośród branż o największej liczbie ofert pracy duży wzrost w stosunku do I kwartału 2017 odnotowała obsługa klienta (17%). W których województwach najłatwiej o pracę?
Na czele regionów bez zmian – na najwyższym stopniu niezmiennie stoi województwo mazowieckie. W I kwartale 2018 roku na Pracuj.pl dotyczyło go 35 361 ofert pracy. Ogłoszenia ze stołecznego regionu stanowiły co blisko czwarty wpis na portalu (24%). Było ich także o blisko 2,4 razy więcej niż w drugim w zestawieniu województwie dolnośląskim (14 935). Trzecie miejsce zajęło województwo małopolskie (13 461), a tuż za nim uplasowały się: śląskie (13 025) oraz wielkopolskie (12 814). I kwartał przyniósł więc kontynuację wzrostu liczby ofert pracy w regionach, które według analiz Pracuj.pl należały do najbardziej popularnych w całym 2017 roku.


Jak wskazuje najnowszy raport Pracuj.pl o zarobkach, dużemu zapotrzebowaniu na pracowników w województwach towarzyszy zazwyczaj wzrost pensji w regionie. Czołowa trójka województw z największą liczbą ofert pracy w I kwartale 2018 pokrywa się z podium regionów o najwyższych średnich zarobkach brutto w 2017 roku. Ciekawie na tym tle pod tym względem przedstawia się województwo pomorskie, oferujące wyższe średnie zarobki niż charakteryzujące się wyraźnie wyższą liczbą ofert pracy województwo wielkopolskie i śląskie.Wzrosty liczby ofert odnotowywane były niemal w całej Polsce. Pod tym względem, oprócz województwa mazowieckiego, szczególnie wyróżniało się w I kwartale podlaskie (oba po 11%). Dużą dynamiką charakteryzowały się również łódzkie, pomorskie (po 9%), śląskie i zachodniopomorskie (po 8%). Na jakich szczeblach szukają pracodawcy?
Najczęściej poszukiwaną grupę ekspertów na rynku stanowią specjaliści średniego szczebla – skierowanych było do nich aż 71% ofert pracy zamieszczonych na portalu Pracuj.pl w I kwartale 2018. Rosnące zapotrzebowanie na rynku na doświadczonych ekspertów pokazuje natomiast 14-procentowy udział kierowników wśród zamieszczonych ogłoszeń. Trzecią najpopularniejszą grupę w serwisie Pracuj.pl stanowią pracownicy fizyczni (8%).Zdecydowanie najwyższy wzrost liczby ofert w stosunku do I kwartału 2017 roku dotyczył pracowników fizycznych – ich liczba była większa o 31%. Firmy szukały także częściej dyrektorów i prezesów (wzrost o 12%).Komentarz eksperta
Podobnie, jak w całym 2017 roku, w I kwartale 2018 obserwowaliśmy kontynuację dużej aktywności pracodawców w rekrutacji i wzrost liczby ofert pracy. Za nami kolejne dobre trzy miesiące, podczas których firmy kusiły specjalistów coraz lepszymi warunkami pracy. Ciekawe wydają się w tym kontekście najnowsze dane Eurostatu, zgodnie z którymi stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym zaledwie 4,4%, co daje nam 7. miejsce w całej Unii Europejskiej. Na rynku dostępnych jest więc coraz mniej specjalistów. Związana z tym rywalizacja na jakościowe oferty powoli staje się wymogiem, zwłaszcza w branżach o dużej dynamice wzrostu i zapotrzebowaniu na ekspertów.Uwagę zwracają istotne wzrosty w kilku grupach zawodowych. Pierwszym z nich jest rosnące zapotrzebowanie na specjalizacje techniczne. Tłumaczyć je może dobra kondycja np. firm produkcyjnych. Według GUS w styczniu i lutym 2018 w obszarze produkcji przemysłowej Polska odnotowała aż 8-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. To kolejne potwierdzenie faktu, że bardzo ważną rolę w najbliższych latach będzie pełnić wsparcie kształcenia zawodowego oraz na kierunkach ścisłych, przeciwdziałającego rosnącym tzw. lukom kompetencyjnym.Drugą grupę, na którą zapotrzebowanie znacząco wzrosło w I kwartale, stanowili dyrektorzy i prezesi (12%). Pracodawcy coraz częściej szukają doświadczonych ekspertów, gotowych do zarządzania całymi organizacjami – np. w związku ze zwiększającą się liczbą oddziałów regionalnych firm IT, centrów biznesowych czy sieci handlowych. Wyzwaniem w tym kontekście mogą być w najbliższych latach postawy Generacji Y. Według ostatnich danych Deloitte, w Polsce widocznie spada wśród jej reprezentantów odsetek osób widzących swoją przyszłość na stanowiskach kierowniczych. Uwagę zwraca sytuacja specjalistów ds. handlu i sprzedaży w I kwartale 2018. Mimo obaw związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę, w I kwartale wciąż stanowili oni zdecydowanie najczęściej poszukiwaną grupę ekspertów. Co więcej,  w obszarze handlu detalicznego i sprzedaży B2C, najsilniej związanym z wprowadzoną ustawą, na portalu Pracuj.pl odnotowaliśmy aż 15-procentowy wzrost liczby ofert. Trudno więc szukać w rynkowej sytuacji potwierdzenia pesymistycznych scenariuszy. Pełną ocenę sytuacji umożliwi jednak II kwartał 2018 – pierwszy, w którym przez cały jego okres będą obowiązywały nowe przepisy.W kontekście specjalizacji o największej liczbie ofert warto zwrócić uwagę na sektor usług biznesowych. Według danych organizacji ABSL w ciągu ostatnich lat urósł on do rozmiarów 265 000 pracowników, a pracodawcy spodziewają się w tym roku wzrostu zatrudnienia o 5-10%. W jego skład wchodzą firmy o różnych specjalizacjach, które łączy prowadzenie w Polsce centrów biznesowych. Do kluczowych obszarów obsługiwanych przez centra należą te najczęściej szukane na Pracuj.pl w I kwartale 2018 - finanse i księgowość (14% ofert), IT (15%) i obsługa klienta (23%).

Rafał Nachyna_small.png

RAFAŁ NACHYNA, DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY PRACUJ.PL

 

Wykorzystaj w social media:
Pracuj.pl: W Q1 2018 pracodawcy zamieścili 146 705 ofert pracy (https://bit.ly/2F9NDdk)
Pracuj:pl: Q1 2018 przyniósł wzrost liczby ogłoszeń o pracę o 6% (https://bit.ly/2F9NDdk)
Pracuj:pl: Aż 34% ofert pracy w Q1 2018 skierowanych było do handlowców (https://bit.ly/2F9NDdk)
Pracuj.pl: Zawody techniczne z największym wzrostem liczby ofert w Q1 2018 (https://bit.ly/2F9NDdk)
Rafał Nachyna, Pracuj.pl: nasila się rywalizacja o ekspertów między pracodawcami (https://bit.ly/2F9NDdk)
Rafał Nachyna, Pracuj.pl: Wzrost liczby ofert pracy w handlu B2C mimo ustawy (https://bit.ly/2F9NDdk)
Udostępnij

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.