Najważniejsza rekomendacja EKF - szykujmy się na „demograficzne tsunami”

Demograficznym tsunami nazwali eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie czekający Polską gospodarkę brak "rąk do pracy" za 10-15 lat. W środę przedstawili swoje rekomendacje, a za najważniejsze uznali zalecenia dotyczące koniecznych ich zdaniem działań rządu na rynku pracy.


 

W tym roku eksperci EKF przygotowali rekomendacje z dziewięciu obszarów: makroekonomii, cyfryzacji bankowości, cyberbezpieczeństwa, finansowania mieszkalnictwa, antycyklicznych działań profilaktycznych dla zrównoważonego rozwoju rynku nieruchomości, rynku euroobligacji, przyszłości tzw. zielonych obligacji, stóp referencyjnych oraz przyjaznej dla biznesu restrukturyzacji finansowej.Inicjator i koordynator EKF prof. Leszek Pawłowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że zawsze są one „uwieńczeniem” rocznych prac kongresu.W jego ocenie najważniejszą z tegorocznych rekomendacji jest pierwsza, dotycząca sposobów niwelowania skutków „demograficznego tsunami”. Przyznał, że czeka nas ono za lat 10-15, jednak - w ocenie ekspertów - jego skutki już odczuwamy „w postaci brakujących rąk do pracy”.„Brakująca podaż na rynku pracy będzie najsilniejszym hamulcem dalszego rozwoju gospodarczego Polski” - podkreślił. W najważniejszej rekomendacji EKF wskazano na potrzebę określenia „nowej polityki migracyjnej” oraz „konieczną zmianą systemu emerytalnego”.Spośród ośmiu pozostałych zaleceń EKF prof. Pawłowicz wyróżnił „konieczność wprowadzenia antycyklicznej polityki gospodarczej, szczególnie jeśli chodzi o rynek nieruchomości”.Zaznaczył, że „imponująca” koniunktura na rynku nieruchomości „nie będzie trwała wiecznie”, a eksperci już widzą narastający w tym obszarze „bąbel spekulacyjny”.„Uważamy, że jest kilka instrumentów, a w szczególności regulacji dotyczących wkładu własnego (tzw. LTV - z ang. loan-to-value), przy pomocy których można antycyklicznie sterować tym rynkiem, do czego zachęcamy obecny rząd” - powiedział.Na rozpoczęcie przez VIII EKF przygotowywania cyklicznych, średnioterminowych prognoz makroekonomicznych wskazał w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Programowej kongresu Jan Krzysztof Bielecki. Pierwsza zapowiada m.in. obniżenie tempa wzrostu PKB w Polsce z 4,5 proc. w 2018 roku do 3 proc. w 2021 roku. Tak na tempo rozwoju polskiej gospodarki może wpłynąć globalne wyhamowanie koniunktury przewidywane przez kilkudziesięciu makroekonomistów.Bielecki ocenił, że czeka nas okres „konsolidacji i przygotowań do wyzwań”, co wpłynęło na „nastrój” kongresowej debaty prezesów instytucji finansowych. Zwrócił też uwagę, że ich głównym zadaniem jest „odpowiednie zarabianie dla swoich akcjonariuszy”.Organizatorzy EKF już myślą o jubileuszowym, dziesiątym Europejskim Kongresie Finansowym, który ma być w Sopocie za dwa lata. „Będziemy bardzo ciekawi, jak nasze prognozy się zweryfikują. Oby Polsce znowu udało się przejść suchą stopą przez ten czas” - powiedział Bielecki.

Materiał powstał we współpracy z EKF

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Czytaj więcej: centrumprasowe.pap.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.