W których powiatach deweloperzy nie budują?

Wyniki niedawnej analizy portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w 2017 r. miała miejsce aktywizacja wielu mniejszych rynków deweloperskich (np. olsztyńskiego oraz bydgoskiego). Pomimo tej pozytywnej zmiany, na mapie Polski nadal znajdziemy liczne powiaty, w których praktycznie nie powstają mieszkania deweloperskie. Eksperci RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się tym lokalizacjom i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pewne części naszego kraju odstraszają deweloperów. 

 

Brak nowych mieszkań deweloperskich wcale nie jest rzadkością

 

Od niedawna nieco łatwiej można zidentyfikować powiaty i miasta na prawach powiatu, które cechują się niską aktywnością deweloperów. Chodzi tutaj o zmianę w metodologii GUS-u. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl wspomniana instytucja zaczęła zaliczać mieszkania budowane (na sprzedaż lub wynajem) przez jednoosobowych przedsiębiorców do tej samej kategorii co projekty spółek deweloperskich. To ważna zmiana, bo na wielu małych rynkach ważną rolę pełnią właśnie przedsiębiorcy zajmujący się działalnością deweloperską (czasem w ramach uzupełnienia np. dla usług budowlanych).   

 

Nawet po uwzględnieniu wspomnianych „mikro - deweloperów” okazało się, że w 2016 r. i 2017 r. na terenie niektórych polskich powiatów, budownictwo na sprzedaż lub wynajem praktycznie nie istniało. Poniższa tabela przedstawia dwadzieścia takich lokalizacji cechujących się bardzo niską aktywnością deweloperów. Warto zwrócić uwagę, że do analizowanej grupy nie trafiło żadne miasto na prawach powiatu.

 

Na terenie wielu spośród powiatów prezentowanych w poniższej tabeli, rok 2016 lub 2017 zakończył się brakiem jakichkolwiek nowych mieszkań (lokali lub domów) na sprzedaż/wynajem. Takie zjawisko zaobserwowano m.in. w powiecie bełchatowskim, częstochowskim, ostrołęckim, strzyżowskim, skarżyskim oraz suwalskim. Wszystkie analizowane powiaty z poniższej tabeli cechowały się średnioroczną liczbą nowych mieszkań deweloperskich mniejszą niż trzy (wynik z lat 2016 - 2017). Ponadto w całej Polsce można znaleźć aż 99 powiatów i miast na prawach powiatu ze średnią liczbą ukończonych lokali i domów deweloperskich mniejszą niż dwadzieścia rocznie. Ten wynik dotyczący lat 2016 - 2017 pokazuje, że niektóre regiony naszego kraju są praktycznie wyłączone z działalności deweloperów.   

 

Prezentacja powiatów, które w 2016 roku i 2017 roku cechowały się najmniejszą liczbą ukończonych mieszkań na sprzedaż lub wynajem

Nazwa powiatu

 

Liczba mieszkań na sprzedaż lub wynajem oddanych do użytku w 2016 r.

Liczba mieszkań na sprzedaż lub wynajem oddanych do użytku w 2017 r.

powiat bełchatowski

0

1

powiat brzeziński

1

0

powiat częstochowski

1

0

powiat dąbrowski

1

0

powiat kolski

1

0

powiat ostrołęcki

1

0

powiat pińczowski

1

0

powiat słupecki

0

1

powiat strzelecki

0

1

powiat strzyżowski

1

0

powiat suwalski

0

1

powiat bartoszycki

2

0

powiat skarżyski

2

0

powiat zawierciański

0

2

powiat gorlicki

2

1

powiat ostrowiecki

2

1

powiat radziejowski

1

2

powiat zduńskowolski

3

0

powiat głubczycki

3

1

powiat wysokomazowiecki

0

4

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS / RynekPierwotny.pl

 

Kiepska kondycja rynku pracy zniechęca lokalnych inwestorów …

 

Niektóre spośród powiatów wymienionych w powyższej tabeli, znajdują się z dala od dużych i średnich ośrodków miejskich. Samo położenie nie tłumaczy jednak braku aktywności deweloperów. O niesprzyjającej lokalizacji nie można mówić na przykład w odniesieniu do powiatu częstochowskiego lub bełchatowskiego. Wydaje się, że równie ważnym czynnikiem jest kiepska kondycja lokalnych rynków pracy, która skutecznie zniechęca przedsiębiorców do podejmowania aktywności deweloperskiej (np. budowy nowych mieszkań na terenie miasta będącego stolicą powiatu albo w jego okolicach).

 

Informacje widoczne na poniższym wykresie potwierdzają, że praktycznie każdy z powiatów wcześniej prezentowanych w tabeli, zmaga się z kłopotami dotyczącymi rynku pracy. Mowa o ponadprzeciętnym bezrobociu lub niskim poziomie wynagrodzeń. Często te dwa problemy występują jednocześnie. Przykład stanowi powiat bartoszycki, w którym bezrobocie rejestrowane ponad trzykrotnie przekracza krajową średnią, a typowe wynagrodzenie brutto z 2016 r. było o 20% niższe od przeciętnej polskiej stawki.

 

O wpływie sytuacji gospodarczej na rozwój budownictwa deweloperskiego, świadczą również pozytywne przykłady polskich powiatów. Warto tutaj wspomnieć o powiecie nowosolskim. Znacząca poprawa koniunktury gospodarczej na opisywanym obszarze (mierzona m.in. spadkiem bezrobocia) sprawiła, że deweloperzy przez dwa lata (2016 r. - 2017 r.) ukończyli prawie 190 mieszkań. Gorsze wyniki odnotowano nawet dla takich miast na prawach powiatu jak Sosnowiec, Nowy Sącz, Ostrołęka, Mysłowice, Zamość oraz Zabrze.  

powiaty_bez_deweloperw_rp_wyk.1_1229 

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS / RynekPierwotny.pl

 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.