Warszawa Mekką start-upów w Polsce. Stolica Polski skupia ich aż 25%. Wrocław plasuje się na drugim miejscu, jednak ilość start-upów jest tutaj dwa razy mniejsza niż w Warszawie. W Krakowie, Poznaniu i Trójmieście jest ich ponad 3 razy mniej. Koszty zakładania start-upów w Polsce nieznacznie spadły, jednak wciąż są dużo większe niż na przykład w Bułgarii, Rumunii czy Ukrainie. W naszym kraju nie widać poprawy pod względem przeznaczania procentu PKB na badania i rozwój. Plasujemy się na dole stawki wśród krajów Europy.
Analizując dane za pomocą platformy ExMetrix, zaobserwowaliśmy silną dodatnią korelację między ilością udzielonych patentów a nakładami na badania i rozwój. W ostatniej dekadzie współczynnik korelacji pomiędzy tymi zjawiskami wyniósł ponad 0,9703.
Dostrzegliśmy też parę ciekawych zmian. Niemal co trzeci start-up w Polsce zakładany jest przez kobiety. W zeszłym roku na biznes w tej formie zdecydowało się 29% Polek (w 2015 r. było to 28%).
„[…] dzisiaj prywatny inwestor nie ma motywacji, by inwestować w fundusz Venture Capital, zamiast działać chociażby na Forexie czy rynku nieruchomości. Polskie firmy technologiczne są więc tak naprawdę zależne od środków państwowych” – mówi Ryszard Łukoś, dyrektor ds. rozwoju i innowacji.
Przeczytaj pełny raport:
http://www.exmetrix.com/pl/posty/liczba-start-upow-w-polsce-rosnie-jednak-koszty-ich-zalozenia-sa-u-nas-czterokrotnie-wieksze-niz-w-krajach-baltyckich/
Odwiedź nas na:
http://www.exmetrix.com/pl