Liczba start-upów w Polsce rośnie, jednak koszty ich założenia są u nas czterokrotnie większe niż w krajach bałtyckich

Warszawa Mekką start-upów w Polsce. Stolica Polski skupia ich aż 25%. Wrocław plasuje się na drugim miejscu, jednak ilość start-upów jest tutaj dwa razy mniejsza niż w Warszawie. W Krakowie, Poznaniu i Trójmieście jest ich ponad 3 razy mniej. Koszty zakładania start-upów w Polsce nieznacznie spadły, jednak wciąż są dużo większe niż na przykład w Bułgarii, Rumunii czy Ukrainie. W naszym kraju nie widać poprawy pod względem przeznaczania procentu PKB na badania i rozwój. Plasujemy się na dole stawki wśród krajów Europy.

 

Analizując dane za pomocą platformy ExMetrix, zaobserwowaliśmy silną dodatnią korelację między ilością udzielonych patentów a nakładami na badania i rozwój. W ostatniej dekadzie współczynnik korelacji pomiędzy tymi zjawiskami wyniósł ponad 0,9703.


Dostrzegliśmy też parę ciekawych zmian. Niemal co trzeci start-up w Polsce zakładany jest przez kobiety. W zeszłym roku na biznes w tej formie zdecydowało się 29% Polek (w 2015 r. było to 28%).


„[…] dzisiaj prywatny inwestor nie ma motywacji, by inwestować w fundusz Venture Capital, zamiast działać chociażby na Forexie czy rynku nieruchomości. Polskie firmy technologiczne są więc tak naprawdę zależne od środków państwowych” – mówi Ryszard Łukoś, dyrektor ds. rozwoju i innowacji.


Przeczytaj pełny raport:


http://www.exmetrix.com/pl/posty/liczba-start-upow-w-polsce-rosnie-jednak-koszty-ich-zalozenia-sa-u-nas-czterokrotnie-wieksze-niz-w-krajach-baltyckich/


Odwiedź nas na:


http://www.exmetrix.com/pl

 

Tagi: Start-up,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.